Dev perakendeciler metaverse’e akış ediyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Moda zinciri Forever 21’mağara metaverse şubesi beş kattan oluşuyor. Sayısal paralarla satın alabileceğiniz dijital kıyafetler ve makyaj salonu birlikte bulunuyor. Mağazanın en son katına çıktığınızda, bir palavra ortamında en alt kata dönebiliyorsunuz. Forever21 kadar Nike ve Chipotle bile hamur dünyadaki karlarında artım beklentisiyle mevhum mağazalar açmaya yöneliyor. Evet metaverse’te erdemli marjlı e-tecim faaliyetleri benzer mü? Metaverse küresel perakende sektörünü dönüştürebilecek mi?

Facebook ve Microsoft kabilinden uygulayım bilimi devleri şimdiden mevhum dünyalara yönelik teknolojileri gerçekleştirmek için milyonlarca dolar yatırım yaptı. Şirketler metaverse’ad internetin geleceği olduğunu düşünüyor. Financial Times’ın haberine göre Meta (Facebook) kendi sanal dünyasını imar etmek amacıyla yılda 10 bilyon dolar yatırım yapacak. Bu mevhum dünyada dahi Forever21 kadar mağazalar meydan algı. Sermaye CEO’akarsu Mark Zuckerberg, “metaverse deneyiminin büyük ayrımsız bölümü aynı deneyimden farklı ayrımsız deneyime ışınlanabilme kabiliyeti konusunda kurulu olacak” dedi.

Devamında, “bu nedenle sayısal ürünlerinizi yanınızda taşıyabilmek, yapılacak yer iri yatırımlardan tıpkı tanesi” dedi. Forever21’in sanal mağazası, mini oyunlardan oluşan ve her zaman 55 milyon aktif kullanıcıya karı sahipliği yapan Roblox’ta vadi alıyor. Forever21’mağara sanal mağazasını Virtual Brands Group yasarladı. Roblox istatistiklerine göre, mağazanın açıklık kocaoğlan sonundaki açılışından bu yana 200 bin kullanıcı mağazayı mülakat etti. Virtual Brands Group CEO’su Justin Hochberg, “Virtual Brands Group tıpkısı reklam ajansı değil” dedi.

Açıklamasında, “metaverse’dahi gelişim alanları yaratıyoruz. Kıyafetleri tasarlıyoruz, pazarlama stratejileri üretiyoruz, influencer’larla çalışıyoruz ve şirketler amacıyla alışılmamış tıpkı dünya yaratıyoruz” ifadelerine vadi verdi. JPMorgan ise metaverse’ü almanak trilyon dolarlar getirebilecek bire bir dirimsel fırsatı adına görüyor. Bankanın serencam raporuna göre seçkin sene tahminî 54 milyar dolarlık dijital nişane satışı yapılıyor. Bu de saz tüketiminde harcanan paranın iki katından fazla.

Anlatım, Roblox’a kıyasla yetişkinlere henüz fazla hitap fail metaverse alanı Decentraland’üstelik bire bir arsanın kestirmece 1 milyon dolara satıldığını açıkladı. Arsanın yaratıcısı Everyrealm, alanı online ayrımsız alışveriş merkezi amacıyla kullanıyor. JPMorgan’ın raporunda, “her şehirde mağaza yazmak hesabına, önde gelen tıpkı perakendeci metaverse’bile milyonlarca müşteriye bakım veren toptan ayrımsız gestalt kurabilir” dendi. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre bu görüşe koşut benzeri şekilde Nike yakın zamanda Roblox’ta Nikeland isimli benzeri mağaza açtı.

Burada kullanıcılar dijital Nike ürünlerini satın alabiliyor. Chipotle üstelik 30 bin kullanıcının hakikat tıpkısı kemirmek için bağış üzüntü kazandığı aynı mevhum restoran açtı. Pabuç markası Vans bile metaverse’üstelik tıpkısı kaykay pisti açtı. North Face, Timberland ve Vans’ın dahi sahibi olan VF Corporation CEO’akarsu Steve Rendle, “kendinizi lacerem tanıttığınız evet birlikte markanızın elbette kullanıldığı bu ortamda ciddi ehemmiyet taşıyor” dedi. Devamında, “markamızın metaverse’bile şüphesiz temsil edildiği üzerine az çok tetik olacağız” ifadesini kullandı.

Buna karşın Rendle, metaverse’ün ticaretle bağlantısının kurulması amacıyla elan ahit olduğunu dile getirdi. Kimileri bu alanları e-tecim ile nesep dünyadaki satışları çoğaltmak amacıyla tıpkısı gizil kendisine görüyor. Bunun nedeni ise sayısal alandaki varlıklarının, gerçek hayattaki bilinirliği bile yükselteceğinin düşünülmesi. Örneğin Forever21 mağazasındaki en popüler ürünlerden bire bir tanesi, üstünde “forever” yazan siyah bir ezik. Bertik Roblox içerisinde makbul ve gerçek parayla satın alınabilen sayısal mülk Robux ile 61 Robux’a satılıyor.

Berenin değeri kestirmece 75 cent. Virtual Brand Group bugüne büyüklüğünde kaç ürünün satıldığını açıklamıyor. Ancak yıl sonuna kadar 500 bin iz satıldığı takdirde da, bu ebat Forever21’mağara bilançosuna olumlu yansıyacak. Hochberg, “burada seçkin maliyet yok. İade, özürlü iz, kargo ücreti namevcut. Küresel bire bir hazırlık zinciri üstelik bulunmayan” dedi. Sanal bereye yönelik bağ sonucunda Forever21, berenin asıl versiyonunu ati kış piyasaya sürecek.

Bu şekilde kullanıcılar asıl hayatta da metaverse’deki avatarlarıyla tıpkısı kıyafetleri giyebilecek. Metaverse odaklı girişim sermayesi grubu Galaxy Interactive Ortağı Sam Englebardt, muvaffakiyetli aynı metaverse e-tecim alanı oluşturmanın, geleneksel mağazalardaki formatları unutmayı gerektirdiğini söyledi. Devamında, “örneğin metaverse’üstelik kayran alan Prada mağazası, asıl hayattaki Prada mağazalarıyla ayrımsız olursa bu teknolojinin boşa kullanımı anlamına sağlık” ifadesini kullandı.

Kanada’nın ihtarname krizi Bitcoin’i güçlendiriyor

 

Simpsonlar Rusya-Ukrayna krizini 1998’üstelik bildi!

 

Apple’ın cezası 25 milyon euroya yükseldi

 

Share: