Depremzedeler yurtlarda ağırlanmaya devam ediyor

Depremzedeler yurtlarda ağırlanmaya bitmeme ediyor

Malatya’üstelik depreme yakalanan Selda Yılmaz:

“O us ve soğuğun içinde burası bize cennet gibi geldi”

“Çalışanlar tıpkısı cömert, asıl ve genç erkek gibiler”

“Cahillik ve Spor İl Müdürü Abdulsamet Muazzez:

” Elazığ’bile tahminî 3 bin 500 depremzede ağırlıyoruz”

“Yurtlarda 7 dönem 24 saat bakım ediyoruz”

ELAZIĞ – Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin peşi sıra evleri yıkılan yahut hasar gören vatandaşlar, Elazığ’daki KYK yurtlarında ağırlanma devam ediyor.

Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut 2 büyük sarsıntı 11 ilde yıkıma hastalık oldu. Asrın felaketinde on binlerce insan hayatını kaybederken, gene on binlerce sevimli birlikte yaralandı. Depremin tezelden arkası sıra facia bölgesinde evi yıkılan yahut hasar gören vatandaşlar, çevre illerdeki KYK yurtlarında konuk edilmeye başlandı. Bu söve hem Elazığ’da evleri bati hasar düz vatandaşlar hem bile zelzele bölgesinden tahliye edilen depremzedeler, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki yurtlara yerleştirildi. Depremzedelerin günce bütün ihtiyaçları burada karşılanırken, talepleri da il koordinesinde adına getiriliyor. Afetten etkilenen şanlı ve çocuklara psiko-toplumsal destek imkanı de sunuluyor.

“Elazığ’birlikte yaklaşık 3 bin 500 depremzede ağırlıyoruz”

Cahillik ve Spor İl Müdürü Abdulsamet Muazzez, Cahillik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun talimatlarıyla depremin geçmiş saatinden itibaren Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü yerine cemi personeliyle sahada olduklarını söyledi. Aziz, “Ilk Toyluk Merkezleri ve spor tesislerimizi geçici tahaffuz yerine açmıştık. Henüz sonrasında hem Cumhurbaşkanımızın hem üstelik Bakanımızın talimatlarıyla yurtlarımızda depremzedelere bakım etmeye çalışıyoruz. Şu anda Ahmet Kabaklı, İzzetpaşa ve Fırat öğrenci yurtlarımızda depremzedeleri ağırlıyoruz. Buradaki depremzedelerin hem barınma hem üstelik tagaddi ihtiyaçlarını karşılıyoruz. İl Sağlık Müdürlüğü aksiyon birliğinde psiko-toplumsal bindi ekipleri ile birlikte yaraları sarmaya çalışıyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak yürüttüğümüz anaokulları var. Hekim ile abla desteği ile gelişigüzel burası aslında tıpkısı yerleşke haline geldi. Kurumumuzun mülk müdürü namına parçalanmamış personelimize çok teşekkürname ediyorum. Depremzedeler, burada zat evinde gibiler. Sabah kahvaltısı, gün ortası ve akşam ezanı yemeklerinin dışında alelhusus çocukların birlikte ‘tıpkısı tebessüm için’ sloganımızla psiko-toplumsal çalışmalarımız yürütülüyor. Nedeniyle burada 7 dönme 24 saat hizmet ediyoruz. Elazığ’da kısaca 3 bin 500 depremzede ağırlıyoruz” dedi.

“O beyin ve soğuğun içre bura bize cennet kabil geldi”

Yaşanan depremlerden bilahare 5 çocuğunun her birinin bambaşka yerlere gezmek zorunda kaldığını tamlayan depremzede Selda Yılmaz (65), “O dönem kar yağıyordu, dışarısı ise temel bana günüydü. Bir Numara deprem bitti dedik, eve çıktık. Kahvaltı hazırlayıp, yaptık. Monitör açıktı ve ‘eve girmeyin’ diyordu ve onun konusunda ayrımsız binada oturan kızıma bilim verdim. Tıpkı hareket elan bekleniyormuş demeye kalmadan ikinci depreme yakalandık. O merdivenlerden şüphesiz indiğimizi hatırlamıyorum. Dışarısı toz duman olmuş, ambulans seslerini duyuyorduk. Çokça ateş şeyler yaşadık. O düşünce ve soğuğun içinde burası bize behişt üzere geldi. Yunak suyumuz, odalarımız var. Çalışanlar bütün hizmetlerini yapıyorlar. Ayrımsız ahi kadar, bire bir temel kadar, tıpkısı çocuk gibiler. Cenabıhak, kimseye yaşatmasın. Malatya bitti. Bizim dahi temas şeyimiz, evimiz, yuvamız vardı” diye niteleyerek konuştu.

Ömründe hakeza tıpkısı yer sarsıntısı yaşamadığını dile getiren 70 yaşındaki depremzede Aliye Partal ise “Kusursuz bakım ediyorlar. Allah, herkesi esirgesin ve bizi dahi dardan kurtarsın” şeklinde konuştu.

Share: