Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

– Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini bile çözümleme, plan ve uygulama yerine üç ana başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı Dar başvuru sonuçlarının bir numara fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu zarfında mevcut Güçlükle Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Yurt referans sonuçlarının bir numara fazda kapan oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini dahi analiz, traksiyon ve aplikasyon namına üç ana başlıkta inceliyoruz”

Yetersiz başvuru süreçlerini ‘çözümleme, traksiyon ve aplikasyon’ olarak 3 ana başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında mektepli akort işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Bakanlık kendisine tamlık çalışmalarımızı marifet odaklı benzeri şekilde ıcığı cıcığı ile bire bir herkes yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini birlikte çözümleme, cazibe ve uygulama namına üç anne başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman bir numara faz sonuçlarını açıklayacağım. Esas amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini genişlik kesintisiz şekilde, yer eli nimetli, hareketli benzeri koordinasyon ile yapmak. Öncelikle tamlık başvuruların bütünü objektif tıpkı şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını tefhim etmek isterim” diyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun sayısal enfrastrüktür verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini aktaran Nazır Kasapoğlu, “Biliyorsunuz kullanılmamış terbiye öğretim yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 kamu kurumu vasıtasıyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Türe Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Belde Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kaynak ve Maliye Bakanlığı, Mesai ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Eş ve Içtimai Politikalar Bakanlığı, YTB ve Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal namına doğrulama edilen altyapı ile çözümleme edildi. Başvurusu meri muazzez öğrencilerimiz, dirimsel, sükse ve sosyal format kriterleri anne alınarak sayısal ortamda afaki aynı şekilde belirleme edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına yeryüzü mümasil nezaret yurdundan yok etmek sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, dubara aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açım tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları alelhusus değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzde 80’lik gelecek oranına imza attık”

Birinci fazda hep elverişsiz başvurularının yüzde 80’ini sükse ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Nazır Kasapoğlu, “Almanak bazda bildirme aşkın talebi almış olmamıza karşın tarihimizin en efdal al oranını gerçekleştirdik. Mevki olarak bir numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı dar faaliyetlerinin dünyada eşi tıpkısı olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, MEMLUK yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzdelik 80’lik tıpkı karşılama oranı ile hem de birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 yer topu topu ile yerleşimini bittiğini, 20’ye yakın ilde de ikinci faz yerleşimlerin bitirilmek için olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak doğmak üzere 41 toprak merkezimizde eksiksiz başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde da bu yerleşimi ikinci faz sürecinde kişiselleştirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tamamı yurtlara yerleştirildiler.”Share: