CHP Kol Başkanvekili Hususi, gündemi değerlendirdi

CHP Ekip Başkanvekili Hür Özel, algı dilimlerinde düzenleme yapılmasını istediklerini belirterek “Dizge sunu bağan ya de ikinci dilimden vergi versin. Hiç kalmayanın cebine 2 bin liralık, 1500 liralık, 1300 liralık kalsın. Bunun arkasında Türk-İş duruyor, DİSK duruyor, Türkiye İşverenler Sendikası duruyor, Türe-İş üstelik duruyor. Bunda mecmu siyasi partilerden bütün vatandaşların menfaati var.” dedi.

Hususi, CHP Bursa İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, Bursa’nın adalet ettiği değeri alamayan bir şehir olduğunu, bunun değişmesi amacıyla ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Mudanya Mütarekesi’nin 100’üncü yılı törenleri amacıyla Bursa’birlikte bulunduklarını belirten Özel, “100’üncü yıllar çokça eşsiz. 19 Mayıs 2019 haset Samsun İlkadım Belediyesinde Atatürk’ün geçmiş adımı attığı yerdeydik, Sivas’ın 100’üncü yılında 4 Ilkgüz 2019’dahi Sivas’taydık. Meclisin kuruluşunun 100’üncü yılında 23 April 2020’da Birinci, İkinci ve kâin Meclisteydik. Cumhuriyet Altını El Partisi kendisine 100’üncü yılları aksatmadan bitmeme ettiriyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Ekonomi konularında hükümeti eleştiren Hususi şunları kaydetti:

“Kendilerini sarayda dev kabilinden görüp vatandaşı karınca gibi görüp ezenlere sözümüz şudur: O karıncanın kardeşi var, o dahi Cumhuriyet Altını El Partisi’dir. Umumi Başkanımız, geçtiğimiz hafta bilcümle aynı edebiyat sonunda kendisine ve bizlere zoraki bire bir talebin gereğini yaptı. Bize söylenen yetinme önderleri toplantısında şu: ‘Enflasyondan bıktık, işsizlikten bıktık, hayat pahalılığından bıktık’. Demin Plan ve Bütçe Komisyonunda ayrımsız husye kanun var. Biz diyoruz kim ‘Vergi dilimlerine pahalılık oranını artırın’. Dizge genişlik düşük evet birlikte ikinci dilimden rüşvet versin. On Paralık kalmayanın cebine 2 bin teklik, 1500 teklik, 1300 liralık kalsın. Bunun arkasında Türk-İş duruyor, DİSK duruyor, Türkiye İşverenler Sendikası duruyor, Adalet-İş dahi duruyor. Bunda parçalanmamış siyasi partilerden bütün vatandaşların menfaati var.”

Bağımsız Milletvekili Hususi, İzmir Saylav Mehmet Mehabetli Çelebi’nin SELIM Parti’ye katılmasıyla ait üstelik şu değerlendirmelerde bulundu:

“RTÜK’te üyeler siyasal partilerin sayılarına bakarak belirlenir. Düne kadarki sayılara göre o üye İYİ Parti’ye düşüyor. Üç aydır RTÜK Başkanı Meclise abece yazıp ‘Yeni RTÜK üyesini seçin.’ demiyor, dese İYİ Parti’ye gidecek. O tam birileri mezata çıkma. O hesabın, o pazarlığın adı bugün Mehmet Ali Çelebi ergin. Yarın yazıyı yazarlar, RTÜK üyeliği masraf. Mehmet Ulvi Çelebi tıpkı RTÜK üyeliği karşısında gelişigüzel uğraş ettiği, fariza yaptığı, kumpaslarla mapus yattığı, bazıları hayatını kaybeden silah arkadaşlarını bu süreçte satmıştır. Mehmet Yüksek Çelebi’ye başarılar diliyorum. Atatürk’e idam fermanı çıkaran Vahdettin’in savunucularının partisinde kendisine başarılar dilerim.”

Çelebi’nin cezaevinde olduğu döneme da değinen Özel, “Aynı cezaevinde tutuyorlardı, o mülazım teehhül etmek istiyordu. ‘Nikah şahidini nereden bulurum?’ diyordu. Tığ Iye Ağbaba ile Eksiksizlik Bey’i (Kılıçdaroğlu) aldık gittik askeri cezaevine. Biz bu simge, bu yurt, bu toprak için yemin içmiş ayrımsız teğmenin nikahına şahitlik etmiştik. Bugün tıpkı RTÜK üyeliği için cebe arkadaşlarını satan birinin U dönüşüne tanıklık ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Basın toplantısına CHP Bursa milletvekilleri ile partililer katıldı.

Share: