CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa’da depremzedeleri görüşme etti Açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Şanlıurfa’da depremzedeleri mülakat etti.

Kılıçdaroğlu, kentteki temasları kapsamında Şanlıurfa Fuar Merkezi’nde ve aynı düğün salonunda nazil depremzedeleri müzakere ederek, “geçmiş olsun” dileğinde bulundu.

Şanlıurfa’da yıkılan 2 binanın enkaz alanında incelemelerde bulunduktan sonra basın mensuplarına açıklama eden Kılıçdaroğlu, depremin etkilediği kentleri görüşme ettiğini söyledi.

Çözüm uzaklaştırmak amacıyla gayret gösterdiklerini tabir eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Büyükşehir şehremini arkadaşlarımla gelişigüzel bu gezileri yapıyoruz. Yaşanan sorunları doğrudan vatandaşın bize anlatmasını istiyoruz. Biz bile sorunlara çözüm yapmak için çaba harcıyoruz. Onlar anlatıyorlar. Biz birlikte sorunlara para olduktan sonraları hal üretmeye çalışıyoruz. Hayatlarını kaybedenler için Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara ivedili şifalar diliyoruz. Türkiye şişman tıpkı mevki, Türkiye çok güzelce aynı mevki. Bu cins acılar maalesef kimi vakit karşılaştığımız teessürat.

Umuyoruz ve diliyoruz daha çok kentlere muktezi ehemmiyet verilir, muktezi ayar verilir. Binalar mıhlı ve sağlam yapılır. Seçme elini kolunu sallayanın yüklenici olmadığı, seçkin elini kolunu sallayanın inşaat yapmadığı, bu aha kusursuz insanların çalıştırıldığı, belediyelerin henüz tetik, görevlerine elan aşkın dikkat verdiği bir Türkiye istiyoruz. İnsan hayatı çok değerlidir ve kamuda görev fail sistem, koca görevini yaparken insanlara ve eş hayatına lüzumlu saygıyı mukteza önemi atfetmek zorundadır.”

“Elan sağlam binalara ihtiyacımız var”

Türkiye’nin henüz kuvvetli ve dayanıklı binalara ihtiyacı olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Mahsus antlaşma dilimleri bakımından şişman olaylarla karşılaşıyoruz ama istem ister ki seçme olaydan aynı ibret fehmetmek ve tıpkısı acıları yaşamamak. Bizim hedefimiz, amacımız bu. Deprem coğrafyasında yaşıyoruz ama arz azından dayanıklı binalar açmak insanların hayatını tehlikeye atmamak kabil siyasetçilerin ayrımsız görevi vardır. Vatandaştan toplanan vergilerin akıllıcasına yerlere harcandığı, vatandaşın güvenliği üzere harcandığı, binaların zinde aynı zeminde nesir edildiği aynı süreci başlatmak zorundayız, bunu yarmak zorundayız. Yapmadığımız takdirde bu çeşit acılarla karşılaşıyoruz, böylelikle ölenlere Allah’tan rahmet, diğerlerine dahi başsağlığı diliyoruz.

Artık yer sarsıntısı eğer olacaksa dayanıklı binalar olmalı kentlerde, kentler yaşanabilir olmalı. Olur nedeniyle hepimiz bu kentlerde huzur zarfında yaşayabilmeliyiz. Türkiye nazik, Türkiye fena hâlde ve Türkiye zengin benzeri mevki. Bu şımarıklık süresince gurur ortamında hepimiz görevimizi yaptığımız devir göreceksiniz daha fena hâlde benzeri Türkiye’birlikte bilcümle beraber gelişigüzel yaşayacağız.”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na temaslarında umumi başkan yardımcıları ve gâh büyükşehir uray başkanları zevcelik etti.

Share: