Çılgın sıkıntı “fay his”, çılgın sevinç “mutlu ruh” sendromuna hastalık olanaklı

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anne Marifet Dalı Başkanı Doç. Dr. Servet Altay, taşkın sıkıntı ve stresin “fay duygu”, katmerli sevincin “bahtiyar his” sendromuna antrparantez kalp krizine neden olabildiğini söyledi.

Doç. Dr. Altay, AA muhabirine, tehlikeli sıkıntı ya da stresle oluşan his rahatsızlığına “fay ruh”, baş döndürücü sevinç ve bahtiyarlık çabucak oluşana ise “mutlu kalp” sendromu denildiğini belirtti.

Tıp literatüründe “takotsubo kardiyomiyapatisi” yerine bilinen fay ihtisas sendromunun kesif görüldüğünü dile getiren Altay, “Larpadak gelişen dokunaklı ruhsal gerilim, sıkıntı ve keskin haber kabilinden durumlarda mecmu sebebi bilinmese üstelik vücutta salgılanan muhtelif maddelere merbut adına geçici his yetmezliği ve ihtisas krizleri tablosu ortaya çıkıyor. Bu safiha bizi birlikte çok şaşırtıyor. Hastanın tahlil ve elektrokardiyografisine baktığımızda okkalı kalp krizi bulguları görüyoruz.” dedi.

Altay, bu durumdaki hastaları hızlı şekilde anjiyoya aldıklarını ve müdahale edildiğini söyledi. Anjiyoya alınan hastaların damarlarının yıldızlı çıktığını tamlayan Altay, şöyle bitmeme etti:

“Aslına bakarsanız aheste keder, yavaş elem his durumunun yaptığı geçici ayrımsız tabela. Hastanın kalbinin iç kısmına bire bir görüntüleme yaptığımızda alışılagelen kasılması müstelzim kalbin aynı bölgesinin balonlaştığını görüyoruz. Kalp genişlik düzenlenmesi ve makul tedaviyle rahatsız toparlayabiliyor ancak bu iveğen tabloda otama alınmazsa birdenbire gelişen dizem bozukluklarıyla pestil kayıpları olabiliyor.”

“Havas dozunda yaşanmalı”

Altay, çeki kaynaklı ruh rahatsızlığının yanı sıra çetin mutluluk duygu durumunda birlikte “bahtiyar kalp sendromu”nun görülebildiğine dikkat çekti.

Bir sınavı görmek, ayrıntılı süredir iş arayan birinin işe girmesi üzere olumlu tıpkısı tabloda kişilerin “bahtiyar ruh sendromu”na sınırlı duygu rahatsızlığı yaşayabildiğine değinen Altay, “Bahtiyar kalp sendromu kırık ihtisas sendromundaki kabilinden ayrımsız resim, gine ayrımsız bunaltıcı önsezi durumu. Bunun yaptığı sempatik deşarj sonrası arızi ruh yetersizlikleri oluşabiliyor.” dedi.

Altay, seçme duygunun dozunda yaşanması gerektiğini belirterek, patadak durumlardan kaçınılması tavsiyesinde bulundu.

Kırık his ve mutlu his sendromlarının genellikle kadınlarda gözüktüğünü anlatan Altay, şunları kaydetti:

“Bu durumlar aslında temas duyguyu dozunda süregelmek gerektiğini bize gösteriyor. İlginç olan bunların yüzde 90’ı kadınlarda. Can durumları elan yavaş işlek kadınlarda görülüyor. Çoğunlukla üstelik 50-55 yaşların üstü postmenopozal kadınlarda bu tabela oluyor. O nedenle bu kişilerde tıpkısı marifet verilecek ise haddinden fazla elan titiz hazırlanmak lazım. Bu müspet ya dahi karşıt birinde ahşa ağrısı, nefes darlığı ve hafakan gibi aynı şikayet olduğunda mühimsemek gerekir. Altında hakeza aynı levha ortaya çıkabileceğini bilmemiz gerekiyor.”Share: