“Çocuklarımız tarihe ıstampa vuruyor”

Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan Sert, Dünya Çoluk Çocuk Yüzme Şampiyonası’nda milli sporcuların tarihi sükse elde ettiğini söyledi.

Erkan Yalman, Peru’nun başkenti Lima’birlikte düzenlenen Acun Çoluk Çocuk Acun Yüzme Şampiyonası’nda 4 altın, 2 gümüş ve 2 bronz tutmak üzere 8 madalya kazanan milli sporcuların başarısını değerlendirdi.

Sarp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Ülkemiz namına gelgel, itibar verici, haddinden fazla bahtiyar olduk. Milletçe çokça mutlu olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü Türkiye tarihinde gine ilkleri yapmaya devam ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Milli yüzücüleri, ailelerini ve antrenörlerini kutlama eden Yalçın, şöyle bitmeme etti:

“Bu toprağın insanlarına imkanlar verdiğiniz devir sonuçlar böyle oluyor. Bu sonuçları tığ bekliyorduk. Bilimsellik ve inancın eseri olduğunu düşünüyorum. Bu arkadaşlarımız bunu başardılar ve başarmaya bitmeme ediyorlar. Çok iri tıpkı hava. Biliyorsunuz ben dahi geçen hafta bakımından FINA’nın istişare komitesinin başkanlığına seçildim. Bu benim amacıyla birlikte büyük aynı çekicilik. Ülkem hesabına FINA’dan, gâh federasyonlardan telefonlar alıyorum. Tezyifkâr balaban ayrımsız hisse senedi.”

Dün nasıl nısıf finallere çıkılabilirin hesabı yapılırken bugün finallerde savaşım edildiğini vurgulayan Sarp, “Onun amacıyla hep ekibime, yüzme ailesine yürek dolusu teşekkürname ediyorum. Şampiyonaya 87 ülke katıldı. İki dördüncü ülke var; birisi biziz, ötekisi Romanya. Domuzuna tıpkı sonuç oldu. Elan güzelleri türlü mi? Mümkün. İnanmışlıkla, bilimi dahi aynı araya getirdiğiniz, emeğe bile imtina etmek duyduğunuz devir bunlar el değil.” şeklinde konuştu.

Dik, çalışmaların 2024 Paris Olimpiyatları’na müteveccih sürdüğünü belirterek, “Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda ilkleri başardık. Bayrak takımında kadınlarımız madalya aldı. Merve üç zer madalya kazandı, Sanberk altın madalya aldı. Batuhan ve Mehlika sim, Develik bronz madalya aldı. Türkiye’nin dört bir yanından simge takımımızı oluşturan çocuklarımız bizi gururlandırdı. Bu çalım ülkemizin, milletimizin, devletimizin. Bu çocuklar tezyifkâr tarihe kandil tutuyorlar, tarihe nitelik vuruyorlar.” ifadelerini kullandı.

Alınan sonuçların ati hesabına umut verdiğini vurgulayan Yalçın, “Olimpiyatlarda 2028, 2032’dahi geleceğin bizim olduğunu inşallah hep beraber göreceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

“Merve aynı ilki başardı”

Erkan Yalçın, Peru’dahi milli yüzücü Merve Tuncel’in üç zer madalya aldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Merve bizim altın kızımız. Bizim çocuklarımızın kâffesi altın. Çünkü onlar adi buna inanıyorlar. Biz dahi onlara inanıyor ve güveniyoruz. Merve ‘hat-trick’ yaptı amma Merve’nin nezdinde burada şuna bakmamız lazım; tıpkısı Rum kalkınması var, tıpkı Rum doğuyor… Bugün imdi sadece belli şehre ilgili yüzme yok. Zaman Rum var. Gaziantep’ten Kaan, Eskişehir’den Sudem, Ankara’dan Merve orada. Samsun’dan ayrıksı bire bir çocuğumuz, bütün Türkiye’den… Bütün Rum ayağa kalktı, tek üst oldu. Zira ailenin gerekliliği budur. Biz bu federasyonda, ‘Büyük tıpkı ocak olacağız.’ dedik. Merve özelinde konuşacak olursak basit bire bir ilki başardı. Ama Emre’miz, Berkay’ımız, Berke’miz, Deniz’imiz, Beril’imiz, Göksu’muz var… Mersin’den bir nice çocuğumuz var, İzmir’bile niceleri doğuyor. Onun üzere ülkenin genelinde yüzme seferberliği var.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birlikte spora haddinden fazla önem verdiğini dile getiren Yalçın, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bakanlık gelişigüzel ilde havuz yapmaya çalışıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, Sayın Gençlik ve Spor Bakanımızın liderliğinde Türkiye’dahi ‘Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi’ başlatıldı. Bu projenin Avrupa Birliği’nden üstelik onayını aldık. LEN’de da bu proje yapılıyor ve bu projeyi uygulayan ülkeler var. Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezlerimiz (TOHM) var. İngiltere, TOHM projesine başladı, öz ülkesinde bu TOHM’ları kuruyor. Yani bu altyapıyla, nazik düşünmenizle, milletinize güvenmenizle müntesip. Dünyada meze sahibi olan devletinizin yanı sıra yüzmenin de aynı seviyede büyümesiyle ait. Onun amacıyla bu imkanlar bize verildiği üzere ilkin ululuk büyüklerimize şükranlarımızı sunuyorum. Zira onların verdiği imkanlarla bu noktadayız. Eksiklerimiz var mıdır? Tabii var amma Rum ayağa kalktı, şahlandı. Burası Türkiye, nazik bire bir coğrafya. Elan keşfedeceğimiz, alttan gelen birçok çocuklarımız var. Geldiğimiz dönem sayıları 200’leri bulan altyapımızda zaman on binler var.”Share: