Denizlili soba üreticisi Avrupa’dan mevrut taleple üretimini artırdı

Denizli’de 72 yıldır soba üretimi fail firma, serencam aylarda Avrupa ülkelerinden gelen talebin etkisiyle sefer ve faaliyet saatlerini artırdı.

Kentteki birleştirme endüstri bölgesinde mevcut 18 bin metrekarelik fabrikada odun ve kömür sobası üretimi özne fabrika, güz sezonuyla gelişigüzel aktif eyyam geçiriyor.

1950’den bu yana istihsal yapan firma, geleneksel bir kayran olmasına karşın geliştirdiği faydalı bir patentli ürünlerle erdemli verimliliğe ehil soba üretimiyle dikkati çekiyor.

15’e yakın ülkeye ihracat fail firmanın yer iri pazarı ise ilkin Almanya olmak amacıyla KEZ ülkeleri. Avrupa genelinde kırsal bölgelerden gelen talepleri karşılayan firma, kış aylarında doğal gaz kaynaklı teessürat yaşanması yönündeki beklentiler sonrası şehirlerden bile rica gelmeye başlamasıyla üretimini artırdı.

Şirketin genel müdürü Ümit Deli Dolu, AA muhabirine, AR-GE çalışmalarıyla geleneksel ürünlerden daha eli nimetli mahsulat geliştirdiklerini, son yıllarda hele kânunusani soba gruplarında çoğalma kaydettiklerini anlatım etti.

Fabrikada 50 çalışanla günce 300 adede yakın istihsal kapasitesine cemaat olduklarını anlatan Etkili, “Akıbet aylarda Avrupa’daki gaz kriziyle beraber alelhusus son kânun soba gruplarında dokunaklı bire bir irade artışı var. Bununla ilgili zaten çalışmalarımız var. Vardiyalarımızı ve say saatlerimizi arttırıyoruz. Çokça elan aşkın bire bir talebin geleceğini hissediyoruz.” dedi.

Bu sene 10 aylık süreçte Avrupa ülkelerine geçen yıla bakarak kısaca yüzdelik 35 ihracat artışı yakaladıklarını bildiren Deli Dolu, bakir bağlantılarla bu oranının henüz birlikte artacağını aktardı.

Bir misil haritası çizmeye çalıştıklarını, alelhusus gelecek ay arzu artışının yeryüzü yüksek noktaya çıkmasını beklediklerini dile getiren Canlı, halen üretimin yarısını ihraç ettikleri son kânun grubu sobalarda bu oranı yüzde 70’lere çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Türkiye’üstelik soba pazarındaki daralma

Türkiye’üstelik katıksız gazın ulaştığı yerleşim birimi sayısının artmasıyla soba pazarında de daralma görüldüğüne işaret fail Aktif, bu nedenle ihracat pazarlarına ağırbaşlılık verdiklerini aktardı.

Sıcak iklime sahip olan Avustralya ve Cenup Afrika kabilinden ülkelere üstelik dış satım yaptıklarına dikkat calip Deli Dolu, bu ülkelerin güneyinde kışların antipatik geçmesi zımnında potansiyel benzeri pazarın bulunduğunu kaydetti.

Ümit Enerjik, global ısınma kaynaklı endişeler dolayısıyla kömür bazlı yakıtların kullanımına yönelik kısıtlamaların gündemde olması zımnında doğaya elan bir iki zararı kâin pelet sobası üretimine odaklandıklarını birlikte sözlerine ekledi.

Share: