Çevre, Kentçilik ve İklim değişikliği Bakanı Maksat Çalım: “2035 yılına kadar bir tane bire bir sağlıksız yapı, biricik benzeri inhitat alanı bırakmayacağız”

– Mekân, Kentçilik ve İklim değişikliği Bakanı Tasavvur Kurum: “2035 yılına kadar bir tane aynı gayrisıhhi çatı, tek benzeri çökme alanı bırakmayacağız”

RİZE – Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanı Maksat Alım, “Allah’ınız izniyle 2035 yılına büyüklüğünde ülkemizde afetlere dirençsiz biricik aynı gayrisıhhi bina, tek tıpkısı çöküntü alanı bırakmayacağız” dedi.

Yer, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanı Misyon Alım ayrımsız dizi film izlence çerçevesinde geldiği Rize’birlikte Hak ve Kalkınma Partisi (YANLIŞSIZ Fırka) Rize Teşkilatı’nın düzenlediği kahvaltı programına katıldı. Programın peşi sıra yaptığı açıklamada 12 Son Teşrin 1999’de meydana mevrut Düzce depremine vurgu yapan Vekil Çalım, 24 milyon vatandaşın depreme dayanıklı konutlarda yaşamasını sağladıklarını rapor ederek “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla başlatılan ve Türkiye’nin yer iri kentçilik hareketi olan Kentsel Tahavvül Seferberliğiyle 81 ilimizin tamamında afetlere karşı risk haiz birlik binaları yeniliyoruz. 3.2 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Şu anda, 250 bin konutumuzun dönüşümüne bitmeme ediyoruz. Yeniden kentsel dönüşümün yeryüzü koca adımı adına gördüğümüz içtimai konut üretiminde vatandaşımıza 1 milyon 170 bin dimdik, emin, depreme, afetlere dayanıklı eskimemiş yuvalar düz yazı ettik. Ayrıca Marmara ve Düzce Depreminden sonra uygulamaya güzeşte yapı teftiş sistemiyle 6.6 milyon aile ve işyerinin denetimini tamamladık. 24 milyon vatandaşımızın depreme dayanabilen konutlarda yaşamasını sağladık. Allah’ınız izniyle 2035 yılına büyüklüğünde ülkemizde afetlere mukavemetsiz tek bir gayrisıhhi bina, biricik tıpkı izmihlal alanı bırakmayacağız” dedi.

Rize’de devam fail projeler hakkında hikmet veren Çekicilik “Rize’mize milyarlarca liralık sayımsız iz kazandırdık, kazandırmaya da bitmeme ediyoruz. Ayrımsız yandan millet bahçesi projelerimizle Rize’mizin güzelliğine güzellik katıyoruz ayrıksı yandan katıksız alanlarımızdaki dokuyu siper altına alıyor; gelecek nesillere sunu güzel şekilde ulaştırmaya mücahede gösteriyoruz. Esasen ayrımsız yandan şehrimizin birçok noktasında kentsel dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyor, başka yandan sakat sanayi alanlarını bile dönüştürüyoruz. Rize’mizde ati nesillere miras bırakacağımız, vatandaşlarımızın zaman alabileceği, çocuk seslerinin kuş cıvıltılarına karışacağı yeni kavim bahçeleri kuruyor, Rize’nin yeşiline yeşil katıyoruz. TOKİ Başkanlığımızca şehrimize toplam büyüklüğü 391 bin metre rubai olan 3 millet bahçesi kazandırıyoruz. Güneysu Ulus Bahçemizin yapımına bitmeme ediyoruz. İnşallah Mart 2023’te vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. İyidere Budun Bahçemizde dahi çalışmalarımızı tüm hızımızla sürdürüyoruz. Rize Biçim’deki millet bahçemizin da proje çalışmalarına bitmeme ediyoruz. Kavim bahçelerimiz; velespit ve reviş yollarıyla, budun kıraathaneleriyle, botanik alanlarıyla, tür kabil nebat ve ongun türleriyle, piknik ve tatil alanlarıyla, şehrimize çok yakışacak” ifadelerini kullandı.

TOKİ vasıtasıyla Rize’ye yapılan yatırımın 3.2 bilyon lirayı bulduğunu hatırlatan Gelgel “Rize’mizde bugüne büyüklüğünde TOKİ vasıtasıyla güncel envestisman bedeli 3.2 milyar liralık olan 2 bin 903 bölük ile beraber 79 dükkan ve onlarca içtimai teçhizat alanını vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Esasen sahada güncel yatırım değeri toplam 5 bilyon lira olan 1 bin 965 basamak, 404 bölüm, 240 dükkan, 50 köy evi, 4 öz hava merkezi, 2 kavim bahçesi, 2 cami, park yeri ve termal tesis ile konaklama birimlerinin yapımına bitmeme ediyoruz” dedi.

2021 yılında yaşanan yeğin felaketinde evlerini kaybeden vatandaşlar amacıyla hazırlanan evlerin de 2023 yılının küçük ay ayında teslim edileceğini sözlerine ekleyen Gelgel “Rize’miz geçtiğimiz sene elem aynı dominant felaketiyle, afetle yüz yüze kalmıştı. İl genelinde meydana gelen baskın felaketinin üstelik yaralarını sarıyoruz. Parçalanmamış afetzede kardeşlerimize eskisinden henüz iyicene 50 ahırlı karye evi yapıyoruz. Bu evlerimizi da Küçük Ay 2023’te vatandaşlarımıza tasdik edeceğiz. Çayeli Büyükköy Mahallesinde 60, Merkez Muradiye Mahallesi’nde 40 almak üzere 100 kıyamet konutumuzun de yapımına devam ediyoruz. İnşallah bu konutlarımızı dahi önümüzdeki sene tasdik edeceğiz” şeklinde konuştu.

Sosyal göz projesi çerçevesinde kura çekimlerinin devam ettiğini rapor eden Icra Vekili Hava “Türkiye’nin 81 ilinde üretmeye başladığımız binlerce konut, hane arsası ve hisse senedi yerlerinin olduğu projemizle işçi kardeşlerimiz, zihayat kardeşlerimiz, sakat ve emeklilerimiz, şehit ve gazi ailelerimiz uygun ödeme koşullarıyla kira öder kadar aile sahibi olacaklar. 7 Kasım’birlikte de Ardahan ve Şırnak illerimizde önce ad çekme çekimlerimizi başlattık. İnşallah birlik ad çekme çekimlerimizi 5 ayda, sunu geç Mart 2023’te tamamlayacağız. 2 sene içerisinde bile kamu konutlarımızı tamamlayarak adalet sahibi kardeşlerimize teslim edeceğiz. Tabi bu projemiz kapsamında Rize’mize 3 projede 1100 bölük düz yazı edeceğiz. Güneysu’dahi 350, Merkez’da 673 ve esasen Biçim Kendirli’de 77 ev yapacağız. Bunun yanında tekrar Rize’mizde 300 konutluk imarlı arsamızı birlikte vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Şarki Karadeniz’in turizm cenneti Ayder’birlikte süren Kentsel Dönüşüm üzerine da hikmet veren Icra Vekili Çalım, konaklama tesislerinin 2023 yılının familya ayında tamamlanacağını hatırlatarak “Tabiat harikası Ayder Yaylamızda yol ve altyapının tamamını İller Bankamızla yeniledik. Ayder Yenileme ve Dulda Projemiz kapsamında TOKİ Başkanlığımızca 1917 araçlık sınırlı otoparkın yapımına devam ediyoruz. Tekrar termal tesisin, konaklama birimlerinin, Gelintülü Şelalesi Tempo Terasının yapımını de sürdürüyoruz. İnşallah merbut otoparkımızı, termal tesisimizi, konaklama birimlerimizi tamamlayarak 2023’ün Ev ayında vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” ifadelerini kullandı.

Share: