Dert Valisi Varol, teröristlerden temizlenen Veca Dağı’nda kat açma çalışmalarını inceledi

Ağrı Valisi Dr. Osman Varol, teröristlerden temizlenen Dert Dağı’nda, 3320 metre rakımda yer düzlük dağcılık kamp alanlarına büyüklüğünde uzanan kısaca 20 km uzunluğundaki yıpranmamış el küşat çalışmalarını durumunda inceledi.

Bir dizi film ülfet ve incelemelerde bulunmak üzere Doğubayazıt ilçesine giden Ilbay Dr. Osman Varol, önceki kendisine Topçatan İlkokulunu ülfet etti. Köy okulunda incelemelerde bulunan Vali Varol, sınıfları musahabe ederek öğrencilerin derslerine katıldı. Öğrencileri hediyeleriyle sevindiren Ilbay Varol, onlara başarılar diledi. Elan sonra Doğubayazıt Kaymakamı Tasavvur Fellah, İl Cingöz Komutanı Sancak Hüsamettin Erol ve İl Itimat Müdürü Nihat Ilgi ile gelişigüzel yapımı bitmeme fail Doğubayazıt ilçesi Hazzep Bayır Askeri Hamur Bölgesini görüşme eden Varol, 2100 rakımda bölgedeki güvenliğin arttırılması amacıyla kurulan, yüzdelik 70’i tamamlanan Hazzep Tepe Askeri Temel Bölgesinde incelemelerde bulunarak imal çalışmaları üzerine yetkililerden tafsilatlı vukuf aldı. Vali Varol, buradan 5 bin 137 metre yüksekliğiyle ” Türkiye’nin çatısı” adına nitelendirilen Veca Dağı’nda, 3320 metre rakımda düz düz alpinizm kamp alanlarına büyüklüğünde uzanan yaklaşık 20 kilomete uzunluğundaki yeni defa açılış çalışmalarını durumunda inceledi. Teröristlerden temizlenen ve dünyanın ciharıyek yanından gelen dağcıların tırmanış gerçekleştirdiği Veca Dağı’nda yaptığı araştırmalar sırasında, kamp özne dağcıları ve tırmanış rehberlerini musahabe ederek kendileriyle arkadaşça fail Varol, henüz sonraları Ağrı Dağı 3200 rakımdaki Kızılsırt Mevkiinde çay içerken çektirdiği tıpkı fotoğrafını, toplumsal iletişim araçları hesabından : “Dağlardaydık bugün yineBizim Dağlarda” ifadeleri ile paylaştı. Peşi Sıra Vali Varol ve beraberindeki heyet, 3500 metre rakımdaki Kızılsırt Mevkiinde mensur edilmesi planlanan Bitirmiş Karakolu ve Alpinizm tesisleri amacıyla akıllıca olabilecek alanlarda incelemelerde bulundu.

Daha sonraları Güngören köyünü ülfet fail ve köy muhtarı Zeki Çetiz ile tıpkı araya gelen Varol, karye sakinlerinin irade ve isteklerini kulaktan arkadaşça etti. – AĞRI

Share: