Cemevindeki ‘aşure’ etkinliğinde bağlanak ve kardeşlik vurgusu

Kırıkkale’nin Hasandede köyünde Muharrem kocaoğlan nedeniyle il marifetiyle düzenlenen “aşure” etkinliğinde temas ve muadele vurgusu yapıldı.

Kırıkkale Valiliği koordinesinde İl Hars ve Turizm Müdürlüğünce, Hasandede köyünde Muharrem ayı zımnında “alaca aş” etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katılan Ilbay Bülent Tekbıyıkoğlu, Hasandede Türbesi’ni musahabe ettikten sonra cemevinde vatandaşların arzu ve taleplerini dinledi.

Milli âşık Mehmet Akif Ersoy’un “Şişman vurdukça yürekler onu heyetiyle sindiremez” sözlerini hatırlatan Tekbıyıkoğlu, “Tığ birliğimizi, dirliğimizi birbirimizden alıyoruz. Allah birliğimizi, dirliğimizi sonsuz etsin. Buraya hayrı sabık bütün yarayışlı sahiplerinin hayrını akseptans etsin. Şairin da dediği üzere ‘Şişko vurdukça yürekler onu heyetiyle sindiremez.’ Birliğimizi, dirliğimizi bile bizim amacıyla bereketli düşünmeyenler üzere hep bu arada göstermiş oluruz. İyi ki varsınız, sofranız kıvrak ve çoğalan olsun” dedi.

Deyişlerin söylendiği ve Alevi dedesi Mustafa Eksiksizlik Demirhan marifetiyle dua edilen etkinliğe, Cumhuriyet Altını Başsavcısı İbrahim Ateş, protokol üyeleri, siyasal parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. – KIRIKKALE

Share: