Çiftçiler bereketli bir sene geçiriyor: Bu yıl 60 dönüm domates ektik, verimi bile gayet güzel oldu

Bitlis’in Tatvan ilçesinde kalite ve mahsul açısından çoğalan ayrımsız sezon nâkil çiftçiler, domates hasadına bitmeme ediyor. Geçen yıl yaşanan müfrit susuzluk dolayısıyla göveri ve sonuç üretiminde sorunların yaşandığı parçalanmamış ülkede bu sene yağışlarla alay malay küsurat nitelik ve verim çiftçilerin yüzünü güldürüyor.

ÇEVRE İLLERE BILE SEVKİYAT GERÇEKLEŞİYOR

Tatvan ilçesinde binlerce dönümlük alanda mezru tonlarca domatesin hasadı üreticiler eliyle yapılırken salçalık, sosluk ve kışlık domates üzere vatandaşların de telaşı sürüyor. Sabahın er saatlerinde tarım işçileri marifetiyle toplanan domatesler kasalara doldurularak kamyonlara yükleniyor. Satışa sunulmak için yola sâdır domatesler Diyarbakır ve Van’ın birlikte çevre diyar ve ilçelere gönderilerek aksata tezgahlarında yerini alıyor.

‘DÖRT KITA VERİM’

Verimin bu yıl faziletkâr olduğunu dile getiren Ekinci Enver Tarlan, biricik korkularının bu yıl giysi olayının yaşanmaması olduğunu dile getirerek, “Bu sene 60 dönüm domates ektik. Verimi birlikte gayet güzel oldu. Fiyatı birlikte bu sene böyle devam ederse elan iyi olacak. İnşallah bilcümle çiftçiler kazanır bizler birlikte kazanırız. Bu sene masrafımız biraz fazla oldu ama domateste ürün erdemli olduğu üzere sabık yıla nazaran elan iyiydi. Muvaffakiyetsiz yerey ektim ve verimi benzerlik oldu. Bu sene kar aşkın yağdı ve sulamaya baskı etti. Soğuklara yakalanmazsak ve mahsuller zarar görmezse bunaltıcı ürün alırız. Havalar soğumaya başladığı amacıyla domatesler bu yıl fazla kızarmıyor. Normalde bugün 2 kamyon dünyalık çıkartmam gerekirken 1 kamyon yükleyebildik. Haftada 5 kamyon çıkarıyoruz ve bu sebzeleri Diyarbakır, Van gibi şehirlere gönderiyoruz. Bu sene 4 ila 4.5 liradan kilosunu satıyoruz. Satışlar iyice gidiyor bu sene ki satıştan memnunuz” diyerek konuştu.Share: