Denizi olmayan şehirden binlerce ton balık ihraç ediliyor

Türkiye’nin genişlik acul cari çaylarından birisi olan Harşit Çayı üzerine enerji anlamak için kurulan Torul Baraj Gölü’nde üretilen Türk somonu dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor.

Coğrafyasının yüzdelik 60’ını dağların oluşturduğu Gümüşhane’da serencam yıllarda yapılan baraj ve göletler hem erke hem bile zirai sulamanın yanında denizi sıfır coğrafyadan balık ihraç edilmesini de sağlıyor.

Kentin sunu eski barajlarından birisi olan Torul Barajı’nda ise yıllardan beri balık üreticiliği yapılıyor. Burada makul bir grama kadar beslenen balıklar daha sonradan denizdeki tesislere götürülüp büyütüldükten sonradan Türk somonu namına ihraç ediliyor.

Torul Baraj Gölü üzerinde 14 hapis ala yetiştiricilik tesisi bulunurken, barajda yıllık 2 bin 110 ton ala üretilebiliyor. Baraj gölünde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen yer koşulları ve hastalıklara dayanıklılığı ile eli nimetli ayrımsız çeşit olan ‘Gökkuşağı Alabalığı’ üretilirken, 2021 yılı içerisinde firmalar tarafından 955 titrem balık üretildi. 2022 yılında bu rakamın bin 200 tona ulaşması bekleniyor.

Torul Barajı’nın sunma mehabetli özelliğinin akarsu girdisi ve hızının aşkın olması dolayısıyla akarsu sıcaklığının yaz aylarında 22 derecenin konusunda çıkmaması, kış aylarında üstelik 6 derecenin altına düşmemesi adına gösteriliyor.

Baraj gölünün üstünde ince yıllardan beri hapis ala yetiştiriciliği yapan firma yetkilisi Su Ürünleri Yüksek Mühendisi Sezgin Ziyalı, burada makul tıpkısı seviyeye getirilip Karadeniz’deki bahir tesislerinde 2-3 kilograma getirildiğini söyledi.

Yıllık averaj 3 bin ton Türk somonu ihraç ettiklerini anlatım fail Vazıh, “Türk somonunu cesim eden Omega-6 açısından zengin olmasıdır. Bu nedenle henüz çok yeğleme ediliyor. Bu yüzden de yurtdışından rica olarak dolay plana çıkıyor” dedi.

Torul Baraj Gölü’nde yılın 12 ayı balıkçılık yaptıklarını kaydeden Aydın, “Burada yılın 12 ayı balıkçılık yapıyoruz. Torul Barajı’nın büyük özelliklerinden birisi akarsu girdisi ve hızının aşkın olması ve bundan kıran 22 derecenin konusunda çıkmaması ve kışın dahi 6 derecenin altına düşmemesidir. Baraj gölüne 2 gram yerine mevrut çocuk balıklar 1 kilograma büyüklüğünde çıkarılıp anlaşılan benzeri boyuta geldikten sonraları Karadeniz’birlikte deniz tesislerimize götürülüyor. Burada birlikte yurtdışı taleplerine göre 2-3 kilogramın üstüne çıkarıldıktan bilahare alelhusus Japonya, Çin, Vietnam ve Rusya’ya ihraç ediliyor” diye niteleyerek konuştu.

Vazıh, mevsimlik değişikliğe mecbur kendisine bu durumun birlikte değiştiğini belirterek 2022 yılında ihracatlarının 3 bin titrem civarında olduğunu ve bunu da aracısız fabrikalar yoluyla yaptıklarını sözlerine ekledi. – GÜMÜŞHANE

Share: