Dünya Sililik Günü’nde Van Gölü sahilinde yararsız toplandı

Van’ın İpekyolu Belediyesi, Dünya Saffet Haset kapsamında Van Gölü’nün İskele Sahili’nde ağız temizliği yaptı.

Kaymakam ve Şehremaneti Başbuğ Vekili İhsan Emre Okumuş, şehremaneti ünite amirleri, Kızılay Van Şubesi, Cemiyet Gönüllüleri Vakfı, Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencileri ile fahri vatandaşlar etkinliğe bağlam gösterdi.

Van Gölü’nün ve kıyılarının gelecek nesillere elan akman bırakılması üstüne farkındalık fotoğraflamak amacıyla Acun Sililik Haset’nde düzenlenen etkinliğe katılanlar, İskele sahilinde gübür topladı.

Vazıh, zaman sivil topluluk kuruluşu, öğrenci ve gönüllülerin katılımıyla pir tıpkı etkinlik tevhit ettiklerini söyledi.

Van Gölü’nü herkesin koruması gerektiğini tamlayan Ziyalı, bu anlamda üstelik Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ile Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un birçok tedbir alarak yürürlüğe koyduğunu anlattı.

Bugün da bu farkındalığı çoğaltmak, Van Gölü’nü örtmek, Van Gölü’ne cemaat geçmek amacıyla ayrımsız elektrik yürüttüklerini dile getiren Okumuş, şunları kaydetti:

“Maalesef sıkıntı verici ayrımsız şekilde yararsız çıktığını gördük. Hemşehrilerimizi Van’ı ve Van Gölü’nü saf tutmaya ve mecmu dünyaya tanıtmaya davet ediyorum. Paydaşlık sağlayıcı herkese teşekkürname ediyorum. Belediyemiz, çoğu insan kaynaklı olan mekân ve bahir kirliliği sorunları hakkında farkındalık tesis etmek, kasaba bilincinin gelişimine katkıda gezmek, bizlerin, dünyamızın ve eksiksiz canlıların geleceği amacıyla düşünceye sevk ederek tedbir almaya yönlendirmek amacıyla etkinlikler düzenlemeye devam edecek.”Share: