“Deniz suyu sıcaklığı avcılığı huysuz etkiledi”

– Deniz suyu sıcaklığı avcılığı zıt etkiledi

DÜZCE – Karadeniz’bile deniz suyu sıcaklığının erdemli olması sebebiyle balıkçılar denize açılamadı. Inhilal Etmek için denizin soğumasını bekleyen balıkçılar, bu mevsim palamuttan ümitli.

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde bahir suyu sıcaklığının 26 dereceye çıkması avcılığı huysuz etkiledi. 1 Eylül’den sonradan denize açılmayı muntazır balıkçılar, suyun yunak olması cihetiyle avcılık faaliyetlerini sürdüremedi.

Hava şartları cihetiyle balıkçıların limanda beklediğini belirten Akçakoca Akarsu Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, “Deniz ısıdam olduğu üzere balık sürüleri müteferrik. Bu sebeple avlanma birkaç. Yarın itibarıyla poyraz rüzgarları başlayacak. amma velakin denizin biraz daha serinlemesini bekliyoruz. Bunun akabinde bile balık sürüleri yoğunlaşacaktır. Balık verimli fakat ısıdam albeni cihetiyle tertipsiz. Havaların biraz daha serinlemesiyle alay malay avcılık çok daha çok olacaktır” dedi.

“Palamuttan umutluyuz”

Bu zaman palamuttan umutlu olduklarını söyleyen Karakaş, “Bu sene palamuttan haddinden fazla umutluyuz. Çok aşkın miktarda palamut var. Itidalli ve etraflı pelit artağan miktarda var. İstavrit, hamsi, çinkekop ve lüferde da bolluk olacaktır. Buda suların biraz daha soğumasıyla ilgili aynı nitelik. Şu anda Akçakoca bölgesinde suyun sıcaklığı 26 rütbe. Bu alaz 23 derecelere büyüklüğünde düştüğünde çok okkalı aynı miktarda avcılık olacak. Şu anda beklememizin sebebi bu. Ancak parça parça avcılık bitmeme ediyor. Tezgahlarda dahi fiyatlar yüzdelik 30-40 oranında düştü ve firez balıkları yerini bahir balıklarına bırakmaya başladı. Bu ayın 8’ine büyüklüğünde rüzgarlar var. 8-9 Eylül’den sonra tezgahlarda mübarek miktarda balık olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.Share: