Diyarbakırlı darülfünun öğrencilerine belediyeden 2 bin 500’er lira destek

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, gestalt ve ilçelerde zinde ve bu sene üniversiteye ilk defa yerleşerek kaydını yaptıran Diyarbakırlı gençlere 2 bin 500’er lira destek sunacak.

Büyükşehir Belediyesi, üniversiteyi kazanan Diyarbakırlı gençlerin eğitim hayatına yardım sunmak üzere, “Eskimemiş Üniversitelilere Bindi” projesi hazırladı.

Sosyal Hizmetler Kat Başkanlığınca yürütülecek proje kapsamında mehabet üniversitelerine ilk defa araç yaptıranlar ile özel üniversiteleri yüzde 100 burslu kazanarak ilk defa üniversiteye yerleşen 31 yaşından ahit almamış Diyarbakırlı gençlere bir numara zaman 1250, ikinci dönem üstelik 1250’şer lira doğmak için mecmu 2 bin 500 liralık ulama sağlanacak.

Bilgi İşlem Ofis Başkanlığı, proje dolayısıyla bindi başvuru yazılımı hazırladı. Öğrenciler http://basvuru.diyarbakir.bel.tr adresine TC etiket numarası ve kişi, soyadı bilgilerini girerek başvuru yapabilecek.

Yazılım, bilgisini sisteme yükleyen öğrencinin ikamet bilgilerini Merkezi Can İdaresi Sistemi’nden (MERNİS), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) intizam bilgilerini ise Değerlendirme, Seçme ve Konsept Merkezi (ÖSYM) sisteminden resen namına alacak.

Sistem, öğrencinin doldurduğu gayrı bilgilerin doğruluğunu e-Fehamet üzerinden spontane arama edecek.

Belgelerin tasdik işlemleri tamamlandıktan sonraları namına ilgilendiren IBAN numarası ve e-Ululuk üzerinden alacakları öğrenci belgesini sisteme yükleyen öğrencinin başvurusu bütün olacak.

Doldurulan hikmet ve beyanlarda doğrulanmayan yahut rastgele butlan olan öğrencinin müracaatını hep bizatihi kendisine reddedecek.

Başvurular başladı

Bugün başlayan müracaatlar, 3 Ekim Pazartesi saat 23.59’da sona erecek. Referans evraklarının kontrol edilmesinin arkası sıra belirlenecek tarihte bahis konusu destekler gençlerin hesaplarına yatırılacak.

“Hepinize yüksek başarılar diliyorum”

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Şehremaneti Başkan Vekili Şanlı İhsan Akarsu, dalan ve ilçelerde bu sene üniversiteye ilk defa yerleşen ve pusat yaptıran Diyarbakırlı gençlere 2 bin 500 liralık katkı vereceklerini açıkladı.

Ülkenin geleceği gençleri kutlama eden Su, onlara başarı diledi.

Akarsu, Büyükşehir Belediyesi kendisine üniversiteyi kazanan Diyarbakırlı gençlere bindi olacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Diyarbakır’da oturuyorsanız 2 ya bile 4 yıllık örgün eğitim özne üniversiteye bu yıl vasıta yaptırdıysanız birinci dönemde 1250 liralık, ikinci dönemde da 1250’şer lira koyulmak amacıyla toplamda 2 bin 500 teklik sizlere destek olacağız. Bu anlamda evvel hediyeniz bizden. Çoğalan olsun. Zihniniz, bahtınız, yolunuz sarih olsun. Hepinize faik başarılar diliyorum.”

Share: