Diyarbakır bilgi! Diyarbakır’da “Sur Ekin Yolu Festivali” başladı

Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sur Firez Yolu Festivali’nde, “Şark’nun ayn bebeği Diyarbakır’dayız. Bu sene 5’e bundan sonra, önümüzdeki sene 10’a çıkacağız ve seçkin yıl bu sayıyı artırarak, hep illere erişmiş olacağız. Önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri ulaştırmak.” dedi.

Türkiye Ekin Yolu Festivalleri bünyesinde Diyarbakır’de planlı Sur Firez Yolu Festivali, İçkale Müze Kompleksi’nde açılan sergilerle başladı.

Bakan Ersoy, Firez ve Turizm Vekil Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Ilbay Büyük İhsan Akarsu, Talih Kaymakamı Asım Solak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Abdullah Rençper, AK Öğür Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Oya Eronat ve Ebubekir Bal, YANLIŞSIZ Fırka MKYK Üyesi Alaattin Bembeyaz ve DOĞRU Fırka İl Başkanı Muhammet Kutsi Ziyalı ile “Amida Höyük ve Artuklu Sarayı Kazıları Sergisi”, “Yağız Parafin Diyarbakır Sergisi”, “Diyarbakır Kazı İzleri Sergisi” ile Türkiye Jokey Kulübü eliyle açılan “11. Foto Yarışması Sergisi” ve “Diyarbakır Arkeolojik ve İslami Asar Sergisi”ni gezdi.

Daha sonra, “Fotomaraton Diyarbakır Etkinliği”ni başlatan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Hars Yolu festivallerinin Beyoğlu Ekin Yolu Festivali ile başladığını belirterek, sonrasında Vekâlet olarak bu festivalleri Anadolu’ya ifşa kararı aldıklarını söyledi.

“Ati sene arttırma 5 şehrimiz geliyor, 3’ü kesinleşti”

Beyoğlu Hars Yolu ile başlayan festivallerin Başkent Firez Yolu Festivali bitmeme ettiğini dile getiren Ersoy, şu bilgileri verdi:

“Bu yıl Çanakkale ile başladık. Çanakkale’yi, Konya Gizemci Müzik Festivali izledi. 1 Ekim’üstelik Beyoğlu ve Başkent Hars yolu festivalleri başladı. Deminden Gün Doğusu’nun ayn bebeği Diyarbakır’dayız, Sur Kültür Yolu Festivali’ndeyiz. Bunun startını bile bu vesileyle vermiş oluyoruz. Bu yıl 5’e daha çok, önümüzdeki yıl 10’a çıkaracağız ve seçkin yıl bu sayıyı artırarak, bütün illere başarmış olacağız. Ati sene ilave 5 şehrimiz geliyor, şu esas büyüklüğünde 3’ü kesinleşti.”

Ersoy, gelecek yıl nisan ayında yapılacazk Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı himayelerine aldıklarını anlatarak, İzmir’bile Efes Ekin Yolu Festivali’nin bile nisan ayında düzenleneceğini kaydetti.

Alsancak Inhisar Fabrikası’nın restorasyon ve renovasyon çalışmalarının mart sonuna kadar tamamlanacağını belirten Ersoy, aktiflik alanını oluşturarak, nisan ayına İzmir’i üstelik eklediklerini tabir etti.

Hars ve Turizm Bakanı Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eylül ayında Gaziantep Gastro Festivali vardı, onu dahi Firez Yolu Festivali yerine himayemize alıyoruz. Gastro Gaziantep Kültür Yolu Festivali kendisine eylül ayında onu üstelik katmış oluyoruz. 2 şehrimize daha katacağız. Biri belli Akdeniz Bölgesi, ötekisi Trabzon olacak. Çünkü önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri yansıtmak. Sonrasında nazik şehirlerimize, adım adım dahi Anadolu’ya aksettirmek.”

Bu festivallerin bildirme ateşli bölümlerinden birinin “fotomaraton” olduğunu dile getiren Ersoy, çünkü fotomaraton ile çok pir fotoğraflar üretilip, bunların içtimai iletişim araçları üzerinden yayılmasının sağlandığını söyledi.

“Alışılmamış tıpkısı coğrafya”

Festivale katılan fotoğraf muhabiri ve belgesel yapımcısı gazeteci Ateşli Aral dahi uygarlığın, “çoğalan hilal” diye niteleyerek tanımlanan, bilcümle insanlığı doyuracak nitelikte ilklerin olduğu topraklarda bulunduklarını belirterek, bu kentin yanı başındaki Siirt’te doğduğunu söyledi.

Terör olaylarının yaşandığı dönemde dahi bölgeye geldiğini anlatan Aral, “Burası türe etmediği günleri yaşadı. Amma demin görüyorum ki; Diyarbakır doğruluk ettiğini yaşamaya başlayacak. Zira 3 günden beri buradayım. Bu rüya yeşerdi bu topraklarda, bu topraklardan hep Orta Şark coğrafyasına yayılacak diyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Fotoğrafın önemine işaret fail Aral, fotoğrafın dünyada bildirme haddinden fazla konuşulan açacak haline geldiğini belirtti.

Aral, şunları söyledi:

“Az Daha 2-3 bilyon insanın müzakere diline dönüştü. ve konuşacak laf çok Diyarbakır’a ilgili. Suriçi’nde yıllar ilk ilk kez alarga kaynak çekmiştim, olağanüstü aynı coğrafya. Daha Çok eskimemiş çevrim geliyor adamlık amacıyla, Diyarbakır birlikte bunların başlangıcı. Eksantrik illerde yapmış olduğumuz fotomaratonu niçin Diyarbakır’de yaptık? Buradaki fotoğrafhane arkadaşlarımız çokça ama haddinden fazla deneyimli. Bölgede yıllardır değişik etkinlikler yapıyoruz. Sayın Bakanımızdan ricam bu soy etkinleri artıralım. Bu bire bir baş. Bire Bir şehir coğrafyası, o kentlinin gözünün dışında apayrı kentlerden gelenlerin gözleriyle yansıtıldığında çok elan bereketli peki.”

Nazır Ersoy ve beraberindekiler daha sonra Keçi Burcu’nda açılan “Inhina Erbil Renkler ve Teknikler Sergisi”ni gezdi.

Aksi Burcu’nun terasında, Dicle Üniversitesi Yavru Eğitimi Aplikasyon ve Araştırma Merkezinde planlı etkinliklere katılan çocuklarla görüşen Ersoy, “Felek Gündüz Gözlemleri” etkinliği kapsamında tarihi Zerzevan Kalesi ile ilişkin çekilen fotoğrafların yer aldığı sergiyi bile gezdi, çalışmalarla ilişik bilgi aldı.

Share: