Çorum’da bal hasadı şenliği düzenlendi

Çorum’üstelik bal hasadı şenliği yapıldı.

Ilbay Mustafa Rençper, Çorum Münezzeh Yetiştiricileri Birliğince Boğacık köyünde düzenlenen şenlikte, Çorum’un şanlı ekincilik merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

Çorum’un bal üretiminde de koskocaman merkezlerden olmasını arzuladığını tamlayan Ekinci, “Bu sene 75 bin dekar alanda ilave gündöndü ekildi ama bunun bal üretimine yansımadığını görüyoruz. Bunun üstelik kendine göre bazı sebepleri var. Bal işiyle uğraşan vatandaşlarımız daha çok plato balı üretiyor, çiçek balı üretiyor ama gün çiçeği balı istediğimiz düzeyde değil. Çorum’un bal ve bal ürünlerinin toplanmış üretimi 465 tonu bulmaktadır.” dedi.

Çorum Şehremini Halil İbrahim Aşgın bile mülk genelinde üretilen balı kentteki farklı yerlerde açılan hanımeli yerel satma noktalarında vatandaşlarla buluşturduklarını ifade etti.

Çorum Temiz Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yücel Ürkmek, Çorum’bile üretilen 175 zümre bal ortada özellik bakımından Anzer balına rakip enva bulunduğunu dile getirdi.

Çorum’de salt sütü, polen ve propolis de üretildiğini söyleyen Korku, “Gururla söylüyorum ki dünyanın yer birinci sınıf halis sütü Çorum’bile üretiliyor. Bunu, Karadeniz Ustalık Üniversitesinde yapılan analiz neticesinde söylüyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların arkası sıra tören düzeni üyeleri vasıtasıyla salt yetiştiricilerine onurluk verildi. Bu yılın sunu bereketli balını üreten Türkan Deveci’ye plaketi, Ilbay Ekinci marifetiyle verildi.

Programa, Eti Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yüksek Osman Öztürk, İl Açıkgöz Başbuğ Vekili Miralay Çok Mukannen, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı ile saf yetiştiricileri katıldı.

Share: