Cumhur Reisi Erdoğan’ın açıklamasının yankıları sürüyor! Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten Türkiye’ye yaptırım tehdidi

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Çekya’nın başkenti Prag’birlikte düzenlenen Avrupa Konseyi Gayriresmi toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Miçotakis, Cuhmurbaşkanı Erdoğan’ın “Tıpkısı gece akılsız gelebiliriz” sözleriyle ilişkin soruya, “Çeviriden duyduklarım elinin körü. Ben bereketli olanı yeğleme edeceğim. Türkiye’nin bambaşka tek ülkenin ulusal egemenliğine dair tıpkı düşüncesi olmadığı kısmını seçiyorum. Ülkemizin şarki Ege’deki adalara ilgili ulusal egemenliğini sorgulamaya müteveccih bu kabul edilemez söylemin sonuç bulmasını arzu ediyorum” diyerek yanıt verdi.

“TÜRKİYE AVRUPA İÇİNDE MÜTTEFİK BULAMAYACAK”

Miçotakis, Türkiye’nin müttefik bulamayacağını savunarak, “Arada Bir bunları herkesin içre göstermek iyidir. Hükümetim ve ben, tek sorunun karşılıksız kalmasına müsaade vermeyeceğiz. Avrupa ailesinde tığ hakeza çalışıyoruz. Anlaşılan bu düşün alışverişinin bir yatıştırıcı namına hareket edebileceğine ve nihayet çekinmezlik artırıcı önlemleri bahsetmek için tartışma masasına dönebileceğimize vâkıf olmak istiyorum. Katılan liderlerin tümünde kimin kışkırttığı, kimin bugünün jeopolitik bağlamına uygunsuz tıpkı argümanı benimsediği konusunda ayrımsız fikirleri oluştu. Türkiye, tez ettiği gibi AB ile bol ayrımsız ilişkiye iyesi olmak istiyorsa, rotasını değiştirmesi gerektiğini anlamalıdır. Bu yolda bitmeme ettiği sürece Avrupa ailesi ortamında tek bağlaşık bulamayacaktır” dedi.

“UMARIM YAPTIRIMLARI UYGULAMAK ZORUNDA KALMAYIZ”

Türkiye’ye yönelik yaptırımların masada olup olmadığı sorusuna ise Miçotakis, Türkiye’nin ara sıra kırmızı çizgileri aşması durumunda Avrupa Konseyi’nin bire bir karar çerçevesinin olduğunu belirterek, “Yani çerçeve var ve umarım yaptırımları infaz etmek zorunda kalmayız” şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN PRAG’DA NET MESAJ

Perşembe günü Prag’dahi bire bir matbuat açıklaması düzenleyen Reisicumhur Erdoğan, bire bir gazetecinin sorduğu “Tıpkısı tün ansızın gelebiliriz mesajınızla Yunanistan’a saldırabiliriz mi diyorsunuz?” sorusuna, “Yani konuyu anlamışsın aslında. Bu yemeden içmeden Yunanistan için meri değil. Bizi huzursuz fail, bize hücumcu hangi talih olursa olsun, onlara alın cevabımız ‘Ayrımsız akşam ansız gelebiliriz.’ Bunu böyle bilmeleri, böyle anlamaları geçişsiz. Şu an itibarıyla siz anladığınıza göre herhalde onlar üstelik anlamıştır.” diyerek cevap vermişti.

Share: