Doğu’nun şita turizm merkezleri “ekoturizm” alanlarıyla doğaseverleri ağırlayacak

İSMAİL HAKKI DEMİR/HÜSEYİN DEMİRCİ – Türkiye’nin majör şita turizm merkezlerinden Erzurum ve Kars’ın Sarıkamış ilçesinde hazırlanan “ekoturizm” alanları, domestik ve ecnebi turistleri ağırlayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığınca Erzurum’birlikte kurulan ekoturizm alanı, site merkezine 6 kilometre uzaklıkta ve 2 bin 300 rakımdaki Palandöken Kayak Merkezi’nin yakınında kayran alıyor.

Abdurrahman Gazi Orman Parkı’na entegre 193 hektarlık sahada, 7 bin 300 metre yürüyüş yolu, 3 bin 800 metre velespit parkuru, tempo terası ve foto çekicilik alanı, tatil bankları, baran barınakları ve içtimai tesisler bulunuyor.

Sarıkamış’a kestirmece 7 kilometre uzaklıktaki Keklik Vadisi Ekoturizm Alanı ise şelale, durum terasları, ışık elektrik alanı, ahşap güreşçi köprüsü, 25 tatil bankı, baran barınakları, 650 metrelik gidiş yolu ve habitat alanlarından oluşuyor.

Cıbıltepe Ski Merkezi ile adından saraka ettiren ilçedeki, 8 hektar büyüklüğe sahip alana gelen misafirler, yörenin doğasına başmaklık kısaca 24 nebat türünü da tanıma fırsatı bulacak.

Ormanlar insanların beklentisiyle çeşitlendirildi

Erzurum Orman Kesim Müdürü Oktay Ayatay, AA muhabirine, Orman Genel Müdürlüğünün, ülkenin toprağını, orman ve kaynaklarını herhangi bir tip tehlikeye karşı koruyan, geliştiren, ekosistem bütünlüğü içinde sürdürülebilir ve topluma çokça taraflı faydalar sağlayacak şekilde yönetmen 183 almanak köklü ve balaban tıpkı alım olduğunu söyledi.

Ormanların odun hammaddesinin dışında ayrımlı fonksiyonları dahi yürütme ettiğini belirten Ayatay, hızlı kentleşme ve yanı sıra mevrut sorunlarla, ormanları insanların beklentisiyle çeşitlendirdiklerini anlattı.

Ayatay, toplumun ormanlardan sağlıklı yaşam anlamında faydalanması için ekoturizm alanları, orman parkları ve site ormanları oluşturduklarını ifade ederek şöyle konuştu:

“İnsanlarımızı huy sporu ve seyahatine dayalı ayrımsız turizm destinasyonuna kavuşturmayı amaçlıyoruz. Buralar, insanların ormanda yayan stres atması, dinlenmesi ve kentin yorgunluğunu atmasına katkı sağlayacak. Şarki Anadolu’de ekoturizm alanının ilkini ilkgüz ayında Erzurum’a kazandırdık, ikincisini ise Kars’ın Sarıkamış ilçesinde yaptık. İnsanların yaşadığı doğayı tanımalarını, bir zamanda turizm hareketliliğiyle mıntıka insanına konuşu yardım sağlamış oluyoruz. Hem Erzurum hem dahi Sarıkamış’ta yaptığımız bu çalışmalarımız turizme yönelik.”

Sarıkamış Kayak Otelleri Derneği Başkanı Halit Taş ise bu asıl projelerin hayata geçmesinin nahiye turizmine mefret ulama sağlayacağına işaret etti.

Sarıkamış’ta şita turizminin birlikte yaz turizmini bile önemsediklerini dile getiren Taş, “Keklik Vadisi’ndeki ekoturizm alanında yapılan ezgi terasları, reviş yolları, baran barınaklarıyla bölgenin natürel güzellikleri ortaya çıkarıldı. Bizim amacımız de bu güzellikleri gelen misafirlere tanıtarak seyyah sayısını arttırmak.” dedi.

Share: