Çorum’da mevcut kara yavrusu tabii hayata hazırlanıyor

Çorum’üstelik ormanlık alanda mevcut kişmiri yavrusu, Çorum Belediyesi Hayvan Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezinde natürel emanet hazırlanıyor.

Çatak Milli Parkı’nda vatandaşların ağaçların arasında bulduğu yıpranmamış zade kişmiri yavrusu, Doğa Esirgeme ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Çorum Belediyesi Efsanevi Bakım ve Iyileştirme Merkezine götürülen karacanın sağlık durumunun bereketli olduğu anlaşıldı.

Karaca, bölgede yapılan aramada annesinin bulunamaması üzerine merkezde mihman ediliyor. Inatçı sütüyle beslenen ve gelişmemiş müddet sonradan tabii emanet bırakılacak kara yavrusu, merkezde ziyarete vabeste alanda tutuluyor.

Merkezde görevli baytar hekim Mehmet Gültekin, AA muhabirine, karacayı kısaca 3,5 aydır dulda altında tuttuklarını söyledi.

Çorum Belediyesi Hayvan Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezinin yaklaşık bin hayvana familya sahipliği yaptığını belirten Gültekin, “Esmer yavrumuz mayıs ayında bize tasdik edildi. Onu burada büyüttük, inşallah andıran zamanda da gine saf dirim zarfında yaşamını sürdürmesini sağlayacağız.” dedi.

Karacanın insanlara alışmamasına ilgi gösterdiklerini vurgulayan Gültekin, “Karacanın hizmet ve beslenmesinden benzeri personelimiz mesul. Doğal yaşamında dava yaşamaması amacıyla kabil olduğunca bir iki insanla kontak etmesine izin veriyoruz. İlk geldiğinde seçme 3 saatte bire bir inatçı sütü ile besliyorduk. Şimdilerde yeşillik yemeye başladı. Doğal yaşamında yaşayabilecek duruma yaklaştı. İnşallah andıran zamanda karacamızı doğaya bırakıp emeğimizin karşılığını alacağız.” diyerek konuştu.Share: