Diyarbakır’daki hayvan hastanesi bölgede ham ve yerel hayvanlara esenlik üssü oldu

Diyarbakır’daki efsanevi hastanesi bölgede toy ve yerel hayvanlara afiyet üssü oldu

Diyarbakır’daki efsanevi hastanesi yılda 6 bin hayvan otama ediyor

DİYARBAKIR – Diyarbakır’üstelik, Dicle Üniversitesi Baytar Fakültesi bünyesinde kurulan hayvan hastanesi, tıbbi imkanları ve başarılı akademik kadrosuyla kent ve yer illerden getirilen binlerce hayvanın sağlığına kavuşmasına imkan tanıyarak bölgede esenlik üssü görevini üstleniyor.

Türkiye’de küçükbaş ve kocabaş efsanevi varlığının fazla olduğu illerden biri Diyarbakır’de, Dicle Üniversitesi Baytar Fakültesi bünyesinde kurulan hayvan hastanesi, yılda averaj 6 bin hayvanın sağlığına kavuşmasını sağlıyor. Şifahane ve görevli veterinerler, yer illerden mevrut bir nice büyük ve küçükbaş ile çandır hayvanlarının yanında sokakta dinamik ve yerli hayvanların sağlığına kavuşmasını sağlıyor.

Diyarbakır özellikle tevessül etmek için; Batman, Siirt, Mardin, Şanlıurfa ve Bingöllünde arasında olduğu illerden getirilen zooloji, tetebbu edildikten bilahare zaruri görülürse soluk tahlilleri alınıyor, röntgenleri, iç görüm ve ultrasonları çekilerek tanıları konuluyor. Böylecene binlerce hayvanın otama edilerek sağlığına kavuşturulduğu şifahane, tıbbi imkanları ve başarılı akademik kadrosuyla bölgede hayvancılık faaliyetlerinin henüz zinde yürütülmesine ulama sağlıyor.

“Yalnız domestik hayvanat değil, melez hayvanlarına de bakım veriyoruz”

Hayvan Hastanesi Başhekimi ve İç Hastalıkları Esas Fen Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan İçen, Hayvan Hastanesinde haddinden fazla ayrı ayrı türlerde atılmak amacıyla yılda averaj 6 bin efsanevi araştırma ettiklerini söyledi. Sayının arada sırada arttığını arada bir da azaldığını aktaran Prof. Dr. İçen, “Ama averaj 6 bin hayvan. İlginçtir, tek görmediğimiz hayvanat bize gelebiliyor. Arada Bir sincaplar, deve kuşu, akarsu samurları, canip tarafımızda yaban hayvanı bölümümüz var. Oraya mevrut karışık hayvanlarına, kuşlara ve sair hastalara de hizmet veriyoruz. Elden domestik hayvan bilimi değil, aşılanmamış hayvanlarına birlikte bakım veriyoruz. Nedeniyle hasta profilimiz çokça açık. Kedi kapik, sığır, koyun, tutturuk, atlama beygiri ve bunlarla alay malay özge enva” dedi.

Hemen Diyarbakır merkezden değil, ilçelerden, kasaba illerden Batman, Siirt, Bingöl, Şanlıurfa ve Mardin’den tutmak amacıyla rahatsız geldiğini kaydeden Başdoktor İçin, arada bir askeri köpekler, polis eğitim bilimi köpekleri bunlarında kendilerini geldiğini, yardımcı doktorluk, etüt yazar tedavi hekimliğini yaptıklarını dile getirdi.

“Bizim yaptığımız çalışmalar sayesinde bir nice hastalığın insanlara bulaşmasının önüne geçmiş”

“Bunlarla beraber vasektomi operasyonlarımız, belediyelerle çıkmaz hayvanları üzere eş noktamız var” diyen Baştabip İçen, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çokça alçak ameliyatlarımız yapılıyor, rastgele türlü ortopedik cerrahi müdahale, en üst aldığımız tıpkısı cihazla gözle ilgili elan ilk gelişmiş üniversitelere gönderdiğimiz hastalarımızı tek yere göndermemize gerek namevcut. Göz hastalıkları ameliyatlarımıza bile başladık. Hayvanlarda bir candır, yalnız insanlar birey değil. Onlarda bizim canımız ve biz o canlar için buradayız. Hayvanları korurken aslında insanları bile koruyoruz. Tığ sağlığı tıpkısı hep yerine ele alıyoruz. Bizim yaptığımız çalışmalar sebebiyle birçok hastalığın insanlara bulaşmasının önüne eski oluyoruz. Buda kayırıcı hekimliğine yaptığımız katkılardan majör tıpkı nokta.”

Köpeğini tedavi amacıyla getiren vatandaşlardan Abdullah Taşçı, kedisinin kusma durumu olduğunu söyleyerek, “Taharri gayeli sebebini sanmak üzere geldim. Özel veterinere birlikte gittim. Buraya dahi geliyorum. Buradaki hocaların hem vukuf birikiminden hem birlikte ilgilerinden yağlık burayı bundan sonra yeğleme ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Share: