DENIZ Konseyi Başkanı Michel: “Rusya’nın tehditlerine boyun eğmeyeceğiz”

Çekya’nın başkenti Prag’birlikte gerçekleştirilen gayriresmi Avrupa Birliği (SUTAŞ) Liderler Zirvesi’nin arkası sıra planlı basın toplantısında mütekellim Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, ” Rusya’nın tehditlerine dal eğmeyeceğiz” dedi.

Çekya’nın başkenti Prag’da planlı gayriresmi SU Liderler Zirvesi sonrasında düzenlenen matbuat toplantısında Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula vonder Leyen ve Çekya Başbakanı Petr Fiala açıklamalarda bulundu. BENDE Başkanı Joe Biden’ın nükleer öfke sözlerine ilişik konuşan Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, “Rusya, seçkin bölüm şiddetli çeken ve hemen özlük geleceği üzere değil, benzeri zamanda tıpkısı hep yerine Avrupa’nın geleceği üzere cesurca savaşan Ukrayna halkına karşı tıpkı kavga başlattı. Ancak Rusya tıpkı anda kamu dünyaya tıpkı erke roketi gönderdi. Nükleer tehditleri çok ciddiye alıyoruz. Nükleer silahları vira etmek için biraz yıldızlı gözdağı var, Rusya aynı nükleer santrali askeri benzeri cins haline deklare etmek üzere engelleme etmeye karar verdi. BM’nin bu tehdidi tenzil çabalarını yekpare yerine destekliyoruz. Avrupalı liderlerin toplantılarında, yaptırımların uygulanması yoluyla Rusya’yı muaheze üstüne nazik tıpkısı oturma hissediyoruz. Bu tehditlere boyun eğmeyeceğiz. yılmayacağız, soğukkanlılığımızı koruyacağız ve saldırganlığı her devir kınayacağız. Devletlerin, gaz tüketimini azaltıp stokları oldukça kırcı epilepsi genişlik güvenliğini sağlaması ve tavan eşit belirleyerek faturaların düşürülmesi kabilinden konuları görüştük. Bir ahir toplantıda vacip önlemleri almalıyız” dedi.

“Şantaj yapılmasına izin vermeyeceğiz”

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula vonder Leyen yaptığı açıklamasında, “Rusya’nın çekirdeksel tehditlerini ciddiye alıyoruz, ancak kendimize şantaj yapılmasına müsaade vermeyeceğiz” diyerek Avrupa ülkelerinin hukukun üstünlüğünü ve uluslararası düzeni savunmaya azimli olduğunu vurguladı ve Rusya’ya müteveccih yaptırımların üzerine rekor bire bir sürede anlaşmaya varıldığını söyledi.

Rusya’dan mevrut doğal gaz yüzdelik 7.5’a düştü

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Ukrayna’daki savaşın başlangıcında Avrupa gazının yüzdelik 41’inin Rusya’dan geldiğini ve deminden yüzdelik 7,5’e düştüğünü söyleyerek, “Ati baharda, tanklar boşaldığında, doğal gaz için aşkın ifa yapmamak ve birleşik tıpkı fason gücüne iyesi olmak üzere unsur ülkeler yoluyla alay malay gaz almamız gerektiğine dayalı açık benzeri destek var. Bu nedenle bu birlikteliği korumamız ve inkısam ve bozulmayı önlememiz gerekiyor. Öte yandan, akman enerjilere geçiş dolayısıyla dahi yenilenebilir kaynaklara envestisman yapmayı türlü eylemek zorundayız. Bu nedenle melfuf finansman arayışına gireceğiz. Bilcümle yerine alışmamız ve seçkin şeyden önce hazırlanmamız gereken türden bir tehdit var” dedi.

Çekya Başbakanı Petr Fiala ise yaptığı konuşmada, “Enerji fiyatlarını tenkis etmek ve değişik önlemleri almak üzere meydan rezervinden tahsisatları erkin bırakmaktan bahsettik. Liderler yerine anne konularda anlaştık. Gaz fiyatının canlılık fiyatından ayrılmasına yönelik küsurat bindi var, bu birlikte fiyatlarda düşüş anlamına geliyor. Hal bire bir an ilk gelmeli” şeklinde konuştu.

“Ukrayna’yı çoğaltmak üzere seçme yolu uygulamaya hazırız”

Charles Michel, Ukrayna’yı pekiştirmek amacıyla her yolu uygulamaya amade olduklarını dile getirerek, “İstikrar ve refah amacıyla ortak tıpkı mesai hırsını paylaşan Avrupa kıtası ülkeleri ilk defa burada toplandı. Bu bütün ayrımsız görev, birbirimizi uymak ve elan gür derk etmek veya eş güdümlü girmek amacıyla tıpkısı fırsattı. Bugün DENIZ liderleri Zelenskiy ile görüştü. Kendisi Ukrayna’nın önceliklerini bizimle paylaştı. Bu ülfet ülkesine yekpare desteğimizi yinelemek için tıpkısı fırsattı. Ukrayna’yı eklemek için seçkin yolu uygulamaya hazırız. Rusya’ya sıklet yarmak gerekiyor” dedi.

Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen ise “DENIZ olarak Ukrayna’nın yeryüzü büyük destekçileriyiz. Ukrayna’ya yardımlarımız devam edecek. Rusya’nın saldırılarının başlamasından bu yana Ukrayna’ya askeri yardımlar haricinde 19 bilyon euro arkalama yapıldı. Yakın zamanda 2 bilyon euroluk yardım daha sağlanacak” dedi.

Çekya Başbakanı Petr Fiala ise Avrupa’nın Ukrayna’nın arkasında birleştiğine ilgi çekerek, “Ukrayna’nın ihtiyacı olan tamlık yardımı Avrupa’dan almasını nail olmak üzere çalışıyoruz” dedi. – PRAG

Share: