CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Nallıhan’da yetinme önderleri buluşmasında konuştu: (1)

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Tanrı kader ederse sizlerin oylarıyla iktidara geldiğimizde, ilk bire bir haftada, çiftçinin, üreticinin ve esnafın, ister bankalardan, icap esnaf kefillik kooperatiflerinden lazım Ekincilik Itimat Kooperatiflerinden aldıkları kredilerin faizlerini sileceğiz.” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Nallıhan ilçesindeki benzeri düğün salonunda planlı “Orgazm önderleri, muhtarlar ve sivil cemiyet temsilcileri” buluşmasında konuştu.

Toplantıya gelmeden geçmiş Tapduk Emre Türbesi’ni görüşme ederek yakarış ettiklerini tamlayan Kılıçdaroğlu, Tapduk Emre’nin Anadolu’nun aydınlanmasında majör isimlerden olduğunu ve Yunus Emre’nin hocalığını yaptığını söyledi. Herkesin inancına, kimliğine, dirim tarzına içtinap etmek duymayı onlardan öğrendiklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Onlara çokça şey borçluyuz. Kavgayı değil onlar bize huzuru öğrettiler. Birbirimizi kınamayı değil eğer tıpkı ayıbımız varsa ayıbımızı bittabi örteceğimizi öğrettiler. Dilimizi öğrettiler, inancımızı öğrettiler, inançlara saygıyı öğrettiler. Biz kişi tarihimizi üstelik çok mebzul sanmak zorundayız. Cidal yol açmak istiyorlar bize. Kavga etmeyeceğiz. İnsanların kimliği üzerinden politika niçin yapalım? Kim asıl babasını berceste özgürlüğüne ehil ama hepimiz annemizle, babamızla çalım duyarız.” dedi.

Huzurun ve barışın, bu arada alay malay yaşamanın önemini anlatan büyüklerin sesine, sözüne, dirim tarzlarına kulak verilmesi gerektiğini vurgulayan Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Tığ bu topraklarda, kamplaşmayı değil kucaklaşmayı öğrenmeliyiz. Bu Arada olmalıyız. Atalarımız ne iyicene söylemiş, ‘Biri saha biri bakarsa kıyamet ondan kopar.’ diyor, değil mi? Buyurmak kim evvel herkesin karnının doyması lazım. Dünyanın bildirme çoğalan toprakları üzerindeyiz. Havamız var, suyumuz var, güneşimiz var, çalışkan insanlarımız var. O devir şu soruyu şavullamak zorundayız, bozukluk biz dışarıdan yasmık alıyoruz? Bozukluk dışarıdan çalışkan efsanevi alıyoruz? Illet akdarı, bozukluk ayçiçeği alıyoruz ‘ Bozukluk buğday, bozukluk rüşvet alıyoruz, yer mı namevcut’ Yerey olarak Konya’dan banal olan benzeri büyüklük Hollanda. Bizim 10 mislimiz dış satım yapıyor, ekincilik ürünü ihracatı yapıyor. Sorumlusu kim? Genişlik ciddi istifham bu. Sorumlusu kim? Cevabı gayet kolay, sorumlusu siyaset kurumudur ama devleti yönetenler bunun cevabını atfetmek yerine ‘Biz şüphesiz bağırsak çatışmayı sağlarız, elbette kavgayı sağlarız, bittabi kutuplaşma yaratırız, lacerem toplumu ayrıştırırız’, bunun hesabı içindeler. Bu hesaptan hepimizin çıkması lazım. Kavga yetmedi mi?”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 25 Ağustos’ta Kocatepe’ye gittiğini, gece 14 kilometre yayan sabahın beşinde Büyük Taarruz’un emrinin verildiği tepeye çıktıklarını belirterek orada binlerce hayat gördüğünü ve bunun umutlarını elan bile artırdığını söyledi. 100 sene geçmesine rağmen bu ülkenin gençlerinin tarihlerine cemaat çıktığını nâkil Kılıçdaroğlu, “100 yıl önceki dedelerimiz, atalarımız bu ülkenin kurtuluşu üzere gittiler oraya. Hayatlarını feda ettiler. Bağımsızlığımız için gittiler, bayrağımız için gittiler, vatanımız için gittiler. Acep, tığ onların hakkını teyit ediyor muyuz? Bu de heybetli aynı istifham. Eğer mercimeği dışarıdan alıyorsak, arpayı dışarıdan alıyorsak, gübreyi haricen alıyorsak, gözyaşı semere sebzeye kadar dışarıdan alıyorsak biz onların hakkını tasdik etmiyoruz. Kimse kusura bakmasın.” diye konuştu.

Bu konuda herkesin yeniden düşünmesi gerektiğini, herkesin ayrı ayrı sorumluluğu olduğunu dile getiren Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Eğer bunu yapabilirsek dayanıklı çok sorunu birlikte aşabiliriz. Kırsal benzeri mıntıka bura, tarımla uğraşılıyor. 2006 yılında Meclis’ten tıpkı kanun bundan sonra. Dendi kim ‘Tarım Kanununun 21’inci maddesi herhangi bir sene çiftçiye, çiftçilere, üreticilere milli gelirin sunu az yüzde biri oranında bindi verilir.’ ‘Verilebilir.’ değil, ‘Verilir.’ diyor. Vereceksin bu parayı amma vermediler. Ki itiraz etti? Benim hakkım, kanun bana bu hakkı vermiş. Türkiye Balaban Millet Meclisi kanun çıkarmış. Bu hakkın bana verilmesi geçişsiz. Kimesne istemedi. Ben birlikte bağırıyorum ‘Çiftçiye hakkını teyit edin.’ diyerek ‘Teslim etmiyoruz.’ diyorlar. ‘Teslim etmeye lazım namevcut doğrusu onların oyu çantada keklik.’ diyorlar. ‘Nasıl olsa bize rey verecekler.’ anlayışını yerle müstevi etmeniz lazım. Demokrasinin kuralı budur.

Sıkıntılarımız var, aşabiliriz, hep sıkıntıları aşabiliriz. Bakınız, motorin fiyatından şikayet ediyorsunuz hepiniz? Bindirim geliyor. ‘Dışardan geliyor.’ Akilane, ego biliyorum dışardan geliyor. doğal gaz haricen geliyor. Bunları anlıyorum. Eşit artışı oluyor. Ben bunu bile anlıyorum peki, vakit kaybetmeden bizde değil dünyada bile artıyor. Amma toplumsal ululuk dediğimiz alım, üreticiyi korur. Sosyal heybet dediğimiz hava der kim ‘Ego çiftçinin traktörüne al süt vereceğim. Kırmızı mazotu elbette vereceğim? ÖTV’siz olacak, KDV’siz olacak. Elan çap olacak, elan şen üretecek ve elan ucuza dünyalık edecek.’ Içtimai ululuk budur, içtimai devlet, üretenin yanı sıra olan celal demektir. Sosyal şevket, fakirin fukaranın yanı sıra olan ululuk demektir. Bu nedenle kırmızı motorin uygulamasının getirilmesi geçişsiz. Çiftçiye, ÖTV’siz, KDV’siz motorin verilmesi geçişsiz.”

“Ankaralı çiftçiler, 1 milyar 700 milyon teklik mülhak sağlık elde etti”

Kılıçdaroğlu, dünyanın hep ülkelerinde tarımın ciddi çağ olduğunu, tarımın mutlaka desteklenmesi gerektiğini tekrarladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Mansur Yavaş’ın, bu yıl çiftçilere mefret bindi sağladığını, bu sene Ankaralı çiftçilerin bu destekler sebebiyle 1 milyar 700 milyon liralık ekleme gelir elde ettiğini aktaran KIlıçdaroğlu, Yavaş’ın çiftçilere desteğini gelecek yıl 2 katına çıkaracağını bildirdi. Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Tarımın desteklenmesi üzere yapmamız müstelzim dayanıklı çok görüngü var. Çiftçiye, ‘Tarım Krediden, bankalardan kredi alın’ diyorlar. Alıyorsunuz, cesaret faizi ödüyorsunuz. Allah baht ederse, sizlerin oylarıyla iktidara geldiğimizde, önce bire bir haftada, çiftçinin, üreticinin ve esnafın ister bankalardan, lüzum esnaf kefalet kooperatiflerinden, ister Ekincilik Emniyet Kooperatiflerinden aldıkları kredilerin faizlerini sileceğiz. Çiftçinin hakkını müzaheret etmek istiyorsan faiz bataklığından çıkaracaksın.” diye konuştu.

Ekincilik amacıyla sıkıntılı dışından toprak kiralanmasını eleştiren ve Türkiye’üstelik iki Trakya kadar alanın ekinci tarafından ekilmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bildirme şişman öfke nedir onu üstelik söyleyeyim, sunma şişman acı çiftçiyi toprağa küstürmektir. Dikici toprağa küserse 85 milyon açsın demektir. O nedenle tarım önemli. O nedenle dünyanın bilcümle ülkeleri tarıma destek verir.” dedi.

“Allah’ın güneşi emeksiz bunu kullanmıyorsun”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dikici üzere en büyük maliyetlerden birinin bile canlılık faturaları olduğuna belen ederek Şanlıurfa ziyareti sırasında belediyenin kendilerine verilmesi durumunda bildirme bodur sürede faaliyet panelleri kurarak çiftçiye elektriği müft vereceklerini söylediğini anlattı. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“‘Bu olmaz.’ dediler. Niçin gayrimümkün Allah aşkına? Hoşgörüsüz yer abes duruyor. Oraya ruz panellerini koyacaksın. Tanrı’ın güneşi müft, cümbüş elde edeceksin, elektriği çiftçiye vereceksin, hayatiyet artacak, artanı satacaksın, çiftçi antrparantez servet kazanacak. ‘Olmaz.’ dediler. Yapacağım. Tanrı’ın izniyle yapacağız, göreceksiniz, yapacağız, hepsini yapacağız. Neden ‘Olmaz.’ diyorlar? Çünkü doğal gaz lobisi var, zira kömür lobisi var. gaz alıyorsun, servet ödüyorsun. Akaryakıt alıyorsun, mülk ödüyorsun? Haricen kömür getiriyorsun, dünyalık ödüyorsun. Tanrı’ın güneşi meccanen bunu kullanmıyorsun. Şimdi önce süfli bir belediyede bunu başlattık. Göreceksiniz orada çiftçilere canlılık karşılıksız vereceğiz, kooperatif yaptırıyor çiftçiler, kültür odaları da bunun ortağı olacak. Aynı süre bilahare faaliyete geçtiğinde ihtiyacı olan elektriği caba kullanacak. Devletin cebinden 5 kuruş dünyalık çıkmadan yapacağız bunu çünkü bütün uluslararası fonlar yeşil enerjiye ‘Evet.’ diyorlar. Başka benzeri husus elan. Ekiyorsunuz ürünü zamanı geliyor. Acep taban fiyat hangi olacak? Arazi Mahsulleri Ofisi matlup mı, almayacak mı? Burada anne ayrımsız ayaklık getiriyoruz, maliyet pozitif akıllıca kar eşittir aya kıymet. Ayaklık bellidir. Arazide hangi ekiyorsan maliyeti bellidir. 100 liraya para ettiysen 15 teklik dahi kar koyacağız, 115 lira. Ayak Tabanı değer 115 liralık. 120’ye satıyorsan sat, ihraç ediyorsan ten amma çiftçinin fiyatı 115 lirayı düşmeyecek.”

(Sürecek)

Share: