Doğu’daki 112 Evgin Esenlik ekipleri hastalara şita şartlarında birden duyulmak amacıyla amade

Gösterişli kış şartlarının yaşandığı Maşrık Anadolu’ya ambulans helikopterle hizmet veren Erzurum’daki 112 Evgin Esenlik ekipleri, snowtrack, paletli ve yağız ambulanslarıyla kışın vakalara problemsiz yayılmak için hazırlıklarını tamamladı.

Dondurucu soğukların yaşandığı ve şita mevsiminin ince sürdüğü kentte fariza fail afiyet ekipleri, hastaların yardımına temizlenmek için mukavim albeni koşullarında anbean yarışıyor.

Güzeşte kış kardan kapanan karye yollarını açıp sadece paletli ve snowtrack ambulansla 300 hastayı keyif kuruluşuna sevk eden ekipler, yıl ortamında kalp aksesi, trafik kazası ve solunum durması kabil durumların üstelik olduğu 75 bin vakaya karadan ve alarga müdahalede bulundu.

Çevre illere ambulans helikopter desteğinin birlikte sunulduğu kentte, 3’ü snowtrack, 5’i paletli 76 ambulansın bakımları yapılıp kış amacıyla hazır ayla getirildi.

Ekipler, bellek aktif olmaya başladığı kentte muhtemel vakalara hızlıca duyulmak amacıyla teyakkuzda bekliyor.

İl Esenlik Müdürü Gürsel Dolunay, AA muhabirine, Ivedili Keyif Hizmetleri Haftası’nda okullarda öğrencileri, aksata merkezinde ise sergilik kurup vatandaşları bilgilendirdiklerini söyledi.

Afiyet çalışanlarının devletin bilcümle imkanlarıyla hastalara yansımak üzere kırıcı himmet gösterdiğini vurgulayan Bedir, “Ambulanslarımız evgin vakalara bildirme geç 6-7 dakikada ulaşıyor. Süreyi daha kısaltmaya çalışıyoruz. Avlu idare etmek için gitgide yarışan 112 ekibine minnettarız.” dedi.

“Bu sene 225 bin çağrıdan 75 bin hikâye aldık”

İl Cankurtaran Başhekimi Dr. Oğuzhan Aygün ise 34 istasyon, 369 personel ve 76 cankurtaran ile genişlik kısa sürede hastaların imdadına yetişmeye çalıştıklarını anlattı.

Dört kişi kapasiteli hususi tür ve obez hastalar üzere üstelik kuvvetli ambulanslarının olduğunu anlatım eden Aygün, şöyle konuştu:

“Bu sene 112’ye mevrut 225 bin çağrıdan 75 bin hadise aldık. Vakaya kıyasla davet sayımız 3 mezuniyet elan çok. Erzurum UMKE kendisine yabansı durumlarda kullanılmak için mevcuttaki çadır hastanelerde personele terbiye veriyoruz. 112 Evgin Sağlık çalışanları yerine hastalara bildirme güdük sürede ulaşıp hastaneye yetiştirmeyi hedefliyoruz. Güzeşte kış yaklaşık 35 bin hikâye aldık. Ulaşılmayan mezralar, araçların gidemediği kırsal yerlerde takkadak snowtrac ve paletli ambulansla 300 civarında parasız aldık. Bunun dışındaki hastaları yağız ve helikopter ambulans ile esenlik kuruluşuna naklettik.”

” Herhangi Bir 112 çalışanı kendiliğinden ilk hastasını düşünür”

112 Ivedi Afiyet doktorlarından Abdulkadir Aktepe üstelik vakaya hızlıca ulaşmak amacıyla çalıştıklarını söyledi.

Trafikte zorlandıkları zamanlar olduğunu, sürücülerin kendilerine apotr olmalarını beklediklerini dile getiren Aktepe, “Her 112 çalışanı bizatihi evvel hastasını düşünür.” ifadesini kullandı.

Ivedi davranışlar dışında ambulans rica edilmemesini isteyen snowtrack sürücüsü Mustafa Urhan da “Kalp Krizi kabil fenomen bildirilince ne büyüklüğünde kar olursa olsun balaban değil, snowtrack ile vakayı ambulansa kavuşturmak amacıyla elimizden geleni yapıyoruz. Kimi Vakit kardan ve tipiden ayn gözü görmüyor, uçurumun ağzında duruyoruz.” dedi.

UMKE ekibinden Abdulkadir Ilinek ise saf afetlere karşı mücehhez olduklarını, içi hastane sisteminde donatılmış, ilk tıbbi müdahalenin yapılacağı çadırlarda eğitim bilimi aldıklarını kaydetti.

Share: