Departman temsilcileri Samsun’un turizm potansiyelini masaya yatırdı

Samsun’bile, Itidalli Karadeniz Turizm Paneli’nde kentin turizm potansiyeli ele alındı.

Mutedil Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği (KATİD), Türkiye Yolculuk Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Atakum Belediyesinin katkılarıyla kentteki tıpkısı otelde planlı panelde, gezi acenteleri ve seksiyon temsilcileri tıpkı araya geldi.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, açılışta yaptığı konuşmada, kentte turizmin geliştirilmesi için istekli bire bir açılım gerektiğini, bu kapsamda Ilımlı Karadeniz Turizm Paneli’ni önemsediklerini söyledi.

Samsun ilkin koyulmak amacıyla Sinop, Amasya, Tokat ve Ordu’ya seyyar sarmak üzere ne yapılması gerektiğinin planlanmasının önemine değinen Görgüsüz, “Bozukluk Antalya’ya değil de buraya gelsin? Sebep Bodrum’a değil üstelik buraya gelsin. Ihtimal bunların üstünde durmamız geçişsiz.” dedi.

Görgüsüz, kentin birçok alanda turizm potansiyeline eş olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Biz haddinden fazla iri bir tasavvur kitleye hitap edebiliriz. Ayrıksı afiyet turizmi. Spor altyapımızın çok gani olduğunu biliyoruz. Konaklama tesislerinde ilkokul degaje, dört ve üç örtüsüz otellerimiz çokça aşkın. Elbet ayrımsız turiste seslenme etmeliyizi düşünürken konaklama tesislerini de buna uygun tasarım etmemiz gerekir.”

Samsun’un, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti başta olmak amacıyla Bafra, Vezirköprü, Ayvacık ve Çarşamba ilçelerinde pek çok saf güzelliği erbap cemi bir turizm destinasyonu olduğunu anlatım eden Dağlı, “Amacımız yığın turizmi olmamalı. Ihtimal bundan bile kaçmamız gerekiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Atakum Belediye Başkanı Cemil Savran dahi Samsun’un pir ayrımsız coğrafyada ve domuzuna bir destinasyon üzerinde olduğunu vurguladı.

Kentin yeteri büyüklüğünde tanıtılamadığını dile getiren Deveci, bu yönde icraat yapılması gerektiğini anlattı.

DÜRÜST Parti Samsun Milletvekili Yusuf Fer Yılmaz, CHP Samsun Saylav Neslihan Hancıoğlu da Samsun’un ehil olduğu turizm potansiyeline bel etti.

Panele konferansçı yerine ANEX Dolaşma Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, ALTİD Umumi Heyet Başkanı Burhanettin Temiz, ETS Volta Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Özbek ile Mercan Turizm Umumi Heyet Başkanı Mehmet Mengü katıldı.

Panelistler, kentin turizm potansiyelinin canlandırılması, kente çıktı turist eksiltmek üzere neler yapılması gerektiği üstüne fikirlerini paylaştı.Share: