CHP Umumi Başkan Yardımcısı Salıcı, Van’da gazetecilerle buluştu Açıklaması

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Ermenistan’ın Azerbaycan’daki işgali ağız ağıza sona erdirmesini ve gür komşuluk ilişkilerinin kurulmasını istediklerini söyledi.

Ziyaretlerde mevcut olmak için Van’a gelen Salıcı, Edremit ilçesindeki otelde kentte görev eden gazetecilerle benzeri araya geldi.

Van, Hakkari ve Erzurum’u havi 4 günlük izlence kapsamında bölgeyi mülakat ettiklerini belirten Salıcı, partilerinin oyunu bırakmak istediklerini kaydetti.

Aldıkları sonuçları yeterli görmediklerini dile getiren Salıcı, “Tek milletvekilimizin olmadığı Dert, Erzurum, Iğdır, Van ve Diyarbakır kabilinden şehirlerde icraat yapıyoruz. Son aldığımızı dahi görüyoruz. Van’bile daha önce AK Tümen’ye fikir vermiş şimdi CHP’ye oy verecek insanlar var. Tığ Van’dan milletvekili çıkaracağız.” dedi.

“Ermenistan’ın Azerbaycan’daki obstrüksiyon tamamen sona ersin”

Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki çatışmaları bile değerlendiren Salıcı, henüz geçmiş Azerbaycan topraklarının önemli bir kısmının Ermenistan işgali altında olduğunu anımsattı.

Salıcı, Azerbaycan’ın topraklarının balaban benzeri kısmını vurdumduymaz aldığına ve benzeri anlaşmanın imzalandığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Azerbaycan o anlaşmaya akıllıca ayrımsız şekilde sürecin yürümesini ısrarla temenni ediyor. Hasıl o kim Ermenistan tarafında sıkıntılar var. Ermenistan’ın halkı ayaklanıyor. Tığ istiyoruz ki Ermenistan’ın Azerbaycan’daki işgali tamamen sona ersin ve ferah komşuluk ilişkileri kurulsun. Azerbaycan bizim ahi ülkemizdir. İki büyüklük arasındaki normalleşme Türkiye’nin bilcümle Kafkasya’daki ülkelerle arasındaki ilişkilerin normalleşmesi söylemek. Akıbet yaşanan çatışmalar, 50 Azerbaycan askerinin şehit olması. Bunlar ilişkilerin iyileşmesini kolaylaştıran değil, zorlaştıran şeyler. Bu konuda Ermenistan’ın azimli aynı biçimci izleyip imzalamış olduğu protokole uyması lazım.”

Tıpkı gazetecinin CHP İstanbul Mebus Gürsel Tekin’in “HDP’ye vekillik verilebilir” yönündeki sözlerine ilişik sorusunu yanıtlayan Salıcı, “Altılı Ganyan masa yerel durumunda duruyor. Altılı masanın iradesi Türkiye’de yaşanan muhtemelen tartışmalarla sarsılacak bire bir irade değil çünkü 6’lı masanın iradesi Türkiye’nin geleceğine dayalı bir anlayış içeriyor. Riyaset sisteminin ortadan kalkması, herkesin kendi görüşünü elan rahat tıpkı şekilde rapor edebileceği, oturmuş tıpkı yasama kurulu zeminde yürümesini anlatım ediyor. Güçler ayrılığının sağlanmasını içeriyor.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya, CHP Tümen Meclisi üyeleri Nevaf Kuvvet, Devrim Hazar Çelik ve CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu de katıldı.Share: