Denizli’de, Şebnem Şirin’in Katiline Müebbet Mahbes Cezası Verildi

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde, 25 yaşındaki Çiy Yumuşak’i öldürmekle suçlanan Furkan Zıbıncı’nın yargılandığı davanın beşinci duruşması Denizli 3. Alçak Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Zıbıncı, “kasten ve canavarcasına hisle çivilemek” suçlamasıyla müebbet mahbes cezasına çarptırıldı.

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde, 27 Ilk Teşrin 2021 tarihinde besin mühendisi Çiy Matrak’in, Furkan Zıbıncı marifetiyle öldürülmesine ilişik davanın beşinci duruşması, Denizli 3. Yavaş Ukubet Mahkemesi’nde bugün yapıldı.

Duruşmaya; CHP Umumi Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Yağız ve karı örgütleri katıldı. Duruşmayı, Çiy Maskara’in annesi Ülker Tokat ve babası Halil Körpe da izledi. Duruşmada duruşma heyeti sanığın “kasten ve canavarcasına hisle vurmak” suçundan müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

“BEN KIZIMIN YANINA NASIL GİDECEĞİM?”

Duruşmada sunulan kararın ardından Şebnem Hoş’in ailesi gözyaşlarını tutamadı. Şebnem Latifçe’in annesi Ülker Tokat, “Ben kızımın yanına kuşkusuz gideceğim deminden?” diyerek ayaklanma etti. Duruşmanın ardından adliye bahçesinde avukat Mustafa Pelek ve anne Ülker Tokat arasında yaşanan diyalogda Avukat Pelek davayı bir peş mahkemeye taşıyacaklarını söyledi.

“SONUNA BÜYÜKLÜĞÜNDE DİRENECEĞİM”

Ana Ülker Tokat, “Türk adaletinin vicdanlı hakimleri, savcıları bu karardan eninde böylece vazgeçip, ağırlaştırılmış müebbeti muhakkak verecekler. Ben 3 kamer daha 5 ay elan uykusuz kalırım, vicdanımla acılarımla evimde 3 ay henüz ‘Şebnemim’ diye niteleyerek ağlarım. Onun ağırlaştırılmış müebbeti aldığı günü ortada olmaksızın ölmeyeceğim. Bittim ben, tıpkı haftadır komadayım. Dayanacak gücüm kalmadı. ‘Biraz sonraları benle o kız…’ diye had yazıp tasarlamış. Kızım için, Şebnem’in adaleti üzere sonuna kadar takipçisiyim, sonuna büyüklüğünde direneceğim, dayanacağım. Benim kızım çokça güçlüydü, ego bile Çiy’in annesi olarak kortej veriyorum, sonuna kadar takipçisiyim” dedi.

“MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Sorun avukatlarından Mustafa Pelek ise konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bu aynı proses. Bura aynı yerel mahkeme. Bunun tıpkı üstü istinaf, istinaf yetmedi Yargıtay. Bu serencam sözü Yargıtay söyleyecek, bu akıbet sözü Yargıtay söyleyeceğine göre hiçbir husus münteha değil. Onun üzere moralimizi bozmayacağız. Bunun canavarcasına hisle isteyerek olduğunu anlatacağız herkese. Bu tıpkısı tasarlamadır. İntihar notu çıplak. Tasvir yaptığı müddet, attığı niyet mahsus. O eylemi gerçekleştirdiği saat muhtemelen. Elan önceden bile ‘öldürürüm’ şeklindeki tehditleri var. Zımnında benzeri fırsatını bulduğunda, bu planladığı tasarladığı fiili gerçekleştirmeyi kollamış. O anda dahi bu işi gerçekleştirmiş. Yargıtay o karara imza atıncaya kadar on paralık moralimizi bozmayalım, mücadelemize bitmeme edeceğiz.”Share: