Cezayir’deki orman yangınlarında 26 hayat hayatını kaybetti

Cezayir’in et-Tarif ile Setif kentlerinde devam fail orman yangınlarında 26 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Cezayir İçişleri Bakanı Eksiksizlik Belcud, Cezayir resmi televizyonunda yaptığı açıklamada, ülkenin Tunus sınırındaki vücut-Tanım kentinde 24, kuzeyindeki Setif kentinde ise 2 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Belcud, sonuç haftalarda ülkedeki gelgel sıcaklıklarının 47 dereceyi geçtiğine dikkati çekerek, Ağustos’un esasen bu yana bir nice kentte 106 farklı noktada orman yangınlarının meydana geldiğini belirtti.

Şu anne kadar bitmeme fail yangınlarda 2 bin 400 hektarlık orman ve makilik alanın kül olduğunu anlatım eden Belcud, binlerce personelle alarga ve karadan yangınlarla uğraş edildiğini kaydetti.

Daha önce Cezayir Sivil Defans Başkanlığı’ndan yapılan bağlanmış açıklamada, “Ülkenin kuzeydoğusundaki Setif kentinde meydana mevrut orman yangınında iki avrat hayatını kaybetti.” ifadelerine meydan verilmişti.

Öte yandan yerli basında düz kayran haberlere göre, Suk Ahras kentindeki ormanlık alanlarda sâdır yangına yakın iskân birimlerinden şu anne büyüklüğünde 350’yi aşkın familya de evlerinden tahliye edildi.

Sosyal medyada kayran alan görüntülerde, itfaiye ekipleri ile ordunun yanı sıra vatandaşların birlikte coşkunluk itfa çalışmalarına katıldığı, hararet bölgelerine mümasil yerleşim yerlerinden yüzlerce kişinin boşaltma edildiği görüldü.

Cezayir’in şimal kentlerinde bir haftayı aşkın süredir bitmeme eden orman yangınlarıyla mücadele, 45 dereceyi sabık sıcak albeni dalgası ve güneyden mevrut sıcak rüzgarların dahi etkisiyle anbean zorlaşıyor.

Share: