Dışişleri Vekil Yardımcısı Kaymakcı, Kayseri’de “İl İl AB Buluşmaları-9” programına katıldı Açıklaması

Dışişleri Nazır Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AKARSU) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, “Bizim için Avrupa Birliği’hangi üyelik tıpkısı malihülya meselesi değil, bire bir özenti meselesi birlikte değil, çıkarlarımızın ve egemenliğimizin en son düzeyde korunması meselesidir.” dedi.

Valilik Konuşma Salonu’nda planlı “İl İl DENIZ Buluşmaları-9” programına katılan Kaymakcı, Türkiye ile Avrupa Birliği (AKARSU) ilişkileri için bilgilendirmede bulundu.

AB’ye bütün örgen gelmek istediklerini tamlayan Kaymakcı, tarihi, coğrafyası, ekonomisi, sanatı, sporu ve ticaretiyle Türkiye’nin benzeri Avrupa ülkesi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yani biz Meksika yahut İran olsaydık ihtimal Avrupa Birliği bizi ilgilendirmeyebilirdi ama tığ benzeri Avrupa ülkesiyiz. Siyasetiyle, ekonomisiyle, ticaretiyle, üniversitesiyle, akademisiyle Avrupa ülkesiyiz. Şayet Avrupa ülkesi olup Avrupa Birliği içerisinde olmazsanız hangi tamam? Diplomalarınızın denkliğinizi kimse tanımayabilir, ihraç edeceğiniz malın sertifikasını kimse tanımayabilir. Bizim amacıyla Avrupa Birliği’ne üyelik bir melankoli meselesi değil, tıpkı özenti meselesi üstelik değil, çıkarlarımızın ve egemenliğimizin en üst düzeyde korunması meselesidir. Onun üzere bu dahi bize eksiksiz üyelik dışında tek formül vermiyor.”

Ara Sınav serbestisi konusuna üstelik değinen Kaymakcı, bu konuda çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Üyelik için istenen son 6 kriterin hesabına getirilmesi noktasına geldiklerinde, ara sınav serbestisi konusunda ellerinin güçleneceğine değinen Kaymakcı, şöyle bitmeme etti:

“Gâh Mağribî ülkelere ara sınav elde etmekte vatandaşlarımızın zorlandığını görüyoruz. Bu konuda Sayın Bakanımız üstelik ayrımsız izah yaptı. Alelhusus pandemi döneminde bu ülkelerin büyükelçilikleri, konsoloslukları personel sayısını yavaş şekilde azalttı. Pandemi döneminde ara sınav başvuruları az daha yüzde 20 düzeyine düşmüştü, demincek pandemi sonrası alelhusus bu yaz ansızın bire 15-20 mezuniyet vize talebinde artış oldu. Bu bile güç yığılmalara ve beklemelere sebep oluyor. Biz bu sürecin hızlandırılması üzerine, Sayın Bakanımız karışma gelmek üzere vacip uyarıları yaptık. Sanıyorum bir nice Ankara’daki Garplı büyükelçilik de bunu anlıyor ve bu beklentimizin mevsuk olduğunu söylüyor. Umarız önümüzdeki dönemde bazı kolaylaştırmalarla bu süreci hızlandırabiliriz.”

Program, muhtelif sunumların ardından istifham karşılık bölümüyle sona erdi.Share: