Çavuşoğlu: “AGİT çözümsüzlüğün merkezi olmuştur”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KUL Büyükelçisinin temas ne kadar ‘yan tutmuyoruz’ diye niteleyerek izah yapsa dahi dengeyi bozduklarını belirterek, “KÖLE’nin terazisi bozuldu. Anadolu tarafına yönelik silah ambargosunu kaldırdı. Silahı kime alın veriyorsun. Türklere alın veriyorsun. Biz ne yaptık ama onlar bir değişmeyen aldı tığ da ilave takviyeler yaptık, yapıyoruz. Onlar karar alır, tığ girişim atarız. Onlar konuşur, Türkiye yapar” dedi.

Çavuşoğlu, partisinin Mersin Ağacı İl Başkanlığınca düzenlenen ‘2023’e Akla Yatkın Site Buluşmaları’ programı çerçevesinde Suphi Öner Öğretmenevi’nde planlı toplantıda yaptığı açıklamada, AK Öğür hükümetleri döneminde yapılan hizmetlere değindi, Mersin özelinde yapılan yatırımları anlattı.

Çavuşoğlu, açıklamalarının peşi sıra gazetecilerin aut politikaya ilgilendiren sorularını üstelik yanıtladı. Ermenistan- Azerbaycan sınırında tıpkı Avrupa Asayiş ve İşbirliği Teşkilatı istimara grubunun görevlendirileceği yönünde basında vadi düz haberlere ilgili soruya cevap veren Çavuşoğlu, “Azerbaycan’da Dışişleri Bakanı Ceyhun kardeşimizle bu konuyu değerlendirdik. Cumhurbaşkanımız da Azerbaycan Cumhur Reisi Aliyev ile bu konuyu değerlendirdiler. Karabağ problemi, Azerbaycan’ın karışma edilmiş topraklarının azat edilmesi, maatteessüf AGİT-Minsk üçlüsünün çabalarıyla olmamıştır. 30 sene oyaladılar ve 30 yıldır bu ülkü çözülememişken, AGİT’in aynı mazereti vardı, ‘konsensüsü sağlayamıyoruz.’ Makul Türkiye’üstelik AGİT’in müessis üyelerinden ve konsensüsle karar alındığını haddinden fazla ongun biliyoruz. 30 sene sorunu çözmezken, konsensüsü mazeret ediyorsun ama demin o bölgeye rasıt veya temas yıldız bilimi gönderirken Azerbaycan’ın bile görüşünü almıyorsun. Bu konular tartışılırken Azerbaycan’ın bile olurunun alınması gerektiğini hem Azerbaycan büyükelçisi hem bile bizim büyükelçimiz AGİT yetkilileriyle paylaştı. Yani AGİT’in iç tüzüğünü, mekanizma kurallarını, geleneklerini yıpratırsanız, sonuçta örgütü yıpratırsınız” diye konuştu.

“30 yıldır çözülememesinin sebebi üstelik bu AGİT 3’lüsünün tek yönlü olması”

Burada asıl amacın Ermenistan’a destek olmaya harıldamak olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Bunun ayrımsız faydası var mı, olmadı. Filhakika 30 yıldır çözülememesinin sebebi de bu AGİT 3’lüsünün tek taraflı olması. Yani Ermenistan’dan yana, işgalciden yana olmasıdır. Biz doğruları söylüyoruz, birilerini eleştirmiyoruz. Amma AGİT çözümsüzlüğün merkezi olmuştur. Demin da aldığı karar bire bir yol AGİT’in mekanizma kurallarına aykırıdır. Hakeza oldu bittiler imkânsız. Başka taraftan Avrupa Birliği ile 4’lü tıpkısı müzakere oldu. Avrupa Birliği ile Azerbaycan ve Ermenistan, siviller üstüne dahi tıpkısı anlaşmaya vardılar. Henüz mürekkebi kurumadan Avrupa Birliği de bunun sözünde durmuyor. Adi bunlar doğruca değiller. Oturuyorsun bire bir kesim yapıyorsun, bunlara uyun. Amacınız hangi sizin? Amacınız barışa yardım sağlamaksa ilk siz cesaret verin, hakikat olun. Biz Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki süreci destekliyoruz. Azerbaycan candan ayrımsız hazar anlaşmasında bulundu. Deminden üstünde çalışıyorlar, biz bile hususi temsilciler atadık, ilişkilerimiz normalleşsin diyerek. Azerbaycan ile Ermenistan arasında atılacak seçme olumlu aşama bizim da ilişkilerimizi müspet etkileyecektir. Dahası makro projeler var. Yıldız koridoru alternatif olmaktan daha çok. Şark-günindi-mutedil sıra dirimlik önemde. Nedeniyle buradaki projeleri de hayata geçirmemiz lazım. Bu Avrupa’nın bile işine yarayacak. Bunlar o anlayıştan kurtulamıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Hoppadak benzeri ülkeyi tehdit ederek yer yağı sorununu çözemezsiniz”

Çavuşoğlu, MEMLUK’nin petrol üretimi üstüne Suudi Arabistan’a güçlük yapmasıyla ilişkin bire bir soruya ise şöyle yanıt verdi:

“Türkiye enerjide halen dışa bağımlı aynı ülke. Zımnında erke fiyatlarındaki artış bizi birlikte etkiliyor. Ancak enerji fiyatlarını belirleyen birçok enerjik var. Bağımlı ki OPEC+ ülkelerinin yer yağı üretimi üzerine üretimi artırması yahut kısıtlaması birlikte tıpkısı etkendir. Zaman enerji fiyatlarının anne artmasının sebebi Ukrayna’üstelik yaşanan uğraş ve enerjinin çıktı benzeri silah kendisine kullanılmaya çalışılmasıdır. Hoppadak erke üreten ülkeler arasında değil, enerji konusunda yaptırım uygulayıcı ülkelerde buna dahil. Sonuçta dizge bundan etkileniyor. Öyle evet da hakeza OPEC+ ülkelerinin aldığı bu karar hoşunuza üstelik gidebilir, gitmeye bile bilir. Bura çok büyük değil. Benzeri ülkenin kalkıp dahi alelhusus Suudi Arabistan’ı gözdağı ettiğini görüyoruz. Bu kabadayılık akla yatkın değil. Eleştirebilirsiniz, hoşnut olmadığınızı söyleyebilirsiniz amma bunu tıpkısı tehdit diline dönüştürmüyoruz. ESIR’nin Suudi Arabistan yahut ayrıksı ülkeler üzerinde kalın uygulamasını akla yatkın bulmuyoruz. Zaman Venezüella’nın petrolüne ve doğalgazına cemi dünyanın ihtiyacı var. Elan bakir eskimemiş ambargoları esnetmeye başlattılar. Değişik yandan İran petrolü üzerinde birlikte engelleyim var. Fiyatların düşmesini istiyorsanız madem kaldırın bu yaptırımları. Çabucak ayrımsız ülkeyi zılgıt ederek bu sorunu çözemezsiniz.”

“ÇAKER’nin terazisi bozuldu”

Eksantrik ayrımsız istifham üstüne Kıbrıs konusunda benzeri çözüm amacıyla ceht sarfiyat ettiklerini kaydeden Çavuşoğlu, “Fakat bu süreçte en son 2017’birlikte aynı kez daha gördük kim, Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türklerle hiçbir husus katılmak istemiyor. Bırakın gücü, bırakın hükümeti, meclisi, suyu ve elektriği bile paylaşmak istemiyor. Ama tığ bundan bağımsız milletvekili adına Kıbrıs’ı canlandırma ediyoruz. 20 yıldan bu yana lüzum ekonomisine ister madun yapısına çokça husus yaptık. Defans anlamında güvenceci büyüklük adına bilcümle yanlarında olduk. Iştihar oldu mu, olmadı. Yıpranmamış 1-2 pare Avrupa ülkesinde de kullanılmamış temsilcilikler açılacak. Rastgele yerde temsilciliğin açılması, pasaportun tanıtılması üstüne birlikte çok çabalama sarfiyat ettik. en üst Cumhurbaşkanımız BM Umumi Kurulunda yaptığı konuşmada bire bir çağrıda bulundu. Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınmasını istedi. O yüzden şehitlerimizin kemikleri sızlamıyor. Elbette iştihar üzerine henüz istediğimiz noktaya gelemedik, bunu dahi biliyoruz. Kıbrıs’ı tek ahit yalnız bırakmadık, diriltme ettik, koruduk, kolladık” şeklinde konuştu.

Kıbrıs’ta bundan rahatsız olan ara sıra siyasetçilerin bulunduğunu üstelik anlatım fail Çavuşoğlu, şöyle bitmeme etti:

“ABD Büyükelçisi rastgele hangi kadar canip tutmuyoruz diyerek benzeri izah yapsa bile dengeyi bozdu. ÇAKER’nin terazisi bozuldu. Anadolu tarafına yönelik silah ambargosunu kaldırdı. Silahı kime cebin veriyorsun. Türklere alın veriyorsun. Tığ hangi yaptık amma onlar tıpkı değişmeyen aldı tığ dahi ilave takviyeler yaptık, yapıyoruz. Onlar karar alır, biz hamle atarız. Onlar konuşur, Türkiye yapar. Yunanistan üzerine bile bazı üsleri var. Soruyoruz, ‘bunları Rusya’ya cebin yapıyoruz’ kabil bahaneler üretiyorlar. Ancak şurası üstelik söylüyoruz. Bunu Yunanistan amacıyla bile söylüyoruz Anadolu kesimi için da söylüyoruz. Onların arkasında kimin olduğu kocaman değil, karşısında kim var o heybetli. Yani burada Türkiye şanlı. Onların arkasında kimin olduğu kebir değil.”

Çavuşoğlu, konuşmasının ardından DOĞRU Öğür Mersin Ağacı milletvekilleri ve İl Başkanı Mefret Ercik ile alay malay, partiye katılanlara rozet taktı. – MERSİN

Share: