‘Demir Yumruk’ soruşturmasında, teşkilat yöneticilerine 43’er yıl delik istemi

ANKARA merkezli 29 ilde planlı ve 29 şüphelinin tutuklandığı ‘Demir Yumruk’ soruşturması kapsamında suç örgütü lideri Hüseyin Eryılmaz grubuna yönelik soruşturma tamamlandı. İddianamede, aralarında teşekkül yöneticileri Hüseyin Eryılmaz ve Hulusi Belgü’nün bile bulunduğu 5 can hakkında 11’er yıldan 43’er yıla kadar dam cezası istendi.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı vasıtasıyla düzenlenen sormaca kapsamında 3 ayrı suç örgütüne müteveccih 29 ilde planlı ‘Demir Yumruk’ operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden, aralarında Erol Eşrefoğlu (Evcil), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın da bulunduğu 29 sevimli tutuklandı. Şüphelilerden bazıları itiraz üstüne henüz sonraları azade bırakıldı. Savcılık, 3 ayrı gruba ayırdığı soruşturmada 71 şüphelinin vadi aldığı Hüseyin Türkyılmaz grubuna yönelik soruşturmayı tamamlayıp 46 güç karşı iddianame düzenledi. İddianamede, örgütün kurucusunun Hüseyin Eryılmaz olduğu, Hulusi Belgü, Soner Eryılmaz, Yenmiş İzgi ve Mustafa Kırsaç’ın bile hoşgörülü olduğu belirtildi. İddianamede, 14 sanığın örgüte organ, 27 sanığın ise ‘amme gelgel ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık’ suçunu işledikleri belirtildi.

FATURASIZ SERVET ALIŞI İÇİN KODLAR KULLANMIŞLARİddianamede, örgütün dışarıdan aldığı kütük demir demiri fabrikalarda işlediği ve kütük demir alışverişinin çokça balaban aynı kısmının Hulusi Belgü adına mukayyet şirket üzerinden yapıldığı düz aldı. Şirketin bu alışverişin iri ayrımsız kısmını faturasız yaptığı, teşekkül üyelerinin bu aylı miktardaki faturasız servet alışını özlük aralarında ‘B’, ‘İki’ ve ‘Alttan’ namına isimlendirdikleri belirtildi. İddianamede örgütün, faturasız alış-satışların ücretini banka hesapları üzerinden ödemeyerek başka tıpkı ortaklık konusunda takanak kaydettikleri, böylelikle herkes dışına çıkartılan bu paranın Çorum’da mevcut tıpkı kuyumcuya doğrulama edildiği aktarıldı. Örgütün antrparantez siktirici çaptaki bir nice firmayla gerçeğe aykırı ticaret hacmi yaratarak, sahte fatura kapaması yaptığı belirtildi. İddianamede, örgütün bu hileli hareketlerle vergisel yahut sair algı hakkından yoksun mütezayit kamu hukuksal kişisi devleti hamile miktarda zarara uğrattıkları, örgütün ise milyonlarca teklik nahak yere rüşvet elde ettiği anlatım edildi.ÖRGÜT YÖNETİCİLERİNE 43’ER YILA BÜYÜKLÜĞÜNDE HAPİS TALEBİİddianamede, örgüt yöneticisi Hüseyin Türkyılmaz ile yöneticiler Hulusi Belgü, Soner Eryılmaz, Muzaffer İzgi ve Mustafa Kırsaç üzerine, ‘cürüm çalışmak amacıyla örgüt inşa etmek ve yönetmek’, ‘amme gelgel ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık’ suçundan 11’er yıldan 43’er yıla kadar delik cezası istendi. Teşekkül üyeleri Ahmet Halas, İhsan Göymen, Yılmayan Altunbulak, Serkan Peker, Tahir Toygar Özdöl, Hatice Başaran, Rıdvan Keder, Hasan Soydan, İbrahim Halil Kaya, Gönül Jandarma, Gökay Demirel, Fatih Harman, Muhammed Kuvvet Güney, Bekir Eryılmaz hakkında ise ‘suç harıldamak için kurulan örgüte üye olmak’ ve ‘amme kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık’ suçundan 39’ar yıla büyüklüğünde hapishane cezası istendi. 27 maznun karşı ise ‘kamu alım ve kuruluşlarının zararına yerine dolandırıcılık’ suçundan 15’er yıla büyüklüğünde dam dilek edildi. Antrparantez savcılık 25 güç üzerine ise takipsizlik kararı verdi.

İddianame, Ankara 33’üncü Alçak Ukubet Mahkemesi aracılığıyla kabul edildi.

Share: