CHP Grup Başkanvekili Açık Deniz Altay, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Takım Başkanvekili Açık Deniz Altay, TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelerine devam edilen Matbuat Kanunu ile Kâh Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nde değişiklik yapılmasına ilgilendiren, “İnat AKP’den zannediyordum, taannüt MHP’den çıktı. ‘Kelimesine, virgülüne dokundurtmam’ diyen MHP ile birlikte alın karşıyayız. MHP’ye ne oluyor anlamadım.” dedi.

Altay, Sedir’te düzenlediği matbuat toplantısında, cemaziyelevvel CHP Grubu olarak Genel Kurul’de SPK odaklı borsa manipülasyonu tarafından ayyarlık ve rüşvetin araştırılması için önerge verdiklerini fakat önergelerinin SELIM Tümen ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildiğini söyledi.

Genel Kurul’da görüşmeleri devam eden “Dezenformasyonla savaş” düzenlemesi namına bilinen Matbuat Kanunu ile Bazı Kanunlarda Başkalık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’ni “sıkı denetim yasası kendisine” nitelendiren Altay, şöyle konuştu:

” Meclis Umumi Kurulu’nda usuldür, partiler ayrımsız araya dirimsel, yasayı doğru hale aktarmak amacıyla. Ihtilaf teklifini sunar, erk onu kabul edebileceği büyüklüğünde bir akıllıca noktaya çeker ve uzlaşılır kimi vakit, zaman zaman bile uzlaşılmaz. Bunlar normal, hayatın akışında var. Ama taannüt devam ediyor. Geçmiş geldiler ‘yahu 29. maddeyi haklısınız, bir doğru hale getirelim’ dediler. Bilahare tıpkı derinti oldu. İnat AKP’den zannediyordum, temerrüt MHP’den daha çok. ‘Kelimesine, virgülüne dokundurtmam’ diyen MHP ile üstelik alın karşıyayız. MHP’ye ne oluyor anlamadım. evet virgülüne dokunsan ne tamam? ‘Hayır. Bu böyle geçecek.’ Yani sözde ‘dezenformasyon fail, içtimai medya üzerinden gazete üzerinden, göstergeç üzerinden, değme neyse haber yapan ya dahi kıymetlendirme özne hep hapse yok etmek vasıtasıyla yargılanacak. Bunda kararlıyız’ dediler.

Erdoğan, ‘yolsuzluk ve yoksulluğun olmadığı bir Türkiye’yi biz hallederiz, bunu biz yaparız, şuan onun hazırlığı içindeyiz’ derken şurası kastetmiş arkadaşlar; meğer usulsüzlük ve yoksulluğu rüşvetin konuşulmadığı benzeri Türkiye’yi hazırlıyor. Bu yasayla usulsüzlük, rüşvet, yoksulluk konuşulmayacak. Erdoğan bunu söylemiş arkadaşlar, ‘Yolsuzluğu, rüşveti, yoksulluğu ortadan kaldıracağım’ dememiş.”

CHP’nin, ülkenin aldırmayarak, uyku, dalalet ortamında yönetilmesine izleyici kalamayacağını söyleyen Altay, partisinin gözünü kapatmayacağını, gözünü budaktan esirgemeyeceğini belirtti.

“Türkiye’yi kişi açından dikensiz tıpkı gül bahçesi yapman kabil değil”

Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın YANLIŞSIZ Öğür Genel Başkanı sıfatıyla düzlük düzlük, salon salon gezdiğini ve CHP’ye “edilmeyen sövme kalmadığını” öne sürerek, bu hakaretlere cevap veren vatandaşların, CHP sempatizanlarının soluğu savcının karşısında aldığını tez etti.

Cumhurbaşkanına hakaret gerekçesiyle TCK 299’dan 2021 yılında 9 bin 168 dava açıldığını nâkil Altay, 2014’ten bugüne kadar ise yaklaşık 200 bin davanın açıldığını söyledi.

Altay, CHP’nin, Millet İttifakı’nın, yöneticilerinin, milletvekillerinin “kepazeliği konuşmaya bitmeme edeceğini” rapor ederek, “Türkiye’yi zat açından dikensiz bire bir gül bahçesi yapman tür değil.” dedi.

Torba teklife EYT isteği

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren, Sağlık Vergisi Kanunu ile Bazı Yasa ve Yasa Hükmünde Kararnamelerde Mübayenet Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin ferda TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmelerine başlanacağını nâkil Altay, “Bay Kemal’in önerisiyle Cesaret Yurtlar Kurumuna borcu olan hep öğrencilerin borçlarının faizleri da bu er bezi yasayla silinecek. Bay Eksiksizlik söyledi, demin Erdoğan ve Divan bunu gerçekleştirecek. Bilcümle öğrencilerimizin hak ettiği, silinmesini adalet ettiği borçları bizim de desteğimizle silinecek. Apayrı ne olacak? Şevket gâh alacaklarından vazgeçecek.” bilgisini paylaştı.

Bu er bezi teklifte Düzem Korumalı Tevdiat sisteminin süresinin uzatılmasının birlikte düz aldığına işaret eden Altay, bu sistemle zenginin zenginliğinin korunduğunu savundu.

CHP namına komisyonda 3 önerileri olacağını anlatan Altay, “Düzem korumalı mevduatı işin içinden çıkarırsak kontra tıpkısı er bezi diyemeyiz. Vatandaştan gasp edilenler vatandaşa reddetme edilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Altay, EYT ile ilgili düzenlemelerin da büyüklük gündeminde olduğunu dile getirerek, “Hazır testis geldi, tığ CHP Grubu adına erte 5510 dar Toplumsal Sigortalar ve Genel Esenlik Sigortası Kanunu’na bire bir maddelik ek madde öneri edeceğiz. Üç fıkralı tıpkı özellik. Erdoğan, üstünden vesayetini ve gölgeni fire etmediğin Meclisteki çoğunluğuna, Çekim ve Bütçe grubuna söyle bunu kabul etsinler bu işi bitirelim. EYT erte Çekim ve Bütçe Komisyonu’ndan geçsin.” diye niteleyerek konuştu.

Çalışanlardan kesilen dirimlik vergisine ait ayrımsız düzenlemeyi üstelik komisyonda teklif edeceklerini anlatan Altay, teklifte vadi verilen, sağlık idare şirketlerine devrolmuş alacakların 2 bin 500 liraya büyüklüğünde olan kısmı ifadesi ile hayatiyet, doğal gaz, su borçlarında 2000 liraya büyüklüğünde olan alacakların terki kısımlarında saha verilen parasal ifadenin 5 bin 500 liraya çıkarılmasını önereceklerini bildirdi.

CHP İzmir Milletvekili Kasıt Bakan’ın Mersin’bile polisevine yapılan saldırıyla ilişkin polisin birey güvenliği amacıyla alınan tedbirlerde bire bir kusur olup olmadığına dayalı endişesini dile getirdiğini, Emniyet Genel Müdürlüğünce basın açıklaması yoluyla buna karşılık verildiğini nâkil Altay, “Güven Umumi Müdürlüğü basın eliyle milletvekilimize değer vermeye kalkıyor, paye bildirmeye kalkıyor. Milletvekilimize tavsiyede bulunuyor.” dedi.

Altay, devletin dahi tıpkı adabı olduğunu belirterek, buna bakarak Genel Müdür’ün milletvekiline telefon açıp iddiayla ilgili durumu açıklama edebileceğini söyledi. Altay, Inanma Genel Müdürü’nün bile ilişkin olduğu bakanın üslubuna özendiğini kanıt etti.

Share: