Dünyanın sunma el mesleklerinden birini eden madenci kardeşler mesleğin zorluklarını anlattı

Dünyanın sunu zor mesleklerinden birini özne madenci kardeşler mesleğin zorluklarını anlattı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’üstelik dünyanın sunma tahakküm mesleklerinden birisi kabul edilen madencilik mesleğini sürdüren 3 kardeş düzlük altında ekmek kavgası veriyor.

Binlerce yıldır madencilik yapılan ve Türkiye’üstelik adını zer tıpkısı madenden düz tek site olan Gümüşhane’de etkili namına hayatiyet gösteren 3 ayrı maden firması ve yüzlerce maden işçisi bulunuyor. Içtima metrelerce altında akşam-ruz demeden etkin ve bir nice zorluk ateş parçası madenciler aldatmak kavgası veriyor. Temas birinin ayrı bire bir hanay hikayesi kâin madenciler yaptıkları işe alıştıklarını ve ekmeklerini bağışlamak için bu pek mesleğe bağlı olduklarını söylüyor.

Kentte hususi benzeri maden firmasında çalışan 3 ahi ise hücre çarpıyor. Ayrıntılı yıllardır madencilik eden Yaşar, Ahmet ve Arif Sarı babalarının ölüm haberini düz altındayken aldıklarını anlatım ederek mesleğin zorluklarını anlattı.

“Babamın öldüğünü yeryüzüne çıkınca öğrendim”

Kayran altında çalıştığı esnada babasının vefat ettiğini fakat bu durumu saha yüzüne çıkınca öğrendiğini belirten Yaşar Sarı (41), ” Meydan altında 3 kardeşimle birlikte çalışıyorum. Çalıştığım özel aynı maden firmasında çalışırken babamız ebedî uyku etti ama biz düz altında olduğumuz üzere haberini alamadık. Henüz sonraları bize ulaştılar ve gittik. Yaptığımız pres bire bir çığır. Herkesin yapacağı ayrımsız hareket değil. Paketlemek kavgası tutkun çalışıyoruz hangi yapalım. 3 ahi bire bir arada çalışıyoruz, başımıza bire bir nakız gelse kimsenin haberi imkânsız. Sahn hakeza ne yapalım. 4 Ara Madenciler Gününde Allah’ım bilcümle madencilerin yardımcısı olsun. Gençlere madenciliği önermiyorum, biz neyin ne olduğunu biliyoruz. Etkin çalışkan mezardayız. İlk ego girdim sonra kardeşlerim girdi bu işe. Merbut kalıyoruz başka aksiyon bulunmayan” dedi.

“Dönüş ışığında girip tün çıkıyorum”

Düz altında dünyayla bağlantısının koptuğunu nâkil Ahmet Solgun (39), “Benim için yumruk ama atlatmak kavgası bu iş. Ben bölüm ışığında girip gece çıkıyorum işten. Dışarıdan haberimiz olmuyor, tıpkı telefon açsalar bize ulaşamazlar. Burada fiilen ülkemize aynı ulama sağlıyoruz. Burada 3 şerha maden kuyusu var. Biz meydan altında çalışırken şefimiz geldi babanız ahiret yolculuğu etmiş dedi. Çıktık dışarıya telefonla öğrendik kim babamız ölüm etmiş. Bu dokunaklı bire bir ihtisas” diye konuştu.

“anbean tehlike altındayız”

Madenciliğe alıştığını ve bundan sonra eksantrik aynı hareket yapamayacağını belirten Arif Zerrin (34), “Biz burada 3 ahi olarak bir madende çalışıyoruz, elan önceki da ayrıksı bire bir madende beraber çalıştık. Bir vardiyalarda bile çalıştık değişik vardiyalarda üstelik. Bundan ilk çalıştığım madenden dönerken babamın ebedî uyku haberini aldım kardeşlerimi aradım ama onlar vadi altındaydı. her an ahiret yolculuğu tehlikesi altındayız. Sahn güvencen bulunmayan anbean herhangi bir özdek cins. Biz 3 cömert adına buraya, meydan altına alıştık, ayrıksı bire bir yerde yapamayız. İlk ego girdim madene benim vesilemle de onlar girdi. Abilerim de olmasa tığ burada arkadaşlarımızla ayrımsız ev gibiyiz. Herkes birbirine bağlı. Gümüşhane maden açısından haddinden fazla ümranlı tıpkısı saha. 3-4 firma var. Burada en beş altı 2 bin – 3 bin kişiye savsaklamak veriyor. Avarız oluyor, kaç arkadaşımız mevt etti, gözümüzün önünde olan da var, sakat kalan da var. Bu işte olduğum için mutluyum iyi ki da gelmişim ve yeraltına girmişim. Bütün madencilerin 4 Açıklık Dünya Madenciler Gününü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

(UA-RE-ÖS-Y)

Share: