Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Hava, etkin yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Hava, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’hangi yapılan kısaca 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Bakan Çekicilik, TV100’bile katıldığı canlı yayın programında gündeme ilişik soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki önceki temellerin, 25 Ekim’de nerede atılacağına ilişik soru konusunda Hava, “Projenin ilk temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Gelgel, tam valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ilgili vukuf istediklerini, mevrut veriler çerçevesinde el ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak çoluk çocuk, taksitleri elbette ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Çekicilik, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla alay malay görüyoruz. 5 milyona mümasil başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu heybetli bir misil.” diyerek konuştu.

Icra Vekili Kurum, projede alternatifler olduğuna meni ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksit taksit isterseniz karı alabilirsiniz.’ diyoruz. Şayet 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 lira, 1200 liralık taksit taksit 10 sene faizsiz yer taksiti. Yani zaman ne ödüyorsanız, 10 sene tıpkısı taksiti ödemeye bitmeme edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, öz gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki artım da yüzde 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin memur maaşı artışına bakarak düzenlenecek olmasının bazı endişelere illet olduğunun belirtilmesi konusunda Gelgel, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda haddizatında. Geçen sene işyar maaşına kestirmece yüzdelik 80 çoğalma geldi. Biz TOKİ’den eş almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik kim: ‘Tığ kirada bire bir aranjman yaptık, icar artışı yüzdelik 25’i geçemez. Dolayısıyla bölük icar artışı yüzdelik 25 ise bizim taksitlerimizdeki artım de yüzde 25’i geçmemelidir ve bir yıl içerisinde medyun vatandaşlarımıza yüzde 25 artım yaptık.”

Çekicilik, bugüne büyüklüğünde gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Bakan Gurur, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki ev fiyatları ve kira artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Aksine birlik tersi ayrımsız ebat olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz de bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ait şikayetlerin hatırlatılması konusunda Alım, şunları söyledi:

“Bu arzu bile çokça geldi, ilk defa sizin yayınınızda bu konuya vuzuh getirmiş olalım. Tığ martir ve gazi ailelerimize yüzde 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun kestirmece 12 bin 500’ü, martir ve gazi ailelerimiz üzere çarpık durumda. Mevrut dilek üzerine Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede güzelce üstelik ayrımsız mesai yaptık. Evi sıfır Kore ve Kıbrıs gazilerimiz bile bu projeye başvurabilecekler. Filhakika özge şehit ve gazi ailelerimiz üzerinde evi varsa dahi başvurabiliyor.”

Vekil Gurur, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin bilcümle sektörlerde istihdamı artıracağını, yıpranmamış istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde bütün 200 bin kullanılmamış istihdam alanının oluşacağını dile getiren Garaz Hava, “Gençlerimiz, kullanılmamış mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde ferah ferah çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem bile bağlı olduğumuz kuruluşlarımıza kullanılmamış mühendisler, mimarlar almaya bitmeme edecek.” ifadelerini kullandı.

Ölçülü gelir grubuna ait toplumsal basamak projesi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Çekicilik, Türkiye’birlikte yıllık yaklaşık 600 bin eskimemiş ev yapıldığını belirterek “Yeryüzü temenni dengesiyle dayalı. Ego burada murat karşısında arzı artırıyorum. Demin ılımlı gelire da yapacağız. Ilımlı gelire bile peşi sıra proje açıklayacağız. Zımnında o 600 bin içerisinde bile orta gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu da Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve Emlak Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve bölük fiyatları düştü, düşmeye dahi devam edecek.” diyerek konuştu.

Share: