Çekya’da şişkinlik yüzde 18 ile tahminî 30 yılın zirvesine artık

Çekya’dahi yıllık para şişkinliği, erke ve azık fiyatlarındaki artışın etkisiyle eylülde yüzdelik 18’e çıkarak Antrakt 1993’ten bu yana yeryüzü faziletli seviyeye ulaştı.

Çekya İstatistik Ofisi (CSU), ilkgüz kocaoğlan enflasyonuna ilgili nihai verileri açıkladı.

Buna göre, Çekya’de yıllık bazda ağustosta yüzdelik 17,2 olan TÜFE, eylülde yüzdelik 18’e çıkarak Mesafe 1993’ten bu yana yeryüzü erdemli seviyeyi gördü.

Ülkede TÜFE, maaş bazda ise yüzde 0,8 yükseldi.

Doğal gaz fiyatlarının almanak bazda yüzdelik 85,9 artması dikkati çekerken, almanak artış cümbüş fiyatlarında yüzde 37,8, un fiyatlarında 52,3, ten fiyatlarında 23,6, akaryakıt fiyatlarında 22,7 ve dil fiyatları yüzde 15 oldu. Benzin, peynir, haya kabilinden azık fiyatları da ortalama yüzdelik 25,8 arttı.

CZSO Mütemmim Denk İstatistikleri Bölümü Başkanı Pavla Sediva, konuya ilişkin değerlendirmesinde, ülkede yıllık değer artışlarının eylülde yeniden ivme kazandığını belirterek, “Bu ivmeye sunma çok basamak bölümündeki kalemler, hele bile güzeşte yıla göre az daha yüzde 50 henüz faziletkâr olan erke ve akaryakıt fiyatları katkıda bulundu.” ifadesini kullandı.

Rusya- Ukrayna savaşı sonrası faziletli erke fiyatları dolayısıyla etki altında artan Çekya hükümeti, canlılık ve gaz değer fiyatlarında tavan eşit ve teşvikleri içeren şümullü benzeri müzaheret paketi izah etmek zorunda kalmıştı.

Share: