Doğu Anadolu’daki 7 ilde “Yayalara evleviyet duruşu, hayata saygı duruşu” etkinliği yapıldı

Şarki Anadolu’daki 7 ilde, İçişleri Bakanlığınca devlet genelinde “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında etkinlikler düzenlendi.

Erzurum’un Palandöken ilçesindeki Polis Emmi İlköğretim Okulu uğrunda yapılan pratikte, Vali Okay Memiş, İl Güven Müdürü Levent Tuncer, İl Açıkgöz Komutanı Miralay İlker Balkır, Palandöken Şehremini Muhammet Sunar ve öğrenciler yaya geçidini kırmızıya boyadı.

Etkinliğe katılan öğrencilerle arkadaşça eden Memiş, trafik kurallarının önemine işaret ederek öğrencilerle yoldan sabık sürücülere bu kuralların meydan aldığı broşür verdi.

???????Memiş, burada yaptığı açıklamada, sürücülerin yolcu önceliği uygulamasına arada sırada riayet etmediğini gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu kurala uymamız gerekiyor amma ne eyvah yeterince uymadığımızı görüyoruz. ara sıra eğreti geçidinde durarak yayaya sefer veren araçlara arkadan mevrut başka benzeri otomobilin çarptığı anları birlikte gördük. Bu farkındalığın artması üzere yapılan program çokça yerinde bir uygulama. Bu farkındalığı beş çağındaki evlatlarımıza vermeye çalışıyoruz.”

Ardahan

Ardahan’daki izlence, Kazım Karabekir Caddesi’nde 23 Şubat İlkokulu uğrunda yapıldı.

Programda bulaşan geçitlerini öğrencilerle boyayan Ilbay Hüseyin Öner, “Kampanyamız ‘Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu’. Tığ dahi bunu uygulamak ve bu farkındalığı ihdas etmek için buradayız.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe katılanlara teşekkür eden Öner, öğrencilerle ahbapça yazar çikolata izaz etti.

Öner, sürücülere ise trafikte bulaşıcı önceliğine ilgilendiren farkındalık hazırlamak üzere kâh broşürler dağıttı.

Tunceli

Tunceli’bile dahi Ilbay Mehmet Ulu Özkan’ın katılımıyla Atatürk Mahallesi’ndeki 15 Temmuz Bulvarı’nda gelgeç geçidi boyama etkinliği düzenlendi.

Uygulama kapsamında kentteki esas arterler ve caddeler ile okul çevrelerindeki arızi geçitlerinde kırmızı çizgiler çizildi.

Vali Özkan, trafikte yolcu önceliğinin oluşturulması üzere sürücülerle kardeş kardeş ederek, onlara muhtelif hediyeler verdi.

Kars

Kars’ta üstelik Ilbay ve Şehremaneti Başkanvekili Türker Öksüz’ün katılımıyla Cumhuriyet Altını Meydanı’nda etkinlik gerçekleştirildi.

Öksüz, beraberindeki İl Emniyet Müdürü Zor Sağdıç, İl Güllabi Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek ile sürücülere kurallara uymaları üstüne uyarılarda bulunarak broşür dağıttı.

Yoldaki sâri geçitlerini öğrencilerle kırmızıya boyayan Kimsesiz, trafikte yayalara öncelik tanınmasını istedi.

Iğdır

Iğdır’üstelik üstelik Vali ve Şehremaneti Başkanvekili Hüseyin Engin Sarıibrahim, İl Açıkgöz Komutanı Albay Nejdet Esmer, İl Emniyet Müdürü Oğuzhan Yonca, Milli Eğitim Müdürü Servet Aktif ve öğrencilerin katılımıyla aktiflik düzenlendi.

Kurtuluş İlkokulu önündeki etkinlikte öğrenciler ellerindeki Türk Bayrağı ve mütenevvi dövizlerle okullarının önündeki arızi geçidine yürüdü.

Etkinlikte öğrenciler ve katılımcılar palyatif geçidinin ilk şeridini kırmızıya boyadı.

Sarıibrahim, öğrencilerle dostane edip gidiş geliş kurallarının önemine meni etti.

Ağrı

Ağrı’daki etkinlik ise Şemsi Türkmen Rum Lisesi önünde mevcut muvakkat geçidinde yapıldı.

Ilbay Osman Varol, İl Güven Müdürü Nihat Ilgi ve İl Milli Yetişek Müdürü Hasan Kökrek ile ellerinde Türk bayrakları olan ilkokul öğrencilerine trafik kurallarıyla ilişkin çeşitli broşürler dağıttı.

Etkinlikte öğrencilerle bulaşan geçidini boyayan Varol, yayaların trafikte önceliği olduğunu ve hele ekol bölgelerinde sürücülerin henüz dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Polis ekipleri üstelik çocuklara düdük ödül etti.

Erzincan

Erzincan’bile ise Mimar Sinan Mahallesi’ndeki Şehit Bitirmiş Uzman Çavuş Fırat Tığ İlkokulu uğrunda kayran alan arızi geçidinde aktiflik yapıldı.

Ilbay Mehmet Çalma, etkinlikte öğrencilerle benzeri müddet trafik kurallarına ilişkin kardeş kardeş ederek, bulaşıcı geçidini boyadı.

Etkinlikte polis ve cingöz ekipleri da öğrencilere boyama kitabı bergüzar etti.

Share: