CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Sakarya’da partisinin ekip toplantısında konuştu: (2)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “(6’lı masa) Gaye Türkiye’yi abartmak, bu ülkeye huzuru bildirmek. O yüzden arada bir sorarlar, ‘Efendim hangi oluyor, altında başka öğür var mı, üzerinde ayrıksı öğür var mı, bulunmayan bilinmeyen fırka var mı?’ Bunların bütünü degaje ve açık söylüyorum, safsatadan ibarettir, kâffesi safsata.” dedi.

Adapazarı ilçesindeki Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen partisinin kol toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, bu ülkenin kaderini gençlerin değiştireceğini belirterek 7,5 milyon gencin ilk kez sandığa gideceğini, bu gençlerin ülkeye demokrasiyi kesinkes getireceğini tabir etti.

Gençlerin cümle hayallerinin kendisinin hedefi olacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Hep beraber motorları maviliklere süreceğiz. Bu ülkeye barışı huzuru kardeşliği getireceğiz. Kimse kimsenin inancıyla kimliğiyle yaşam tarzıyla kavga etmeyecek. İnsanı kayırıcı yerine göreceğiz ve başımızın tacı yapacağız. O nedenle gençler, ülkenin kaderini, geleceğini sizler belirleyeceksiniz. Sandığa gidin, biricik isteğim zinhar ola umutsuzluğa kapılmayın.” şeklinde konuştu.

Haksızlığa uğrayanların desteklemek zorunda olduklarını tabir fail Kılıçdaroğlu, EYT konusunu yıllardır ısrarla dile getirdiğini, hükümetin çözümünü beklediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, EYT’nin çözülememesi halinde kendilerinin çözeceğini aktararak üniversite yurtlarına ilişkin sorunların olduğunu, erk olduklarında elverişsiz sorununu bire bir yılda halledeceğini anlattı.

Salondaki Tank Paleti Fabrikası’na ilişik afişi gören Kılıçdaroğlu, fabrikanın iri aynı istihsal üssü olduğunu söyledi. Bir Zaman 5 benzeşim tankın üretildiğini ve fabrikanın devredildiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, “Buradan peyda ve kemiksiz söylüyorum, Cenabıhak yıldız ölçü iktidar olduğumuzda, benzeri hafta içinde o Tank Palet Fabrikası’nı alacağım koskocaman ordumuza tıpı tıpına iadeli edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, nüfuz olduklarında aynı hafta içerisinde askeri hastaneleri üstelik köylü alarak Türk ordusuna iadeli edeceklerini belirtti.

“Herkesin geçim içerisinde yaşadığı bir Türkiye inşa edeceğiz”

Milliyetçiliklerinin sorgulanamayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, Akdeniz’in sularına, Kıbrıs Beşparmak Dağları’na CHP’nin milliyetçiliğini yazdıklarını tabir etti.

Kılıçdaroğlu, “Biz bunlar gibi değiliz. Yok efendim, ‘Ben geliyorum, bulunmayan derakap geleceğim, yok tıpkı sabahleyin gelirim…’ Rahmetli Ecevit ne dedi? Leşker gitti, çıkarmayı yaptı Başbakanlığın kapısına geldi ‘Ordumuz şu anda Kıbrıs’tadır.’ dedi. Bitti. O adalar nehiy edildiğinde 50 yol söyledim, karışma ediliyor, Lozan Antlaşması’na çap yapılıyor bütün bunların cümlesi. Tık çıkmadı. Demincek gündem iktisat, kavim çöp tenekesi vaziyette evet. Oturuyor, ‘Vay ego gelirim, bak ayrımsız tün gelirim, yok ferda sabah gelirim.’ Sana davetiye mi göndersinler, ‘Beyefendi buyur gel.’ diye niteleyerek? Yüreğin yetiyorsa cesaretin varsa gidersin. Bizim palavrayla işimiz namevcut. Mehabet hakeza yönetilmez, akılla bilgiyle birikimle ferasetle yönetilir. Fehamet liyakatle adaletle yönetilir.” şeklinde konuştu.

Devletin tıpkısı ahit ülkenin sorunlarına topluluk geçmek manasına geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

” Gün Doğusu Akdeniz’birlikte doğal gaz forumu kuruldu. Yunanistan var, Kıbrıs Rum kesimi var, İsrail, Filistin var, bütün var. Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bulunmayan, ne namevcut? Maşrık Akdeniz’in bire bir tarafında Akdarı var, değişik tarafında tığ varız, iki iri fehamet. Illet uğraş ettik biz Darı’la? Ne gerekçeyle çarpışma ettik. Bana tıpkısı Cenabıhak’ın kulu çıkıp lojik ayrımsız karşılık verebilir mi? Devleti yönetemiyorlar, Oran yönetemedikleri için ülke bu kuzuluk geldi ama Cenabıhak felek ederse devleti baştan düz yazı edeceğiz. Adalet, dostluk, el birliği konusunda nesir edeceğiz. Herkesin varlık içerisinde yaşadığı Türkiye’yi mensur edeceğiz.

Bunlar diyor ya ‘Biz milliyetçiyiz. Cumhuriyet tarihinde ilk defa, bir hükümet zat toprağından kaçtı, özlük bayrağını indirdi ve Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdı. Demincek bana dönüp diyorlar ki, ‘Tığ milliyetçiyiz, siz değilsiniz.’ Biz olsak hangi olurdu onu da söyleyeyim. Süleyman Şah Türbesi orada kalırdı, bayrağımız orada dalgalanırdı, icabında hepimiz canımızı verirdik. Bu millete sözümdür, Cenabıhak şans ederse nüfuz olduğumuzda önceki tıpkı hafta içre ne pahasına olursa olsun Süleyman Şah Türbesi toprağımıza gidecek, bayrağımız orada baştan dalgalanacak.”

Kılıçdaroğlu, Süleyman Şah Türbesi’nin yerinin değiştirildiğini anımsatarak iktidara geldiklerinde Türk bayrağının o türbenin çarkıt yerinde baştan dalgalanacağını kaydetti.

“Bunların hacısı hocası boş ve net söylüyorum, safsatadan ibarettir”

Sakarya’nın stratejik konumda bulunduğunu ve geri hizmet üssüne dönüştürülebileceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Iri sanayi kuruluşları, denizle bağlantısı var, kişmiri yolu çokça cıvıl cıvıl, demir hat zıkkım elan dahi ruhlu hale getirilebilir. Bura istihsal üssü haline dönüştürülebilir. Bunları yıllar yılı yapamadılar, var olan fabrikaları sattılar, bazılarını kapattılar amma biz Türkiye aşığıyız. Tığ hiçbir ayrım yapmayız. İster Hakkari’de ister Diyarbakır, lazım Bingöl, icap Edirne’bile, Kırşehir, Çankırı, Çorum, İzmir, Manisa’üstelik nerede olursa olsun bayrağı ve vatanıyla sorunu sıfır herkesin başımızın üzerinde yeri var.” dedi.

Kılıçdaroğlu, 6 ayrı partinin, demokrasi, ülkenin huzuru, Türkiye’nin üretmesi, ülkede yönetimde liyakatin ve adaletin olması konusunda anlaştığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Temas birimiz tek bir tane Türkiye Cumhuriyet Altını Devleti’nin bozulan çarklarını baştan onaracağız ve o çarklar saat üzere çalışacak amma zamanı doğru gösteren ayrımsız saat kadar. Bundan sakıncasız olmanızı isterim. Hiçbirimizin hususi bire bir beklentisi, amacı yok. Erek Türkiye’yi izam etmek, bu ülkeye huzuru haberdar etmek. O yüzden zaman zaman sorarlar, ‘Efendim hangi oluyor, altında başka tümen var mı, üstünde ayrıksı tümen var mı, yok bilinmez tümen var mı?’ Bunların tamamı vazıh ve kesin söylüyorum, safsatadan ibarettir, tümü safsata. Temas birimiz oradayız, bu arada birlikteyiz. Mücadeleyse mücadeleyi veriyoruz. Oturuyoruz konuşuyoruz, neyi nasıl yapacağımızı yazıyoruz çiziyoruz. 6 reis altına imzamızı basıyoruz ve bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Tığ memleketimizi seviyoruz ve memleketimizde huzurun olmasını istiyoruz.”

Sakarya’yı endüstri üssü haline getireceklerine meni fail Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan kendilerine katılmalarını ve oy vermelerini istedi.

(Bitti)

Share: