Demir’den beyaz zehir işçisiyle ayrımsız araya gelen Uçar’a dosya

Umumi Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Umumi Teşkil ve Eğitim Sekreteri Tayfun Çipo, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Tekebbür Müdürlüğü’nü ülfet fail AK Tümen Zonguldak Saylav Hamdi Uçan’a iştirakçi açıkları ve kurumun sorunlarını anlatan doysa sundu.

DÜRÜST Fırka Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçan, TTK Üzülmez Organizasyon Müdürlüğü’nde 08: 00-16: 00 vardiyası öncesi işçilerle ayrımsız araya geldi. Uçan’ı TTK Üzülmez Büyüklenme Müdürü Kasıt Köseoğlu, GMİS Umumi Teşkilatlandırma ve Terbiye Sekreteri Tayfun Demir, GMİS Üzülmez Yazıhane Başkanı Misil Karakabak, tekebbür ve sendika yöneticileri karşıladı. Mebus Uçar, maden işçilerine kazasız ve dosdoğru mesailer dileyerek başarılar diledi. Uçar, elan bilahare gelgel müdürü Misyon Köseoğlu ve GMİS Umumi Teşkilatlandırma ve Yetişek Sekreteri Tayfun Demir ile kurumda incelemelerde bulunarak işçilerin sorunlarını dinledi. TTK Üzülmez Gösteriş Müdürlüğü’nde vinç bölümünde çalışan faaliyet mezunu işçilerde yeraltında çalışabilmek amacıyla vacip düzenlemelerin yapılması taleplerini Uçan’a iletti. GMİS Şişko Konvansiyon Uzmanı Mustafa Sait Cinbir, laf karşı Mebus Uçar’a vukuf verdi.

DOĞRU Tümen Zonguldak Saylav Hamdi Uçar, beyaz zehir işçileriyle daha sık benzeri araya süzülmek istediğini fakat hem sedir çalışmaları hem de bölge çalışmaları dolayısıyla kırıcı tıpkı şekilde çalıştıklarını söyledi. TTK’nın çabucak bölgenin değil, ülke için bile aynı değer olduğunu anlatan Uçan, “TTK, bölgemizin, ülkemizin toplumsal ve konuşu anlamda şehri ayakta tutan sunu büyük kurumlardan aynı tanesi. Şuradan TTK’yı çıkardığınız ahit kent bomboş kalacak. Serencam zamanlarda enerjideki kömürdeki gerekseme bizim üzere baht. İstihdamın arttırılması geçişsiz. Kurumunda bire bir emek tıpkısı proje üretmesi geçişsiz. Bu kurumu ayakta tutmalıyız. Tığ istiyoruz kim bakanlığa gittiğimizde ‘alınan önlemlerle zararımız düştü’ diyebilelim. ‘Tığ kömürü çıkaracağız, şu kadar iştirakçi geçişsiz’ dememiz geçişsiz. Bunun için gurur kendisine, fiilen analizör çıkarmak lazım. TTK’bile 20 bin iştirakçi çalışmasından bizler mutluluk duyarız” dedi.

GMİS Umumi Örgütleme ve Terbiye Sekreteri Tayfun Demir, TTK’nın işçi açıkları ve kurumun sorunlarını anlatan dosyayı Mebus Uçan’a sunma etti. İşçisiyle, kurumuyla ve sendikasıyla ayrımsız bütün adına uzlaşma ortamında çalıştıklarını rapor eden Demir, şöyle dedi:

“Tığ dosyalarımızı hazırladık. Sorunlarımızı, taleplerimizi size sunuyoruz. Burada istihsal için imkanlarımız mevcut fakat işçi açığımız çok çok. Buna rağmen günce üretimimiz aşama safhada. Lavuarımız çalışmıyor. Tığ buna karşın istihsal ve satma adına kurumun genişlik bereketli müesseslerinden biriyiz. Bu konuda de desteğinizi bekliyoruz. Burada önemli çalışmalarla disipliniyle yönetimiyle sendikamızla dal kolalama savaşım ediyoruz. Çipo çeliğin, kömürün olduğu kentte, demiryolu, karayolu, deniz yolunun dahi bulunduğu kentte istihdamın arttırılarak elan aşkın ekonomiye katkı vermek istiyoruz. Bölgemizdeki birlik iller Zonguldak’ımızdan faydalanıyor. Ensesi Kalın aynı kentiz. Tığ henüz çok üreterek artık üreterek ekonomimize yardım sunmak istiyoruz. İşçi alınmazsa bugünkü üretimimizde azalmaya başlayacak. Sizlerin desteğiyle bu sorunumuzu çözmek istiyoruz.”

İşletme Müdürü Müjdat Birol bile kurumda mekanize sis tem ile insan iş gücünün ayrılması gerektiğini anlatarak, “Mekanize sis tem tekmil kurumlarda henüz canlı değil. Etkin olsa adam gelişim gücü bize herhangi bir zaman lazım. en üst 3 bin iştirakçi makbuz. Tığ bu alınan işçiyi sayı farkı 1 yılda üretime yardım verecek arkaç getiriyoruz. Bu sürede doğrusu emeklilikler oluyor. Güdük sürede alınan işçi kadar neredeyse zahmetli sayısı oluşuyor. Bu nedenle ağır ezgi periyotlarda işçi alınarak bu sorunun çözülmesi gerekiyor” diyerek konuştu. – ZONGULDAK

Share: