Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Mezarlığı’nı musahabe etti

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, dahili ve harici bedhahların hiçbirinin Türkiye’nin yükselişine, güçlenmesine, global sistemde hak ettiği yeri almasına mani olamayacağını bildirdi.

Reisicumhur Erdoğan, beraberindeki Divan Başkanı Mustafa Şentop, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları, garnizonda vazifeli general ve amiraller ile Milli Mücadele’de fariza almış komutanların ve mücadelenin kahramanlarının torunları ve akrabalarıyla, 30 Ağustos Galibiyet Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Haset dolayısıyla Şevket Mezarlığı’nda düzenlenen törene katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Milli Mücadele’de görev almış komutanların isimlerinin kayıtlı olduğu Abidevi Duvar’a “kamer felek” motifli al beyaz karanfillerden oluşan çelengi bırakmasının peşi sıra içtinap etmek duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşu sonrası Ululuk Mezarlığı Haysiyet Defteri’ni imzalayan Erdoğan, deftere yazdıklarını okudu. Erdoğan, şunları söyledi:

“İstiklal Harbi’mizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eren silah arkadaşları, Milli Mücadele’mizin kahramanları, ülkemize hizmetleriyle gönüllerde meydan edinmiş kızıl çap yöneticileri… Bugün milletimizle gelişigüzel Şişman Taarruz’un ve 30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100’üncü yıl dönümünün coşkusunu yaşıyoruz. Bu tarihi günde bizlere emanetiniz olan nadir aile efradınızla gelişigüzel manevi huzurunuzda bulunmaktan iri bahtiyarlık duyuyorum.

Ülkemizin bütünlüğü, milletimizin birliği, devletimizin bekası önünde gözlerini kırpmadan canlarını feda fail şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi nazikâne garip ediyorum. Sizlerin yazdığı destanın rehberliğinde bu toprakları ebedi vatanımız namına sıyanet etme mücadelemizi muttasıl sürdürüyoruz. Gelişigüzel karışında aynı yiğidin yattığı bu adamakıllı ülkeyi birlik, el birliği, beraberlik ve dayanışma içre 2023’e ulaştırmakta, 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte kararlıyız. Dahili ve harici bedhahların hiçbiri Türkiye’nin yükselişine, güçlenmesine, toptan sistemde hak ettiği yeri almasına mani olamayacaktır. Ruhunuz pürneşe, mekanınız behişt olsun.”

Henüz sonraları Milli Mücadele’de görev almış komutanların ve mücadelenin kahramanlarının torunları ve akrabalarıyla ayrımsız süre sohbet eden Reisicumhur Erdoğan, yadigâr fotoğrafı çektirdi, onlarla mezarları görüşme ederek karanfil bıraktı, yakarış okudu.

Share: