Doğruluk Bakanı Bozdağ, Bartın Hak Sarayı’nın açılışında konuştu: (1)

Hak Bakanı Bekir Bozdağ, “Kira alacaklarıyla ilgilendiren ihtilafları, hatim mülkiyeti kanunundan doğan ihtilafları ve komşuluk hukukundan doğan ihtilafları arabuluculuğun konusu haline getiriyoruz.” dedi.

Bozdağ, Bartın Doğruluk Sarayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, mütenavip çözüm yolları üzerine muhteşem adımlar atıldığını, uzlaştırma, tahkim ve hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuğun, Türkiye’nin gündemine getirildiğini belirtti.

İhtilafların mahkemeye gitmeden kısa sürede çözüme kavuşturulmasını sağlayıcı arabuluculuğun bugüne kadar iş, ticari ve tüketici uyuşmazlıklarında sevgili şartı haline getirildiğini hatırlatan Nazır Bozdağ, 2013’ün Teşrinisani ayından bugüne kadar 3 milyon 119 bin 855 uyuşmazlığın yüzdelik 69’unun arabuluculukla anlaşmayla sonuçlandırıldığını bildirdi. Bekir Bozdağ, çözüme kavuşturulan ihtilafların yargının üzerinden alındığını dile getirdi.

Yeni dönemde arabuluculuğun kapsamının genişletilmesi kararı aldıklarını rapor fail Bozdağ, şöyle devam etti:

“Bakanlığımızın şu anda hazırladığı icraat çerçevesinde önümüzdeki dönemde kira alacaklarıyla ait ihtilafları, ikmal mülkiyeti kanunundan doğan ihtilafları ve komşuluk hukukundan doğan ihtilafları arabuluculuğun konusu haline getiriyoruz. imdi kira alacaklarından, intaç mülkiyeti hukukundan, kanunundan ve komşuluk hukukundan doğan ihtilaflar arabulucuya gidecek ve arabuluculukta henüz bodur sürede, daha beş altı masrafla çözüme kavuşacaktır. Biz, komşuların mahkemeye düşmeden meseleleri halletmesini arzu ediyoruz. Bu üç alana baktığınızda ikisi doğrudan komşuluk hukukuyla ait bahis, başkası da müstecir-aile sahibi, onların çoğu bitişik olabiliyor. Kiracılarla, ev sahipleri ve komşular arasındaki ihtilafları, onları mahkeme kapılarına düşürmeden ve birbirlerini murafaa kapılarında suçlamadan, arabulucu aracılığıyla elan erken müddet içerisinde sorunlarını nakız üzerine yeni bir mütenavip çözüm yolunu önümüzdeki dönemde ortaya koyacağız.”

Bekir Bozdağ, Türkiye Balaban Kavim Meclisi açıldığında konunun gündeme geleceğini söyledi.

Arabuluculuk sınavı

Arabuluculuk sınavına ilgili dahi izah işleyen Nazır Bozdağ, “Arabuluculuk sınavı ilanı bugün ya üstelik yarın Doğruluk Bakanlığı sitesinden yayınlanacak. Kota uygulaması yapmayacağız bu sınavda, 70 ve üzerinde sükse elde fail sınava giren hep arabulucu olma hakkını elde ika etmiş olacak.” bilgisini paylaştı.

Arabulucu atılmak için anne eğitimi kabul etme zorunluluğu bulunduğunu dile getiren Bakan Bozdağ, sınava gireceklere başarı diledi.

(Sürecek)

Share: