Dama giren çıkmaz köpekler koyunları temizlik etti

Dama giren sokak köpekler koyunları telef etti

Çanakkale’bile sokak köpekleri 55’e andıran koyunu temizlik etti

Sokak köpekleri koyunlarını katil etti, 200 bin TL zararı oluştu

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde 6 yıldır küçükbaş hayvancılığı yapan Fehmi Kişmiri’in (46), koyunlarının bulunduğu dama girdiği argüman edilen çıkmaz köpekleri 20’si yavru görünmek üzere kestirmece 55 koyunu öldürme etti. Küçükbaş hayvan üreticisi Yağız’in, tahminî 200 bin TL zararı oluştu.

Eceabat ilçesinde tüvana Fehmi Yağız, 6 yıldır küçükbaş hayvan üreticiliği yapıyor. İddiaya bakarak, 15 gündür Fehmi Kara’in koyunlarının bulunduğu hayvan damına giren sokak köpekleri küçükbaş hayvanları katil etti. Şuanda büyüklüğünde 20’si bala gelmek üzere 35’ı bilgili olan 55’e mümasil kucak dama giren çıkmaz köpekleri yoluyla parçalanarak temizlik edildi. Küçükbaş hayvan üreticisi Kara’in, kısaca 200 bin TL zararı oluştu. Bölgede bulunan gayrı küçükbaş hayvan sahiplerinin da hayvanlarının temizlik olması sonrası küçükbaş hayvan üreticisi Fehmi Kara ve farklı hayvan üreticileri duruma aksülamel göstererek, yetkililerde sokak köpekleri üstüne benzeri faaliyet yapılmasını istedi.

Eceabat’ta küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ve damızlık üretimi yaptığını belirten Fehmi Yağız, “Serencam 15 günden bu yana ilçemizde gelişen olaylarda kendime ait hayvan üretimi yaptığım damıma sokak köpekleri eliyle 3 kere atılım girişiminde bulunuldu. Hayvan damımın zarfında 3 çıngı sokak köpeği gördüm. İlgili makamlarla bunu paylaştım. Ama çıkmaz köpeklerinin saldırıları bibi bitmeme ediyor. Bizim havyan damı çevresindeki sair komşularımın hayvanları bile sokak köpeklerinin saldırısıyla telef oldu. Benim 35 bilgili hayvanım, bu hayvanların 20 tanesine yakını ciddi mehtaplı, 20’ye mail çocuk koyunum almak amacıyla mecmu 55’e mümasil hayvanım katil oldu. Hala elan üstelik devam ediyor. Çorlu hayvanlarımda ölüyor. Buradan yetkililere haykırmak istiyorum. Sesimizi tıpkısı duyun. Sokaktaki hayvanlara bile erbap çıkıyoruz. Bizim bile köpeklerimiz var. Köpeklere zarar verilmesini de istemiyoruz. Amma bu konuda benzeri önlem alınmasını istiyoruz” dedi.

Eceabat Belediyesi’nden konuyla ilgilendiren yapılan açıklamada ise,” Vatandaşlarımızın binbir emekle ve meşakkatle yetiştirdikleri küçükbaş hayvanlarına iyesiz köpekler aracılığıyla verilen zararlara ait kamuoyunda vadi düz serencam merhale biberli davranışlar ve mağdur vatandaşlarımızın essah serzenişleri belediyemizce dikkatle izlem edilmektedir. Acı sunma fail çıkmaz hayvanlarının ortadan kaldırılması, bu konuda belediyemizin harekete geçmesi ve tasarrufta bulunması şeklindeki serzenişler, umu ve talepler cihetiyle, zorunlu olarak açıklama etme gereği duyulmuştur. Bilindiği üzere; 5199 az Hayvanları Dulda Kanunu gereği “iyesiz veya güçten sakıt evet dahi felaket en fail hayvanların korunması ve bakımının yapılması ile rehabilitasyonunun sağlanması için efsanevi bakımevleri kurma” yükümlülüğü isim itibariyle belediyemizi kapsamamaktadır. İlgili Yasa gereği kısırlaştırma, aşılama ve rehabilite süreci bitmiş bu çıkmaz hayvanlarının alındıkları ortama bırakılmaları esastır. Yasalar gereği, tek sokak hayvanını kilit altına alma yahut hayat hakkından yoksun salıverme yetkimiz ve hakkımız yoktur. Bu itibarla belediyemiz bugüne büyüklüğünde sahipsiz sokak hayvanların cümle bu hizmet süreçlerini çıkışlı ve sorumlu farklı hava ve fahri kuruluşlarla gelişigüzel yürütmekte, beslenmelerinden tedavilerine kadar sorumluluklarımız ilişik mevzuat hükümlerince hesabına getirilmektedir. Dolay yerleşimlerden getirilerek ilçemize bırakılan, kaymakamlık merkezinde popülasyonu mütezayit bu hayvanların sürüler halinde akıntı ederek kamunun duygusal ve servet güvenliği açısından zılgıt unsuru oluşturduğunu, sorumlular için kanuni çerçevede çözümler üretilmesi gerektiğini bugüne kadar parçalanmamış platformlarda dile getirdik, getirmekteyiz. Vatandaşlarımızın emeklerinin yok olmasına ve yoğun mağduriyetlere sebebiyet veren bu durumun sebebi namına değerlendirdiğimiz çeşitli odakların şuurlu veya kontrolsüz hayvan sayısını ilave çabalarını obstrüksiyon ısrarımızı sürdürmekteyiz. Vatandaşlarımızın gözü üzere baktığı hayvanlarının zarar görmemesi, emeklerinin heba olmaması ve yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için yetkili Ekincilik ve Orman Bakanlığı Çanakkale 2. Toprak Müdürlüğü gözetiminde zaruri girişimlerde bulunduk, kısık sokak köpekleri üzerine yan yana çözüm uğraşındayız. Bu süreçte vatandaşlarımızdan; tamlık efsanevi ahırları ve ağıllarının korunaklı ağıl getirilmesini, belirleme edilen tehlikeli hayvanların derhal Zabıta Amirliğimize bildirilmesini önemle istek ediyoruz” denildi.

Share: