Diyarbakır vukuf: DİYARBAKIR – Nazır Ersoy, Talih Kültür Yolu Festivali’nde halay çekti

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sur Ekin Yolu Festivali’nde, “Şark’nun ayn bebeği Diyarbakır’dayız. Bu sene 5’e çıktı, önümüzdeki sene 10’a çıkacağız ve temas sene bu sayıyı artırarak, bilcümle illere ulaşmış olacağız. Önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri aksettirmek.” dedi.

Türkiye Ekin Yolu Festivalleri bünyesinde Diyarbakır’üstelik planlı Talih Kültür Yolu Festivali, İçkale Müze Kompleksi’nde açılan sergilerle başladı.

Icra Vekili Ersoy, Kültür ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Ilbay Yüksek İhsan Su, Uğur Kaymakamı Asım Solak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Dikici, YANLIŞSIZ Tümen Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Oya Eronat ve Ebubekir Bal, DOĞRU Parti MKYK Üyesi Alaattin Bembeyaz ve DOĞRU Fırka İl Başkanı Muhammet Kutsal Işıklı ile “Amida Kurgan ve Artuklu Sarayı Kazıları Sergisi”, “Yağız Beyaz Diyarbakır Sergisi”, “Diyarbakır Hafriyat İzleri Sergisi” ile Türkiye Jokey Kulübü marifetiyle açılan “11. Fotoğraf Yarışması Sergisi” ve “Diyarbakır Kazı Bilimsel ve İslami Asar Sergisi”ni gezdi.

Daha sonraları, “Fotomaraton Diyarbakır Etkinliği”ni başlatan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Hars Yolu festivallerinin Beyoğlu Firez Yolu Festivali ile başladığını belirterek, sonrasında Nezaret olarak bu festivalleri Anadolu’ya ifşa kararı aldıklarını söyledi.

“Gelecek sene arttırma 5 şehrimiz geliyor, 3’ü kesinleşti”

Beyoğlu Hars Yolu ile başlayan festivallerin Başşehir Firez Yolu Festivali bitmeme ettiğini dile getiren Ersoy, şu bilgileri verdi:

“Bu sene Çanakkale ile başladık. Çanakkale’yi, Konya Gizemci Saz Festivali izledi. 1 Ekim’da Beyoğlu ve Hükûmet Merkezi Firez yolu festivalleri başladı. Deminden Gün Doğusu’nun göz bebeği Diyarbakır’dayız, Talih Ekin Yolu Festivali’ndeyiz. Bunun startını birlikte bu vesileyle vermiş oluyoruz. Bu sene 5’e artık, önümüzdeki yıl 10’a çıkaracağız ve gelişigüzel sene bu sayıyı artırarak, hep illere erişmiş olacağız. Ati yıl ilave 5 şehrimiz geliyor, şu temel büyüklüğünde 3’ü kesinleşti.”

Ersoy, ati sene nisan ayında yapılacazk Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı himayelerine aldıklarını anlatarak, İzmir’da Efes Ekin Yolu Festivali’nin birlikte april ayında düzenleneceğini kaydetti.

Alsancak Tekel Fabrikası’nın restorasyon ve renovasyon çalışmalarının mart sonuna kadar tamamlanacağını tamlayan Ersoy, etkinlik alanını oluşturarak, nisan ayına İzmir’i birlikte eklediklerini anlatım etti.

Hars ve Turizm Bakanı Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eylül ayında Gaziantep Gastro Festivali vardı, onu bile Hars Yolu Festivali adına himayemize alıyoruz. Gastro Gaziantep Firez Yolu Festivali namına eylül ayında onu üstelik katmış oluyoruz. 2 şehrimize daha katacağız. Biri mahsus Akdeniz Bölgesi, ötekisi Trabzon olacak. Zira önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri aksettirmek. Sonrasında nazik şehirlerimize, yavaş yavaş birlikte Anadolu’ya yaymak.”

Bu festivallerin en ateşin bölümlerinden birinin “fotomaraton” olduğunu dile getiren Ersoy, çünkü fotomaraton ile çok iyice fotoğraflar üretilip, bunların içtimai iletişim araçları üzerinden yayılmasının sağlandığını söyledi.

“Yabansı aynı coğrafya”

Festivale katılan foto muhabiri ve dokümanter yapımcısı gazeteci Ateşli Aral bile uygarlığın, “bereketli hilal” diyerek tanımlanan, bütün insanlığı doyuracak nitelikte ilklerin olduğu topraklarda bulunduklarını belirterek, bu kentin yanı başındaki Siirt’te doğduğunu söyledi.

Terör olaylarının yaşandığı dönemde de bölgeye geldiğini anlatan Aral, “Burası hak etmediği günleri yaşadı. Amma deminden görüyorum ki; Diyarbakır türe ettiğini yaşamaya başlayacak. Zira 3 günden beri buradayım. Bu imge yeşerdi bu topraklarda, bu topraklardan bütün

Orta Doğu coğrafyasına yayılacak diyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Fotoğrafın önemine işaret eden Aral, fotoğrafın dünyada sunma çokça konuşulan açar haline geldiğini belirtti.

Aral, şunları söyledi:

“Neredeyse 2-3 bilyon insanın istişare diline dönüştü. ve konuşacak bahis çokça Diyarbakır’a ilgili. Suriçi’nde yıllar önceki ilk defa açıktan kaynak çekmiştim, alışılmadık aynı coğrafya. Bundan Sonra eskimemiş çağ geliyor âdemiyet için, Diyarbakır birlikte bunların başlangıcı. Bambaşka illerde yapmış olduğumuz fotomaratonu münasebet Diyarbakır’da yaptık? Buradaki resimci arkadaşlarımız haddinden fazla ama çokça görmüş geçirmiş. Bölgede yıllardır ayrı ayrı etkinlikler yapıyoruz. Sayın Bakanımızdan ricam bu soy etkinleri artıralım. Bu bire bir esas. Aynı şehir coğrafyası, o kentlinin gözünün dışında apayrı kentlerden gelenlerin gözleriyle yansıtıldığında çokça henüz artağan peki.”

Vekil Ersoy ve beraberindekiler daha sonradan Aksi Burcu’nda açılan “Devrim Erbil Elvan ve Teknikler Sergisi”ni gezdi.

Direngen Burcu’nun terasında, Dicle Üniversitesi Yavru Eğitimi Aplikasyon ve Araştırı Merkezinde düzenlenen etkinliklere katılan çocuklarla görüşen Ersoy, “Felek Gün Gözlemleri” etkinliği kapsamında tarihi Zerzevan Kalesi ile ait çekilen fotoğrafların meydan aldığı sergiyi de gezdi, çalışmalarla ilgilendiren vukuf aldı.

Share: