ÇOCUKLARININ GÖZÜ ÖNÜNDE EŞİNİ DEFALARCA BIÇAKLAYIP, BOĞAZINI KESEREK ÖLDÜRDÜ —

MARDİN’in Dargeçit ilçesinde Pakistan Öner (32), mahalle önünde 2 çocuğunun gözü önünde eşi Emniyetli Öner (34) marifetiyle yüz kere bıçaklanıp, boğazı kesilerek öldürüldü. Uyanık eliyle gözaltına alınan Emin Öner, tutuklanarak cezaevine gönderilirken, taziyet evinde toplanan kadınlar yürüyüş yaparak cinayeti ihtarname etti.

Olay, 16 Ilkgüz günü Dargeçit ilçesinde meydana geldi. Tehlikesiz Öner, eşi Pakistan Öner ve 2 çocuğunu alarak, kardeşinin kullandığı sepetli motosikletle kırsal Karabayır Mahallesi’ne çekmek amacıyla yola çıktı. Emin Öner, yolda, daha adsız bire bir nedenle eşi Pakistan Öner’i tekraren bıçaklayıp, boğazını kesti. İhbar üstüne görüngü adına sağlık ve jandarma ekipleri gönderme edildi. Esenlik ekibi Pakistan Öner’in yaşamını yitirdiğini belirledi. Gözaltına alınan Emin Öner, işlemlerinin arkası sıra gönderme edildiği adliyede, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

2 SEFER SIĞINMA EVİNE GİTMİŞ

Pakistan Öner’in şikayeti üzerine muhtelif tarihlerde eşi Emin Öner amacıyla 5 yol ‘eşine yaklaşmama ve evden tenkil’ kararı verildiği belirtildi. Öner’in, eşinden ivinti görmeye bitmeme edince 2 kat eş korunma evine yerleştiği, ardından de annesinin evine geldiği belirtildi. Pakistan Öner’in, en üst esasen ocak büyüklerinin araya girmesiyle eşi ile barıştığı rapor edildi.

Pakistan Öner amacıyla, Dargeçit ilçesinde taziye evi kuruldu. Taziye evi önünde tıpkı araya mevrut kadınlar, yol yaparak cinayeti ihtarname etti. Pakistan Öner’in defnedildiği Seyit Hasan Mezarlığı’na mevrut kadınlar, ellerinde Öner’in fotoğrafını taşıyarak, ‘Kadın, Yaşam, Özgürlük’, ‘Kadına vurulan yabancılar kırılsın’, ‘Kadına kalkan eller kırılsın’ ve ‘Katile ölüm cezası’ sloganları atarak, mezarın başında ağıtlar yaktı.

‘TEK İSTEĞİMİZ ADALET’

Mezarlıkta açıklama özne Pakistan Öner’in kız kardeşi Gülistan Akiba, Türe yerini bulsun, apayrı tek öz istemiyoruz. Bizim yegâne isteğimiz bu. Ablam çekti eller çekmesin. Müfrit derecede ablama azap etti. Elinden geldiği temas kötülüğü yapmaya çalıştı. Rastgele defasında onu yıldırma etti. Değme defasında onu dövdü. Ablam kimi zaman yaşadıklarının yarısını üstelik bize anlatamıyordu. Daima momentum görüyordu. Birçok misil boşanmaya çalıştı. İkna ederek boşanmayı nakız ediyordu. Sonra ablam üstelik o çocukları için, kâmilen çocukları için hep onun dediğini yapıyordu, tek sesini çıkartmadı. Sürekli tehdit ediyordu. ‘Dışarı çıkmayacaksın, bunu yapmayacaksın, bunu çekmeyeceksin, pencereyi açmayacaksın’. Günücülük vardı, yani bilcümle hakeza yapıyordu. Tek isteğimiz adalet. Adalet, onun idamı. Apayrı tek özdek istemiyoruz. İdam olsun, onu idam etsinler. Bire Bir Pakistan öldü, ikinci Pakistan olmasın. Bire Bir Pakistan yeter bize, ikinci Pakistan çıkmasın dedi.

‘BOĞAZI KESİLMİŞ, BILCÜMLE VÜCUDU DELİK DEŞİK’

Pakistan Öner’in koca kardeşi Ahmet Demir da Daimi kodes istiyoruz, yani bunun hapisten banko hiçbir şekilde çıkmaması gerekiyor. Hakeza bire bir caninin insanlar ortada bulunması büyük bire bir risk teşekkül ediyor. Bu soy insanlara kat sayı olacak, gayrı bu nev durumda olan kadınlara halk uzatacak, elan caydırıcı cezalar istiyoruz. Zaman bize oldu erte ya sana evet ona evet onun kardeşine evet onun çocuğuna olacak. 5’ten aşkın tenkil kararı bırakılmış ve bu esasen bile yetmedi, iki defa avrat dehalet evine gitti. Köyden kardeşini çağırıyor motosikletle. Üç tekerlekli motosikletle kardeşi geliyor ve bunlar bu arada gidiyor. Yolda, tanım edilecek aynı nitelik değil, yani mahsus motor kullanırken o esnada doğrusu bıçaklama olmuş. Ölü Açımı raporunda 44 bıçak darbesi diyorlar. Bundan bahsettiklerinde âdem bunu zahir kaldıracak bilmiyorum. Boğazı maktu, hep vücudu bildiğin delik deşik edilmiş? ifadelerini kullandı.Share: