Cumhurbaşkanı Erdoğan 17 üniversiteye rektör atadı

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 17 üniversiteye rektör atanmasına ilgilendiren değişmeyen Resmi Gazete’üstelik yayımlandı. Reisicumhur Erdoğan eliyle, bahis konusu atamaları 2547 dar Yükseköğretim Kanunu’nun 13’üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’nci, 3’üncü ve 7’nci maddeleri mucibince yapıldığı belirtildi.

Resmi Gazete’dahi yayımlanan nasıp kararlarına göre;

Afyonkarahisar Esenlik Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Nurullah Vazıh, Ankara Hacı Saraka Iye Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yusuf Uğurlu, Erciyes Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Fatih Altun, Eskişehir Beceri Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Adnan Özcan, Isparta Kılgılı Ulum Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yılmaz Çatal, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Alptekin Yasım, Kayseri Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ersan Aslan, Konya Ustalık Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Osman Nuri Polat, KTO Karatay Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Fevzi Rifat Ortaç, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Recep Bentli, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Turhan Kaçar, Sakarya Kılgısal Ulum Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Samsun Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mahmut Ziyalı, Şırnak Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, Tarsus Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Orhan Aydınlık, Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne ise Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu göreve getirildi.

BAZI KURUMLARDAKİ GÖREVDE KABUL ETME VE ATAMALAR

Cumhur Reisi Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’birlikte yayımlanan atama kararlarına göre;

Adalet Bakanlığında belirgin bulunan Adalet Müfettişliklerine Erkan Öncel, Müşkül Haklı Fert, Erek Dönmez, Burak Soytürk, Yunus Biçen ve Mehmet Burak Turan atandı. Adli Tıp Kurumu Üçüncü Adli Tababet İhtisas Müesses; Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Üyesi Uzman Hekim Emre Çıkaklıoğlu, Sinir Bilimi Üyesi Profesör Hekim Ayhan Köksal ve Ciğer Hastalıkları Üyesi Uzman Hekim Tutku Saniye İçmeli görevden alındı. Adli Tıp Kurumu Yedinci Adli Tababet İhtisas Kurulu Başkanlığına, Beşinci Adli İhtisas Müesses Adli Tıp Üyesi Uzman Doktor Caner Beşkoç atandı. Adli Tababet Kurumu Üçüncü Adli Tıp İhtisas Yerleşmiş Ortopedi ve Travmatoloji Üyeliğine, İstanbul Yıpranmamış Asır Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Selahaattin Kuşhan görevlendirildi. Adli Tababet Kurumu Dördüncü Adli Tababet İhtisas Oturmuş Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Üyeliğine, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Doktor Gökhan Umut görevlendirildi.Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanlığında yalınlık mevcut Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğüne, Şırnak İl Müdürü Yenmiş Akçam atandı. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığında vazıh bulunan Komutan Yardımcılığına Ahmet Kürşad Sağlıklı atandı. Uran ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği ve Aut İlişkiler Umumi Müdürü Mustafa Erdoğan ise görevden alındı.

HAKİM VE SAVCILARIN GÖREVDE YÜCELME KARARLARI

Çeşitli derecelerdeki fariza sürelerini bütünler adli mahkeme kararı hakimi, cumhuriyet başsavcısı ve savcıları ile yönetimsel geçerlilik hakimlerinin beniâdem listelerinden oluşan Hakimler ve Savcılar Müesses (HSK) kararları da Resmi Gazete’da yayımlandı. HSK kararlarında, bir numara dereceye yükselmiş olup 31 Ağustos 2022 tarihi bakımından bir numara sınıfa tecezzi incelemesine bağımlı tutulacak adli egemenlik hakim, cumhuriyet altını başsavcı ve savcıları ile yönetsel hız hakimlerinin adlarından oluşan listelere kayran verildi. Listede 49 bilge, 24 savcı ve 72 yönetsel hâkimiyet hakiminin ismi düzlük aldı.

Ağustos 2022 döneminde bir numara dereceye itila incelemesine girecek olanlar listeye dahil edilmedi. Listede ismi olmayanlar HSK’ye başvurabilecek. Bir Numara dereceye yükseldikleri ve sürelerini bitirdikleri halde bu listede isimlerini göremeyenler, neşir tarihinden itibaren bire bir kamer ortamında HSK’ye kayıtlı başvuruda bulunmak kanalıyla durumlarının incelenmesini isteyebilecek. HSK’nin bir eksantrik kararında de 2 almanak yükselme sürelerini aldıkları aylıkta Ağustos 2022 dönemi sonuna kadar bitiren adli karar hakim, cumhuriyet altını başsavcı ve savcıları ile yönetsel geçerlilik hakimlerinin adlarının bulunduğu listeler de yayımlandı. söz konusu kararda da sürelerini doldurdukları halde listede adlarını bulamayanlar dahi 30 ahit içre HSK’ye yazılı müracaatta bulunarak, durumlarının baştan incelenmesini arzu edebilecek.Share: