Çetmili Esmer Ulvi Çavuş ve oğlu şehadetlerinin 100. yılında Beyşehir’de anıldı

Çetmili Yağız Mualla Çavuş ve oğlu Sancaktar Mehmet Onbaşı için şehadetlerinin 100. yılında memleketleri Konya’nın Beyşehir ilçesinde ihtifal programı düzenlendi.

Akçabelen Mahallesi Şehitler ve Gaziler Parkı’nda planlı ihtifal programında, Çetmili Karaca Şanlı Çavuş ve Sancaktar Mehmet Onbaşı anısına veladet okutularak, dualar edildi.

Beyşehir Belediye Başkanı Adil Rahat, Karaca Ulvi Çavuş ve oğlu Mehmet Onbaşı’nın cümlelerle, mısralarla anlatılamayacağını vurgulayarak, “Zaman burada tarifi benzer sıfır, anlatılması pahal olan tıpkı haset yaşıyoruz. Bire Bir yandan göğsümüz kabarıyor gururla. Kara Mualla Çavuş ve Mehmet Onbaşı’nın hayatını, yaşarken kendimizi onların namına koyarak başladığımız ahit anlarız. Yağız Şanlı Çavuşu, Mehmet Onbaşı’yı anarken ‘Çetmili Esmer Ulu Çavuş ve oğlu Mehmet Onbaşı’ dedik. O yüzden uray meclisimizin bile onayıyla Akçabelen Mahallesi’nin ismini Çetmi adına değiştirmeyi istiyoruz. Tabi bunu siz kızıl mahalle sakinlerimizin birlikte fikrini alarak gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Martir Yağız Mehabetli Çavuş’un Akçabelen Mahallesi’nde zinde ailesi ve torunları namına mütekellim Tamer Gökoğlu ise 100 yıl önceki doğduğu topraklardan vatan savunması amacıyla ayrılarak şehit düşen, dünya tarihinde eşi tıpkısı yepyeni tıpkı destanın kahramanlarının torunları olmaktan haysiyet ve gurur duyduklarını anlattı.

Programa, İlçe Kaymakamı Mehmet Eksiksizlik Akpınar, Derebucak İlçe Kaymakamı Ömer Levent Türk, Savaşçı Gaziler Topluluk Başkanı Mehmet Gümüşkan, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Beyşehir temsilcisi Ahmet Baş Döndürücü, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri, gaziler, mahalle muhtarları ve çok sayıda çağrılı katıldı.

Share: