Demokrat Tümen Umumi Başkanı Uysal: “Yeniden Hürriyet Diyeceğiz, Esasen Türe Diyeceğiz”

Demokrat Öğür (DP) Genel Başkanı Gültekin Tevazulu, “Onların bıraktığı bayrağı, beherglas zerresi ayrımsız şehidin hatır ile boyanmış bu vatanı kutsal bilmiş bizler amacıyla tıpkı ‘yurt ve millet’ meselesi olan bu mutlu davayı, yıllar boyunca Anadolu’nun ücra köşelerine demokrat misyonun abide şahsiyetleri, liderleri, hizmetkarları bilcümle taşımıştır. Bugün da ülkemizin içine düştüğü, akıllıca ile yanlışın vadi değiştirdiği dönme demokratların, demokrasiyi bire bir konjonktürel program kendisine görenlerin ülkeye zat varlıklarını mübrem tıpkı kadere irca etmek amacıyla elimizde artmış ilişkin demokratik imkanlarla bile olsa meşruiyetten ayrılmadan yine budun diyeceğiz, tekrar hürriyet diyeceğiz, yeniden türe diyeceğiz” dedi.

DP Umumi Başkanı ve Afyonkarahisar Mebus Gültekin Tevazulu, Menderes, Polatkan ve Dayanıklı’nun idamlarının yıldönümü zımnında bugün anıt mezarda planlı ihtifal töreninde benzeri müracaat yaptı. Uysal, ezcümle şunları söyledi:

“15 Mayıs 1919 sabahı Konak Meydanı Kordonboyu’nda Yunan gemileri Patris ve Atronitos’tan Pasaport’a yanaşan ve İzmir Metropoliti Hrisostomos marifetiyle takdis edilen Palikarya Efzon Alayına, Themistokles gemisi ile karaya çıkan 5. Yaya Alayına sadık Palikarya askerlerine ‘Olmaz, olamaz, böyle ellerini sallaya sallaya giremezler’ diyerek itiraz fail ve ilk kurşunu atan, işgalcilerin süngü darbeleri ile 31 yaşında şehadete eren Hasan Tahsin örneğin. evet dahi 23 Fasıla 1930 haset gerici tıpkısı ayaklanmaya engelleme ettiği için maktul, hainlerin öldürmekle hırslarını doyuramayıp affedin başını keserek tıpkısı sopaya takıp sergiledikleri Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay. Peki, Milli Mücadeleden bilahare vatanın bekası için terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele ederken şehadete aksakal binlerce Mehmetçik? evet Cumhuriyet Altını değerleri amacıyla vatanın her sathında görevini ödeme ederken haince maktul şehitlerimiz.

“NE ŞEHİTLER GÖRDÜ BU YURT”

Söz Temsili 31 Mart 2015 haset teröristler marifetiyle görevini ifa ettiği adliye binasında rehin alınıp martir edilen Müddeiumumi Sadık Kiraz. evet birlikte 10 Teşrinisani 2016 yılında Mardin’üstelik PKK’lı teröristler marifetiyle düzenlenen saldırıda martir olan Martir Kaymakamımız Muhammed Fatih Safitürk. Batman’ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2017’birlikte karne dağıttıktan sonraları evine gittiği tam erzel terör örgütü PKK saldırısında hayatını kaybeden Aybüke Sarp. Hangi şüheda gördü bu yurt.

“17 EYLÜL’DE İSE BAŞBAKANIMIZI ŞEHİT EDEN ZALİM BİR İRADEYİ BİR POSTA DAHA TELİN EDİYORUZ”

Bu vatanın, bu milletin kurtuluşu ve devletin kuruluşu uğruna isimli bilinmeyen hangi canlar şehadete erdi. Adını sayamadığımız on binlerce şehit; rastgele birinin derdi millet, her birinin derdi memleket! İşte zaman de ‘derdi kavim’, ‘derdi yurt’ olan üç şehidimizin, işgalden kurtulan bu vatanın kurtuluşuna yarenlik etmiş, kuruluşuna eşlik etmiş ve nihayetinde milletimizin istikbali için nazik bire bir sıklet üstlenerek mücadelesini devam ettirmiş üç adam yiğidin martir edilişinin sene dönümünü algı ediyoruz. 61 sene önce 16 Eylül’de iki bakanımızı, 17 Eylül’üstelik ise başbakanımızı şehit fail cellat bire bir iradeyi tıpkı kere daha kargıma ediyoruz.

“YİNE HÜRRİYET DİYECEĞİZ, YİNE ADALET DİYECEĞİZ”

Onların bıraktığı bayrağı, her bir zerresi tıpkısı şehidin bellek ile boyanmış bu vatanı şerif bilmiş bizler amacıyla tıpkısı ‘vatan ve kavim’ meselesi olan bu hümayun davayı, yıllar boyunca Anadolu’nun ücra köşelerine demokrat misyonun abide şahsiyetleri, liderleri, hizmetkarları bilcümle taşımıştır. Bugün bile ülkemizin içine düştüğü, akilane ile yanlışın kayran değiştirdiği deveran demokratların, demokrasiyi aynı konjonktürel program olarak görenlerin ülkeye öz varlıklarını mübrem tıpkısı kadere sarmak için elimizde artmış merbut demokratik imkanlarla bile olsa meşruiyetten ayrılmadan yeniden kavim diyeceğiz, tekrar hürriyet diyeceğiz, gene doğruluk diyeceğiz.

Bu ruh ve düşüncelerle zaman burada andığımız Şehit Başbakanımız Adnan Menderes, onun bakanları Fatin Rüştü Stabil, Hasan Polatkan ve onlarca bilinmeyen kahramanı, bu acıyı kuma bire bir keskin namına yaşamış büyüklerimizi, Kurucu Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Çap Bayar’ı, nazik liderimiz Süleyman Demirel’i, o bayrağı kendisinden bilahare haiz Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ı ve zaman bulunduğumuz bu alanda meftun bulunan şehit Başbakanımızın eşi Berrin Menderes’i, onu eşsiz evlatları Entelektüel Menderes’i ve bulunduğumuz bu mekanda yatan mecmu geçmişlerimizi, parçalanmamış şehitlerimizi dahi bu vesileyle rahmetle el gitmek istiyorum.”

Share: