Cenup Kore ve Hindistan, Türkiye’deki arama istirdat çalışmalarına bindi gönderiyor

Güney Kore, tarz üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde taharri istirdat çalışmalarına insani müzaheret ve destek ekibi göndereceğini duyururken, Hindistan’ın gönderdiği önce uçak Adana’ya ulaştı.

Cenup Kore Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Güney Kore Heybet Başkanı Yoon Suk-yeol, depremin arkası sıra Türkiye’ye kontrol kurtarma ekipleri ve çabucak bindi gönderilmesi üzere buyuru verdi.

Yoon, 1950’birlikte Cenup Kore’ye er gönderen Türkiye’nin ahi mevki olduğunu belirterek, Türkiye’deki depremlerde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Öte yandan Yoon, Dışişleri karışma ilgilendiren bakanlıklara askeri taşımalık uçaklarını kullanarak taharri istirdat ekipleri ve acil tıbbi malzeme sevkiyatını hızlandırmaları üzere mir verdi.

Cenup Kore ajansı Yonhap’ın haberine bakarak, Dışişleri Bakanlığı de Türkiye’ye 5 milyon MEMLUK doları ivedi insancasına müzaheret ve taharri istirdat çalışmalarını semirtmek için tahminî 110 personel göndermeyi planladığını duyurdu.

Bakanlık Sözcüsü Lim Soo-suk yaptığı açıklamada, Türkiye’ye askeri nakliye uçaklarıyla tıbbi malzeme ulaştırılacağını belirterek, söz konusu ekibin Güney Kore Facia Müzaheret Ekibinin 60’tan fazla üyesinden ve 50 askeri personelden oluşacağını bildirdi.

Cenup Kore Dışişleri Bakanı Park Jin dahi Türkiye’nin Seul Büyükelçisi Salih Garaz Tamer ile görüştü ve depremin vurduğu Türkiye’ye enerjik destek sözü verdi.

Öte yandan, Güney Kore savunma yetkilileri, ordunun Türkiye’ye tıpkı KC-330 tanker nakliye uçağı göndermeyi düşündüğünü söyledi.

Hindistan’ın kontrol istirdat personeli Adana’da

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar bile Ulusal Afet Müdahale Gücünden 50’den fazla arama ve kurtarma personeli, özel eğitimli köpekler, delici makineler, yardım malzemeleri, ilaçlar, özge gerekli çevirgeç ve gereçlerin bulunduğu askeri taşımalık uçağının ilkinin Adana’ya ulaştığını Twitter hesabında paylaştığı ışık ve videolarla bildirdi.

Jaishankar, söz konusu ikinci uçağın ise kalkışa hazırlandığını duyurdu.

Share: