Çorum’da kollar Vekâlet ve belediye aksiyon birliğiyle yüzme öğreniyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Çorum Belediyesi iş birliğinde kentin dört durumunda kurulan seyyar yüzme havuzlarında çocuklara anne yüzme becerisi kazandırılması hedefleniyor.

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığının “Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi” kapsamında site merkezindeki Tevfik Şita Spor Salonu, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu, Cuma Pazarı ile Çorum Belediyesi Kermen Mahalle Spor Tesisi bahçesinde portatif yüzme havuzu kuruldu.

Çocukların spor tesislerine ulaşımını kolaylaştırmak için hesaplı himmet kapsamındaki yüzme kursları başladı.

Çorum Belediye Komutan Yardımcısı İsmail Yağbat ile Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Cemil Edvar, Kale Mahalle Spor Tesisi’ni konuşma ederek portatif yüzme havuzunu inceledi.

Yağbat, gazetecilere, seyyar yüzme havuzlarındaki kursların ilgi gördüğünü söyledi.

Kursların ilkgüz sonuna kadar devam edeceğini dile getiren Yağbat, “Bütün projeden çokça mutlu. Haftanın altı günü dört projeksiyon şeklinde yüzme kursu veriliyor. Burada kestirmece bin kişiye yüzme öğretmeyi hedefliyoruz. Sair kurslarımızla binlerce çocuğumuz yüzme öğrenmiş olacak.” dedi.

Çağlayan bile Bakanlığın bu çeşit projelerle insanların spor yapma alanlarına ulaşımını kolaylaştırdığını vurgulayarak “Vatandaşlarımızdan, ‘Tatile gidiyoruz, çocuklarımız yüzme bilmiyor.’ ifadeleri duyuyoruz. Tatile gittiklerinde, denizle, gölle karşılaştıklarında ferah ferah yüzebilmelerini icat etmek istiyoruz. Portatif havuzlarla erişim sorununu birlikte ortadan kaldırmış oluyoruz.” diye konuştu.

Kursta yüzme eğitimi alan 6. sınıf öğrencisi Imge Efe ise daha yüzme bilmediğini belirterek “Açıldığını arkadaşlarımdan öğrendim ve yüzme aktarmak üzere buraya geldim. Gelecek hafta tatile gidiyoruz, gittiğimde kendimi deneyeceğim.” ifadesini kullandı.Share: