Ege’birlikte Türkiye’ye alın Yunanistan’ın yanı sıra olan ABD’den nazik açıklama: İki mevki dahi koskocaman NATO ortağıdır

KÖLE Defans Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tugay Patrick Ryder, Yunanistan’ın Iye adalarına gönderme ettiği MEMLUK menşeli zırhlı araçlarla ilişik Ankara’nın Washington yönetimine verdiği protesto notasına ait açıklamasında Türkiye ve Yunanistan’a diyalog çağrısı yaparken ülkesinin Iye’de gelişigüzel tatbikatının olmadığını söyledi. Ryder, günlük matbuat toplantısında gündemdeki konular konusunda değerlendirmede bulundu.

TATBİKAT SORUSUNA İLGİNÇ YANIT

AA muhabirinin, “Türkiye iki sözleşme kapsamında diğer askeri statüye cemaat iki adaya ABD asıllı zırhlı vesait çıkardığı amacıyla Yunanistan ve BENDE’ye protesto notası verdi. Sizin bölgede ayrımsız manevra veya eğitiminiz var mı? Türkiye’nin protestosuna yanıtınız nedir?” sorusuna Tuğgeneral Ryder, “Orada (ÇAKER aracılığıyla gerçekleştirilen) seçme tatbikattan haberdar değilim” yanıtını verdi.

“İKİ ÜLKE BIRLIKTE HADDINDEN FAZLA ÖNEMLİ”

ÇAKER’li general, “Genel namına konuşacak olursak, Türkiye ve Yunanistan iki oylumlu NATO ortağıdır ve onları potansiyel gerilimleri kesmek için yararlı ayrımsız diyaloga girmeye bitmeme etmeye teşvik ediyoruz” diyerek konuştu.

NED PRİCE DİPLOMATİK HAL ÇAĞRISI YAPMIŞTI

KÖLE Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Yunanistan’ın adalara zırhlı birlikler çıkarmasına ilişik sorular üstüne, bölgede gerilimi artıracak bildiri ve davranışların zamanı olmadığını belirterek tarafları anlaşmazlıklarını diplomatik yollarla çözmeye çağırmıştı.

EGE’DA NELER YAŞANIYOR?

Yunanistan’ın uluslararası hukuka mugayir şekilde Ege’deki Maada Askeri Statüdeki Adalar’a (GASA) zırhlı dil atıf ettiği anlar ortaya daha çok. Çıkarma gemilerinin Midilli ve Sisam’a alelhusus KÖLE yoluyla hibe edilen askeri araçları gönderme etmesi dikkati çekti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN RESTİ ÇEKTİ

Yunanistan’ın hamlesine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bile değerlendirme gelmişti. Kabine Toplantısı’nın peşi sıra yaptığı açıklamada konuyu değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yunanistan askeri, siyasal ve soylu erki yerine dengimiz değildir, gayrimümkün. Palikarya siyasetçileri kışkırtarak üzerimize salanların asıl sebebi ülkemizin vaktini, enerjisini, dikkatini dağıtarak iri ve zihayat Türkiye programını çalmak olduğunu gayet bol biliyoruz. Bedeli katiyen ödetilecek soylu erki ve siyasi angajmanlar bizi değil Yunan halkını zılgıt etmektir. Türkiye kendisine tığ bu filmi seyrettik” dedi.

MİÇOTAKİS: KENDİMİZE GÜVENİMİZ TAM

Erdoğan’ın “Yunanistan askeri, politik ve konuşu olarak dengimiz değildir, olamaz. Bunların politikaları buram buram tahrik kokuyor” sözleriyle Yunanistan’dan bile cevap gecikmedi. Hep gözlerin yapacağı konuşmaya çevrildiği Başbakan Miçotakis, “Silahlı Kuvvetlerimizin uyanıklığı ve müttefiklerimizin desteğiyle pozisyonumuz net ve kendimize güvenimiz cümle” karşılığını verdi.Share: